Trwa ładowanie...

Młoda kapusta. Dlaczego warto ją jeść i jak wykorzystać w kuchni?

Statystyczny Polak najwięcej kapusty zjada wprawdzie zimą, ale to wiosną smakuje ona najlepiej. O tej porze roku warzywo dostarcza także szczególnie dużo cennych składników odżywczych. Z młodych, soczyście zielonych, główek można bez większego trudu przygotować pyszne dania.

Młoda kapusta. Dlaczego warto ją jeść i jak wykorzystać w kuchni?Źródło: 123RF
d281es1
d281es1

"Jeśli tli się u ciebie jakaś choroba, kapusta wyleczy wszystko" – przekonywał w swoim traktacie Marcus Katon, jeden z najsłynniejszych rzymskich pisarzy, żyjący na przełomie II i III wieku przed naszą erą. W starożytności to warzywo było powszechnie uprawiane w krajach basenu Morza Śródziemnego i cenione za walory odżywcze. Rzymianie uważali, że kapusta zapewnia siłę i długowieczność, Grecy zalecali ją jako lek na bezsenność, choroby płuc, wątroby czy stawów, obstrukcje, wrzody żołądka i dwunastnicy.

Szczególnie silne właściwości lecznicze są od wieków przypisywane kapuście kiszonej. Nie bez przyczyny. Jednak także młode warzywo, które pojawia się na straganach i w sklepach wiosną, zasługuje na docenienie. To prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych, w tym witaminy C, nie tylko wzmacniającej odporność organizmu, ale również wykazującej silne działanie antyoksydacyjne, neutralizującej szkodliwą aktywność wolnych rodników, które sprzyjają rozwojowi nowotworów. Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie kapusty pomaga zapobiegać m.in. rakowi piersi, jelita grubego czy płuc.

Kapuściane liście kryją w sobie także bogactwo witamin z grupy B (przeciwdziałają zaburzeniom systemu nerwowego), witaminy A (poprawia wzrok, leczy rany), witaminy H (pomaga trawić tłuszcze i węglowodany), witaminy K (dba o właściwą krzepliwość krwi), a także witaminy E, powstrzymującej procesy starzenia się organizmu.

Zobacz też: Kapusta dobra na wszystko

W młodym warzywie znajduje się dużo błonnika regulującego pracę układu pokarmowego oraz związków bioaktywnych, np. flawonoidów wzmacniających i uszczelniających naczynia krwionośne oraz minerałów, zwłaszcza potasu, fosforu, magnezu, sodu, wapnia, żelaza oraz manganu.

d281es1

Wiosną kapusta zawiera imponującą dawkę olejków gorczycznych, w składzie których występuje siarka. Ten składnik bardzo korzystnie wpływa na apetyt, co o tej porze roku jest szczególnie ważne. Warzywo ma jeszcze jedną zaletę – niską wartość energetyczną.100 g młodej kapusty dostarcza zaledwie 30 kalorii. To ważna informacja dla osób dbających o linię.

Jak wykorzystać kulinarnie młodą kapustę?

Duszona młoda kapusta z boczkiem i koperkiem
Klasyka polskiej kuchni, świetnie sprawdzająca się zarówno jako dodatek do dania mięsnego, jak i samodzielne danie, spożywane np. z pieczywem. Wystarczy podsmażyć pokrojone w kostkę boczek i cebulę, dodać poszatkowaną kapustę, zalać wodą lub bulionem warzywnym, doprawić liściem laurowym oraz zielem angielskim i dusić na małym ogniu przez około pół godziny. Pod koniec gotowania dodajemy posiekany koperek, sól i pieprz. Jeśli lubimy eksperymenty kulinarne, boczek możemy zastąpić np. pikantnym chorizo, a smak dania wzbogacić posiekaną papryczką chili.

Młoda kapusta duszona z pomidorami
Delikatniejsza wersja wspomnianego wcześniej przysmaku, przeznaczona także dla osób na diecie bezmięsnej. Najpierw podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek, a później dodajemy na patelnię pomidory, wcześniej sparzone we wrzątku, obrane i pokrojone w kostkę. Dokładamy pokrojoną kapustę i marchewkę, następnie dusimy na małym ogniu. Często mieszamy, a w razie konieczności podlewamy niewielką ilością wody. Pod koniec dodajemy posiekany koperek, doprawiamy solą, pieprzą, szczyptą majeranku i kuminu.

Chrupiąca sałatka z młodej kapusty
Propozycja dla miłośników kuchni azjatyckiej. Kapustę szatkujemy i przekładamy do dużej miski. Polewamy ją sosem z octu ryżowego, oleju sezamowego, miodu i soli. Dodajemy marchewkę pokrojoną obieraczką na cienkie wstążki i posiekaną paprykę (najlepiej słodką czerwoną i chili). Na koniec posypujemy sałatkę uprażonymi na patelni płatkami migdałowymi i sezamem, dekorujemy świeżą kolendrą.

d281es1

Kapuśniak z młodej kapusty
Nasze mamy i babcie gotowały tę pyszną zupę na bazie kiszonej kapusty, jednak warto też przyrządzić ją z młodego warzywa. Najpierw podsmażamy na patelni pokrojoną w plasterki kiełbasę, do której dodajemy posiekane cebulę i czosnek. Następnie wlewamy cztery szklanki wywaru drobiowego i 1,5 szklanki wody, a także wrzucamy pół główki drobno posiekanej kapusty oraz pokrojone w kostkę dwa ziemniaki, dwie marchewki, średniego buraka, koperek i liść laurowy. Gotujemy około 45 minut na wolnym ogniu, aż warzywa zmiękną. Na koniec dolewamy, ciągle mieszając, łyżkę czerwonego octu winnego.

Ryba w liściach młodej kapusty
Młodą kapustę można również wykorzystać do owinięcia ryby gotowanej na parze, dzięki czemu otrzymamy smaczne i bardzo zdrowe danie. Jego przygotowanie jest banalnie proste. Posypujemy grube filety (np. dorsza) ziołami: trybulą, estragonem i koperkiem, zawijamy w kapuściane liście, spinamy wykałaczką i umieszczamy w naczyniu do gotowania na parze lub po prostu nad parującą wywarem z wody doprawionej solą, pieprzem i tymi samymi ziołami. Po około kwadransie danie powinno być gotowe.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d281es1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d281es1
Więcej tematów