Mąka bananowa – z czym to jeść?
Bardzo popularna w Afryce i Ameryce Środkowej, w Polsce praktycznie nieznana. Mąka wytwarzana z plantanów, zwanych warzywnymi bananami, na pewno zasługuje na większe zainteresowanie, gdyż jest produktem, który możemy wykorzystać w kuchni na wiele ciekawych sposobów.
Plantany należą do tej samej rodziny, co banany, jednak klasyfikuje się je jako warzywa. Są większe od swoich popularnych kuzynów i zwykle charakteryzują się zieloną barwą, która, w zależności od stopnia dojrzałości, zmienia się w ciemnobrązową.
Stanowią bardzo ważny element diety mieszkańców zachodniej i środkowej Afryki, Ameryki Środkowej oraz Karaibów. Plantany mają dość neutralny smak, są wykorzystywane podobnie do ziemniaków i spożywane po ugotowaniu lub usmażeniu, jako baza rozmaitych potraw.
Zielone banany warzywne często się również suszy, a następnie przetwarza na mąkę – produkt powszechnie stosowany w tropikalnych rejonach świata. W Polsce jest ona praktycznie nieznana, choć niekiedy można ją kupić w sklepach z egzotyczną żywnością. Na pewno zasługuje na większe zainteresowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na idealne naleśniki. Całe życie robisz je źle
Mąka bananowa – wartości odżywcze
Zarówno plantany, jak i pozyskiwana z nich mąka, posiadają sporo wartości odżywczych. Podobnie jak ziemniaki stanowią bogate źródło tzw. skrobi opornej, nie ulegającej rozkładowi w przewodzie pokarmowym i obniżającej indeks glikemiczny przysmaków, do przygotowania których została wykorzystana. Dlatego są one zalecane m.in. cukrzykom.
Mąka bananowa dostarcza też sporo błonnika pokarmowego zapewniającego uczucie sytości, regulującego perystaltykę jelit i pracę układu pokarmowego oraz redukującego stężenie "złego" cholesterolu LDL, odpowiedzialnego za rozwój schorzeń układu krążenia.
Podobnie jak banany, plantany kryją dużą dawkę potasu – minerału niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu, regulującego ciśnienie tętnicze krwi i gospodarkę wodno-elektrolitową, biorącego udział w przewodzeniu impulsów oraz aktywującego enzymy uczestniczące w metabolizmie węglowodanów i białek.
W mące bananowej nie brakuje magnezu, nieprzypadkowo nazywanego "pierwiastkiem życia", wzmacniającego serce i układ krążenia, poprawiającego koncentrację oraz działanie mózgu, a także wspomagającego przyswajanie składników odżywczych.
W produkcie nie znajdziemy natomiast glutenu – białka, którego największe stężenie występuje w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta czy jęczmienia. Dlatego po mąkę bananową mogą bez obaw sięgać osoby zmagające się z jego nietolerancją oraz chorujące na celiakię – chorobę powodującą stan zapalny jelita cienkiego, uniemożliwiającą prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pokarmów oraz wywołującą poważne deficyty witamin i minerałów.
Jak wykorzystać mąkę bananową?
Mąka bananowa ma neutralny smak, dlatego sprawdza się zarówno w potrawach wytrawnych, jak i słodkich. Warto sięgnąć po nią przygotowując ciasto, ciastka, chleb, bułeczki, naleśniki czy gofry. Jednak należy pamiętać, że ze względu na brak glutenu (nadającego wyrobom pulchności i elastyczności) mąkę bananową należy stosować w odpowiednich proporcjach oraz w towarzystwie innych mąk (np. żytniej, pszennej, jęczmiennej, orkiszowej, kukurydzianej albo kasztanowej).
Z mąki bananowej przyrządzimy proste i pyszne placuszki – szklankę produktu blendujemy z pokrojonym, dojrzałym bananem, mlekiem (szklanka) i szczyptą soli, wylewamy porcjami na rozgrzaną patelnię, i smażymy z obu stron, aż do zrumienienia.
Produkt nadaje się do zagęszczania zup lub sosów. Warto dodać ją do koktajlu lub smoothie. Jak przygotować smaczny i pożywny napój? Wystarczy zmiksować szpinak (szklanka) z obranym i pokrojonym jabłkiem, zimną wodą (szklanka) oraz mąką bananową (łyżeczka).