Kminek – wartości odżywcze, właściwości lecznicze, kulinarne zastosowanie
Drobne, brązowe ziarenka kminku znali już nasi przodkowie sprzed 3000 lat. Dziś kucharze i lekarze zachęcają do spożywania go jak najczęściej, gdyż ma mnóstwo właściwości leczniczych i walorów kulinarnych.
Kminek, nazywany również kminkiem zwyczajnym lub karolkiem, należy do roślin selerowatych i jest przede wszystkim powszechnie znany jako przyprawa o wyrazistym, lekko ostrym i słodkawym smaku. Ma ona również jadalny korzeń, więc można ją ugotować jak wiele znanych nam warzyw. Kminek jest rośliną popularną na całym świecie, pochodzi z Azji Mniejszej. Obecnie rośnie dziko na suchych łąkach i polach w wielu krajach Europy oraz Azji, także w Afryce, ale można ją spotkać również jako roślinę hodowlaną. Kminek dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach, jednak jest odporny na mróz, a to sprawia, że uprawia się go dosyć łatwo. Roślina kminku *kwitnie dwa lata, wypuszcza małe, najczęściej żółte bądź białe kwiaty i może osiągnąć od 30 do 80 cm wysokości. Należy jednak pamiętać, że kminek zwyczajny nie jest tą samą rośliną co *kmin rzymski, który jest łagodniejszy w smaku i rośnie przede wszystkim w ciepłych krajach, jak np. Indie czy Chiny. Sprawdź, czym się różni kminek od kminu rzymskiego
Kminek – wartości odżywcze
Kminek, podobnie jak wiele innych przypraw i ziół, jest bogaty w substancje czynne. Zawiera dużo witaminy C, witaminy A, sodu, potasu, węglowodanów (w tym błonnika)
, białka, żelaza, wapnia, tłuszczów, soli mineralnych. Jest bogaty również we flawonoidy i kwasy fenolowe. Co ważne, w kminku znajduje się także mnóstwo olejków eterycznych, co czyni go bardzo aromatyczną przyprawą. Zawiera 333.0 kcal na 100 g ziaren.
Kminek – właściwości lecznicze
Jest to roślina mająca całe spektrum właściwości leczniczych, ale za główną z nich można uznać łagodzenie wszelkich dolegliwości trawiennych. Kminek likwiduje kolki żołądkowe, biegunki, łagodzi wzdęcia, również ma właściwości wiatropędne, a także – co jest ważne dla pań – pomaga na bóle menstruacyjne. Kminek może być również stosowany przy mdłościach, a także jako naturalna guma do żucia, gdyż zabija przykry zapach z ust. Można go również stosować jako środek moczopędny, polecany jest także dla młodych mam na problemy z laktacją, gdyż zwiększa produkcję mleka. Ponadto kminek działa wykrztuśnie, więc można go spotkać często w syropach na kaszel. Nieoceniony jest także jako środek na schorzenia skórne, wywołane przez grzyby czy bakterie.
Kminek – zastosowanie w kuchni
Kminek jako przyprawa jest świetnym dodatkiem do wielu rodzimych i egzotycznych potraw. Posypuje się nim rożne mięsa, zarówno tłuste, jak i chude, czyli np. baraninę, wieprzowinę, różne kiełbasy, gęsinę, kaczkę. Stosuje się go również w wszelkiego rodzaju wypiekach: tych słonych, na bazie drożdży czy zakwasu (chleb żytni, pizza, obwarzanki)
, i tych słodkich (ciastka, ciasta)
. Kminek dobrze komponuje się z potrawami na bazie warzyw, jak np. kapuśniak, bigos lub barszcz. Jego wyrazistość doskonale podkreśla smak alkoholi, dlatego na rynku można obecnie znaleźć likiery aromatyzowane kminkiem, np. Kummel czy Dżin Akuavit. Z kminku można zrobić również zupę kminkową