Jaka kawa jest najlepsza?
Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez kilku łyków gorącej kawy. Nic dziwnego. Ten aromatyczny napój skutecznie potrafi skutecznie pobudzać do działania i "postawić nas na nogi".
Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez kilku łyków gorącej kawy. Nic dziwnego. Ten aromatyczny napój skutecznie potrafi skutecznie pobudzać do działania i „postawić nas na nogi".
Choć odmian kawy jest tyle, co liści na drzewie, to wszystkie powstają z dwóch gatunków ziaren. Najbardziej szlachetna - Arabika (Coffea arabica) - pochodzi z Etiopii. Uprawiana jest w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Drugi gatunek to robusta (Coffea canephora) i odkryty został w XIX wieku.
Temperatura, czas i mielenie
Jest kilka porad, których warto przestrzegać, jeśli chcemy przygotować naprawdę dobrą kawę.
Najważniejszą jest temperatura wody. Nie powinna być wrząca. Najlepsza jest taka o temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Tylko taka woda zapewni naszej kawie doskonały smak i aromat, ale pamiętajcie, żeby zawsze używać świeżej - bogatej w składniki mineralne. Optymalna proporcja to 7 g kawy na 150 ml wody.
Miłośnicy „małej czarnej" bardzo przestrzegają także czasu parzenia, który nie powinien być krótszy niż 4 i dłuższy niż 6 minut, oraz temperatury podania - około 80 stopni Celsjusza.
Pamiętajcie także, że ważne jest, jak zmielimy kawę. Powinna być drobno zmielona, jeśli przygotowujemy ją w urządzeniach do espresso. W ekspresach przelewowych wykorzystujemy kawę średnio zmieloną, a do tradycyjnego parzenia najlepsza będzie grubo mielona.
Zaparzoną kawę należy wypić w ciągu 20 minut.
Podstawa to espresso
W kafeteriach znajdziemy wiele rodzajów kawy, przygotowywanej głównie na bazie 50 ml espresso. Najpopularniejsze z nich to niewątpliwie:
- Cappuccino (mieszanka porcji espresso, spienionego mleka oraz mleka gotowanego na parze),
- Latte macchiatto (porcja kawy espresso wlana z mlekiem zagotowanym na parze),
- Con Panna (porcja espresso z dodatkiem bitej śmietanki),
- Demi-tasse (porcja espresso w normalnej filiżance),
- Caffe Latte lub Café au lait (normalnej mocy espresso z ciepłym mlekiem),
- Espresso Dopio (podwójna porcja espresso).
Wielu zwolenników mają także:
- Flavoured Latte (350 ml kawy latte z 30 ml aromatu, np. wiśniowego lub waniliowego),
- Latteccino (kawa pomiędzy latte i cappuccino),
- Mocha (espresso z mlekiem o smaku czekoladowym),
- Café Frappé (mocna kawa zmiksowana z lodami)
.
Nic w tym jednak nic dziwnego - przecież do szlachetnej kawy dodają nutkę fantazyjnego smaku.
Zrób to sam
Oto w jaki sposób, w domowym zaciszu, możecie zrobić wyśmienitą Latte Macchiato.
Zaczynamy od przygotowania ok. 100 ml mocnej kawy espresso. Jeśli nie macie ekspresu - wystarczy zwykła kawa rozpuszczalna. W tym samym czasie powinniśmy mieć już mleko podgrzane do około 80 stopni Celsjusza. Teraz należy je spienić. Najprościej będzie zastosować specjalną przystawkę do ekspresu ciśnieniowego, równie dobrze jednak można użyć zwykłej ubijaczki do piany. Gdy mleko będzie spienione, przelewamy je do przygotowanych wcześniej, wysokich szklanek.
Pozostaje jeszcze dodać kawę. Robimy to bardzo ostrożnie, lejąc po ściance szklanki. I to właściwie tyle. Dla większego efektu możemy nasze Latte Macchiato posypać z wierzchu tartą czekoladą, odrobiną kakao lub cynamonem.
qk
fot. Jupiterimages