Trwa ładowanie...

Makaron nie pójdzie w boczki. Dobra wiadomość dla miłośników spaghetti

Według najnowszych badań jedzenie trzech porcji makaronu w ciągu tygodnia może być sposobem na szczupłą sylwetkę. Okazało się, że osoby, które stosowały taką dietę, schudły 0,5 kg w ciągu 12 tygodni.

Makaron nie pójdzie w boczki. Dobra wiadomość dla miłośników spaghettiŹródło: 123RF.COM
d4eihbx
d4eihbx

W przeciwieństwie do wielu innych rafinowanych węglowodanów, a więc przetworzonej żywności, obfitującej w przetworzone cukry, makarony posiadają niższy indeks glikemiczny (jest to średni, procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi). Według naukowców nie powodują więc ekstremalnych skoków poziomu glukozy we krwi. Produkty o niskim IG sycą na dłużej, dzięki czemu później odczuwamy głód.

- Możemy stwierdzić, że makaron nie ma negatywnego wpływu na masę ciała, pod warunkiem, że jest spożywany w ramach zdrowej, zbilansowanej diety – mówi autor badania dr John Sievenpiper ze szpitala Świętego Michała w Toronto. Jednym słowem, jedząc makaron, nie tyjemy. Oczywiście musimy pamiętać, by nie polewać dania tłustymi sosami z mięsem, śmietaną czy serkiem mascarpone. Warto również zmniejszyć porcję sera.

- Badanie wykazało, że makaron nie przyczynił się do zwiększenia masy ciała ani tkanki tłuszczowej – dodaje dr Sievenpiper – Może być także częścią zdrowej diety, również tej, która jest oparta na niskim indeksie glikemicznym – przyznaje ekspert.

Naukowcy przeanalizowali dietę 2448 osób. Uczestnicy spożywali około 3 porcji makaronu na tydzień (porcja to około pół filiżanki ugotowanego makaronu). Wyniki opublikowano w czasopiśmie "BMJ Open".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4eihbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eihbx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj