Kuchnia niemiecka – czym się charakteryzuje?
Kuchnia niemiecka uchodzi za jedną z mniej zdrowych kuchni świata. Kiełbasa, golonka, boczek, ziemniaki, kapusta i piwo to produkty najbardziej z nią kojarzone. Nie każdy jednak wie, że kuchnia niemiecka to również niesamowite ciasta i desery. Czym się ona charakteryzuje i jakie są najpopularniejsze dla niej potrawy?
Cechy charakterystyczne kuchni niemieckiej
Kuchnia niemiecka może wydawać się mało ciekawa, tłusta i ciężkostrawna. Warto jednak wiedzieć, że ciągle staje się ona coraz bardziej różnorodna. Dzieje się tak przede wszystkim pod wpływem sąsiadów. Niemcy zapożyczają niektóre dania ze Szwajcarii, Francji, Włoch, a nawet Polski. Jednocześnie nie zapominają o swoich tradycjach.
W zachodniej części Niemiec kuchnia jest lżejsza i bogatsza w warzywa. Na południu jada się tłuściej, a na talerzach goszczą przede wszystkim potrawy mięsne składające się z głównie z wieprzowiny, dziczyzny czy też drobiu – szczególnie kurczaka. Niemcy słyną ze znakomitych pieczeni, ale lubują się również w surowych mięsach – metce lub tatarze. Słyną również z ponad tysiąca odmian kiełbasy, która króluje na ich stołach podawana z musztardą i chrzanem.
Do najbardziej popularnych warzyw należą ziemniaki przyrządzane i zjadane pod każdą postacią oraz kapusta. Ponadto w Niemczech zjemy szparagi, zielony groszek i soczewicę. Cechą charakterystyczną kuchni niemieckiej są również dania mączne, np. knedle czy naleśniki. Piekarnie proponują aż 300 rodzajów chleba, precle, pączki twarogowe, bułeczki czy rogaliki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Curry z kalafiora. Sposób na pyszny obiad w kilka chwil
Jeśli chodzi o przyprawy, najczęściej stosowany jest majeranek i tymianek. Zioła te doskonale pasują do ciężkiej kuchni, gdyż usprawniają procesy trawienne i przyspieszają spalanie tłuszczu. Niemieckie dania bardzo często posypane są szczypiorkiem lub natką pietruszki, a niektóre polewa się sokiem z cytryny. Niemcy lubią słodko-kwaśne połączenia smakowe.
W niemieckiej kuchni bez problemu znajdziemy również ryby – najczęściej wędzone lub marynowane. Makrela, pstrąg, śledź i łosoś cieszą się największym powodzeniem. Z kolei zupa z węgorza na wołowym bulionie należy do tradycyjnych potraw mieszkańców tego kraju.
Słynny Oktoberfest sprawia, że piwo jednoznacznie kojarzy się z Niemcami. I nic dziwnego, bo jest to najczęściej spożywany przez nich napój. Tradycyjne piwo niemieckie jest niepasteryzowane, więc charakteryzuje się prawdziwym smakiem i aromatem chmielu. Najpopularniejszym gatunkiem piwa jest Pilsner, ale często spotykane jest również jasne i ciemne piwo pszeniczne (Weizenbier) oraz Altbier – podawane w zachodniej części kraju i w okolicach Kolonii.
Niemiecka kuchnia to kuchnia bardzo towarzyska. Niemcy uwielbiają jadać w dużym gronie osób i bardzo często robią to na świeżym powietrzu, np. w trakcie jarmarków czy festiwali. Currywurst (grillowaną kiełbasę z pomidorowym sosem i curry) jada się z frytkami lub bułką na stojąco, tuż obok stoiska, z kuflem piwa w dłoni, ewentualnie kubkiem grzanego wina.
Najpopularniejsze dania kuchni niemieckiej
Poza tymi potrawami, o których już zostało wspomniane, charakterystyczne dla kuchni niemieckiej są:
- Weisswurst – biała kiełbasa smażona z cebulką,
- Szpecle – kluski kładzione,
- Gęsie pipki – danie z gęsimi żołądkami z pieca,
- Kartoffelsuppe – zupa ziemniaczana z dodatkiem kiełbasy,
- Kartoffelsalat – sałatka ziemniaczana z musztardą,
- Schweinshaxe – pieczona golonka z kiszoną kapustą i ziemniakami,
- Kassler – wędzone mięso wieprzowe z ziemniakami i kapustą kiszoną,
- Schweinebraten – pieczeń wieprzowa z Bawarii,
- Sznycel po wiedeńsku – duży kotlet z cielęciny z jajkiem sadzonym ułożonym na wierzchu,
- Apfelstrudel – cienkie ciasto z kwaśnymi jabłkami, cynamonem i aromatem rumu, często podawane z lodami i bitą śmietaną,
- Tort szwarcwaldzki – biszkopt czekoladowy z wiśniami oraz bitą śmietaną.
Kuchnia niemiecka jest jednocześnie bliska i nietypowa dla Polaków. Poszczególne produkty spożywcze niewiele odbiegają od tych, które jemy na co dzień, jednak ich połączenie może być dla nas mniej oczywiste. Kapusta kiszona do kanapek, ziemniaki do naleśników czy też placki ziemniaczane z musem jabłkowym mogą nam się wydawać nieco dziwne, ale może warto spróbować?