Trwa ładowanie...
10-06-2009 10:23

Makaron specjalnego przeznaczenia

Jakie jest sztandarowe danie słonecznej Italii? Oczywiście pizza i makaron! Jeśli chodzi o to drugie, Włosi naprawdę mają się czym pochwalić.

Makaron specjalnego przeznaczeniaŹródło: archiwum, fot: archiwum
dpq8tnu
dpq8tnu

Jakie jest sztandarowe danie słonecznej Italii? Oczywiście pizza i makaron! Jeśli chodzi o to drugie, Włosi naprawdę mają się czym pochwalić.

Od dostępnych rodzajów makaronu niewtajemniczonych może rozboleć głowa. Warto wiedzieć, czym się różnią. Dlatego przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Anellini - makaron w kształcie niewielkich pierścieni. W wersji sycylijskiej ma około 5-8 mm średnicy. Tradycyjne, włoskie, są mniejsze i smakują wyśmienicie w zupie. Większe krążki idealnie nadają się do sosów.

Apelli di angelo - makaron rodem z Toskanii. Jest cienki i zwijany w podłużne gniazda zwane też anielskimi włosami. Do kupienia w wersji jajecznej i z dodatkami, m.in. szpinaku lub pomidorów. Bardzo dobrze smakuje z sosem ze świeżych pomidorów, ziołami i oliwą z oliwek.

dpq8tnu

Bucatini - bardzo podobny do spaghetti, ale jest zdecydowanie grubszy i z otworem w środku. Prawdopodobnie pochodzi z Sycylii i ma ok. 30 cm długości. Wyśmienity z sosem pomidorowym przyprawionym oregano. Połamany na kawałki o długości 2 cm idealnie nada się jako dodatek do zup.

Canneloni - duże rurki o długości 10 cm i średnicy około 3 cm. Mogą być gładkie lub prążkowane. Nadziewa się je białym serem, szpinakiem lub mięsem i podaje w wersji zapiekanej z sosem beszamelowym lub pomidorowym. Pycha!

Capellini, znane też jako wermiszel - to cienkie, długie nitki, zwijane w okrągłe gniazda. Najczęściej serwowane są z klarownymi zupami (jak bulion) lub lekkimi sosami warzywnymi, posypane odrobiną parmezanu.

Conchigliette, congchiglioni, conchiglie - małe, średnie i duże muszelki o powierzchni gładkiej lub z rowkami. Najmniejszy wykorzystuje się do zup i sałatek. Średni serwowany jest jako dodatek do dań z fasolą i sosami (obowiązkowo z drobno pokrojonymi kawałkami warzyw lub mięsa). Największe muszle zaraz po ugotowaniu nadziewa się mięsem oraz serami i podaje w wersji zapiekanej (przez mniej więcej 30 minut).

dpq8tnu

Creste di Galio - niewielkie makarony o długości około 3 cm. Ponieważ z jednej strony są lekko pofałdowane, nazywa się je czasem „grzebieniem koguta". Świetnie smakują jako dodatek do potraw z lekkimi sosami, na bazie masła lub oliwy, przyprawiane ziołami, czosnkiem i pomidorami. Często podawane są także z sałatkami. Najprostsza wersja dania to świeżo ugotowany makaron polany oliwą z oliwek i posypany startym parmezanem.

Fettucine - długie i płaskie wstążki o szerokości 1 cm. Sprzedawany w wersji jajecznej lub barwionej pomidorami lub szpinakiem. Serwowany z sosem śmietankowym lub serowym. Idealny do zapiekanek. Po polsku podawany z duszonym mięsem.

Fussilii - świderki występujące w kilku rozmiarach i kształtach, np. fusilli bucati to spiralnie skręcone spaghetti. Doskonałe do zawiesistych sosów, zup (np. pomidorowej i rybnej). Polecany też do sałatek ze szpinakiem, kurczakiem albo tuńczykiem.

dpq8tnu

Lasagne - płaty ciasta makaronowego o szerokości 10-12 cm. Po ugotowaniu umieszcza się warstwami w żaroodpornym naczyniu, przekładając mielonym mięsem lub warzywami. Z wierzchu polewa się sosem beszamelowym, posypuje serem i zapieka przez około 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Penne - krótkie rurki gładkie lub z wyżłobionymi rowkami, ścięte pod kątem ostrym. Można podawać w wersji zasmażanej z bekonem i selerem naciowym. Nadaje się też jako dodatek do zawiesistych sosów mięsnych.

Spaghetti - długie rurki lub nitki o różnych średnicach. Najlepiej smakuje z sosem bolognese, z oliwkami, anchois i parmezanem.

qk

fot. sxc.hu

dpq8tnu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpq8tnu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj