Flawonoidy - tajna broń roślinnych produktów
Wymieniając dobroczynne dla naszego organizmu składniki odżywcze rozmaitych produktów, zazwyczaj skupiamy się na witaminach i składnikach mineralnych. Jednak liczba wartościowych substancji obecnych w pożywieniu jest znacznie dłuższa. Z całą pewnością warto na niej umieścić cenne flawonoidy. Czym są i gdzie je znajdziemy?
- Flawonoidy to substancje chemiczne zaliczające się do grupy polifenoli. Nie są witaminami, ale wiele z nich wpływa korzystnie na przebieg procesów zachodzących w organizmie - tłumaczy Agata Lewandowska, specjalistka ds. żywienia człowieka z poradni Dietosfera. - Są antyoksydantami, czyli usuwają z organizmu wolne rodniki.
Polifenole, w tym flawonoidy na wiele sposobów pozytywnie wpływają na organizm. - Walczą ze stresem oksydacyjnym, neutralizują wolne rodniki, przeciwdziałają miażdżycy, wspomagają pracę naczyń krwionośnych, chronią serce i układ krążenia, niektóre wykazują też działanie przeciwnowotworowe - tłumaczy specjalistka.
Flawonoidy dzieli się na podgrupy: flawony, flawonole, flawanole, flawanony, izoflawony, antocyjany i chalkony. - Jednymi z najsilniej działających flawonoidów są antocyjany i inne związki, występujące w owocach jagodowych (w borówkach, jagodach, żurawinie, aronii, truskawkach, jeżynach, malinach) - mówi Agata Lewandowska. - Wśród warzyw najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne wykazują: kalafior, kapusta, brokuły, rzodkiew, buraki ćwikłowe. Cenne związki chroniące przed chorobami układu krążenia odnajdziemy też w orzechach.
Choć wymienione owoce i warzywa są szczególnie bogate w te cenne antyoksydanty, flawonoidy znajdziemy we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego. - W diecie dostarczamy je głównie z owocami, warzywami, orzechami, ale także ze zbożami (pełne ziarno), olejami roślinnymi i ziołami. Dla różnych gatunków roślin charakterystyczne są inne związki polifenoli. Ponieważ flawonoidy w naturze służą ochronie roślin, najwięcej tych związków znajdziemy w roślinach dziko rosnących np. w lasach czy łąkach, które narażone są na trudniejsze warunki - wyjaśnia dietetyk. - Warto też sięgać po owoce dojrzałe, gdyż mają więcej wszystkich cennych składników.
Niektóre wartościowe roślinne związki można przedawkować, np. beta-karoten (pijąc zbyt dużo soku z marchwi). Sięgając po produkty bogate we flawonoidy nie musimy się tego obawiać. - Jedząc warzywa, owoce i generalnie naturalne produkty raczej nie da się przedawkować flawonoidów. Należy jednak uważać z suplementami, które nierzadko zawierają duże dawki w małej kapsułce, dlatego nigdy nie należy przekraczać dawki podanej na opakowaniu - przestrzega Agata Lewandowska.
Zamiast więc sięgać po tabletki, lepiej postawić na naturę. Pamiętajmy, że w mniejszym lub większym stopniu te cenne związki znajdują się we wszystkich roślinach, od warzyw i owoców aż po zioła.
AD/mmch/kuchnia.wp.pl
Prosty sposób na przechowywanie rzodkiewki