Majeranek w kuchni – jakie ma właściwości, do jakich potraw warto go dodawać?
Majeranek jest aromatyczną przyprawą, którą najczęściej dodajemy do bigosu, fasolki po bretońsku czy różnych sosów. Nie bez przyczyny do tego rodzaju potraw używamy właśnie majeranku. Jakie ma on właściwości i w jaki jeszcze sposób można go wykorzystać?
Właściwości majeranku
Majeranek od wielu wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Ma liczne właściwości zdrowotne, o których warto wiedzieć i pamiętać.
Majeranek jest bogaty w witaminy, takie jak: witamina C, A, E, K, witaminy z grupy B. Ponadto zawiera wiele składników mineralnych, m.in.: żelazo, wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, sód. Dodatkowo w majeranku znajdują się kwasy tłuszczowe wielonienasycone, jednonienasycone i nasycone.
Właśnie dzięki tym składnikom majeranek może być stosowany w profilaktyce zdrowotnej, a nawet jako środek leczniczy. Świetnie sprawdza się w przypadku:
- kataru – w aptekach można nawet kupić maść majerankową, która łagodzi stany zapalne, zmniejsza obrzęk i wzmacnia drobne naczynia krwionośne; z majeranku można również przygotować inhalacje na katar, a nawet na problemy z zatokami, gdyż doskonale udrażnia drogi oddechowe, dzięki obecnym w nim olejkom eterycznym;
- kaszlu – majeranek ma właściwości wykrztuśne i rozrzedza zalegającą wydzielinę, dlatego polecany jest przede wszystkim w formie naparu albo płukanki na gardło w czasie, gdy mamy mokry kaszel albo zapalenie oskrzeli; mdłości ciążowych – może być stosowany jako napar albo po prostu w formie suszonych ziół;
- problemów trawiennych, przy bólach brzucha – majeranek mobilizuje wydzielanie soków trawiennych i żółci, hamuje biegunki i zgagę, wspiera leczenie wrzodów, a dodatkowo działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, przeciwzapalnie i wiatropędnie;
- problemów z utrzymaniem właściwej masy ciała – przyspiesza metabolizm, zmniejsza obrzęki i zapobiega zatrzymywaniu się wody w organizmie;
- obniżonego libido – majeranek uznawany jest za afrodyzjak;
- trądziku – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, więc można spotkać go w kosmetykach wspomagających leczenie stanów zapalnych skóry, w tym trądziku;
- ran – majeranek przyspiesza ziarninowanie uszkodzonej skóry oraz jej bliznowacenie, dlatego stosuje się go zewnętrznie na trudno gojące się rany; cukrzycy i insulinooporności – obniża poziom cukru we krwi;
- problemów z wątrobą – działa hepatoprotekcyjnie;
- profilaktyki chorób układu krążenia, np. miażdżycy – majeranek zapobiega utlenianiu tłuszczy w żyłach i tętnicach, więc chroni układ krążenia;
- profilaktyki nowotworowej – hamuje namnażanie się komórek rakowych, a nawet zapobiega przerzutom.
Odtrucie wątroby. Te domowe sposoby pomogą z detoksykacją
Majeranek w kuchni
Jeśli używamy suszonego majeranku, warto pamiętać, że jedna jego łyżka odpowiada trzem łyżkom świeżego. Suszony jest znacznie bardziej aromatyczny, dlatego też dodaje się go mniej i najlepiej robić to na początku gotowania, by nieco stracił swój mocny zapach, a wyrazisty smak oddał przyrządzanej potrawie.
Ze względu na swoje właściwości wspierające procesy trawienne majeranek jest dodawany głównie do potraw ciężkostrawnych. Zalicza się do nich dania z roślin strączkowych, szczególnie grochu i fasoli, oraz warzyw kapustnych.
Majeranek doskonale pasuje również do barszczu czerwonego i żurku. Warto dodawać go do różnego rodzaju mięs, np. baraniny, wieprzowiny, wołowiny albo dziczyzny. Nie tylko poprawia on smak wędlin, ale też wydłuża ich świeżość, dlatego tak często możemy go spotkać w kiełbasach, pasztetach czy też wędzonkach.
Suszony majeranek może być również dodawany do smalcu jako środek zapobiegający jego jełczeniu i wpływający na dłuższe zachowanie świeżości.
Co ciekawe, majeranek może być używany jako zastępnik soli w diecie bezsolnej. Można go też stosować zamiast oregano – szczególnie do włoskiej pizzy, sosu bolognese oraz potraw pochodzących z kuchni niemieckiej lub francuskiej.
Kto powinien unikać majeranku?
Pomimo wielu zdrowotnych właściwości majeranek nie może być stosować bezkrytycznie przez wszystkich. W niewielkich ilościach raczej nikomu nie zaszkodzi, ale spożywany w nadmiarze przez długi okres czasu ma właściwości odurzające i może zaszkodzić.
Szczególnie ostrożne powinny być kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na zakrzepicę oraz pacjenci z niskim ciśnieniem krwi. Zbyt często spożywany majeranek może wywoływać bóle głowy, a nawet stany depresyjne.
Jeśli korzystamy z majeranku zewnętrznie (maści, żele, kosmetyki pielęgnacyjne), unikajmy promieni słonecznych, ponieważ mogą one powodować podrażnienia lub przebarwienia skóry.
Maści majerankowej nie powinny stosować dzieci w wieku poniżej 1. roku życia. Z kolei dzieci do 5 lat mogą korzystać z tego ziela sporadycznie i w niewielkich ilościach.
Osoby uczulone na majeranek w ogóle nie powinny wprowadzać go do swojej diety.