Jak zrobić gofry? Przepis na idealne gofry na śniadanie lub deser
Gofry to deser, który kojarzy się głównie z wakacjami nad morzem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić pyszne gofry w domu – co więcej, coraz częściej są one jadane w wersji wytrawnej na śniadanie. Jakie składniki są potrzebne do przygotowania gofrów? Jak zrobić gofry i z czym można jej jeść?
Jak zrobić gofry – jakie składniki są potrzebne?
Do przygotowania 6 sztuk gofrów potrzebne będą następujące składniki:
- 1,5 szklanki mąki pszennej tortowej,
- 2 jajka,
- 0,5 szklanki rozpuszczonego masła albo oleju roślinnego,
- 1 szklanka mleka,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka cukru waniliowego,
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
- Szczypta soli.
Mleko krowie można zastąpić mlekiem roślinnym, na przykład owsianym, ryżowym, sojowym albo migdałowym. Jeśli chce się zrobić gofry w nieco zdrowszej wersji, zamiast zwykłej mąki pszennej do gofrów można wykorzystać mieszankę mąki orkiszowej i mąki razowej. Do mieszanki mąk można również dodać mąkę gryczaną, jaglaną, ryżową albo kukurydzianą. Żeby gofry były bardziej chrupkie, warto dodać odrobinę mąki ziemniaczanej. Ilość poszczególnych rodzajów mąk najlepiej dostosować do własnych preferencji, aby przygotować ciasto, które będzie nam najbardziej smakowało.
Idealny przepis na gofry, lepsze niż nad morzem
Jak zrobić gofry – jak je przygotować krok po kroku?
Przygotowanie gofrów nie jest skomplikowane ani nie zajmuje dużo czasu. Jak przygotować gofry krok po kroku?
- Mąkę i proszek do pieczenia przesiać przez sito do miski,
- Do mąki i proszku dodać obydwa cukry i sól,
- Sypkie składniki wymieszać, dodać jajka, mleko i olej lub masło,
- Wszystkie składniki zmiksować na jednolitą masę, ale nie miksować zbyt długo, żeby niepotrzebnie nie napowietrzać masy,
- Przed pieczeniem masę najlepiej odstawić na około 15 minut, jednak, jeśli nie mamy czasu, gofry można od razu piec,
- W międzyczasie rozgrzać gofrownicę, można ją również posmarować niewielką ilością oleju,
- Nakładać ciasto na gofrownicę rozprowadzając je po całej powierzchni,
- Piec gofry przez około 3-4 minuty albo do momentu, aż ciasto będzie odpowiednio zarumienione.
- Po upieczeniu i wyjęciu z gofrownicy gofry najlepiej położyć na chwilę na metalowej kratce, żeby trochę ostygły, ale nadal były chrupiące.
- Gofry najlepiej jeść zaraz po przygotowaniu - są wtedy najbardziej chrupkie i najsmaczniejsze.
Niektórzy wolą przygotowywać gofry, do których dodaje się ubitą pianę z białek. Takie gofry mają lżejszą konsystencję. Wówczas należy oddzielić białka od żółtek i ubić białka z solą na sztywną pianę. Następnie należy wymieszać pozostałe składniki na gładką masę. Kolejnym krokiem jest dodanie do masy ubitej piany. Trzeba to robić bardzo delikatnie, masę najlepiej mieszać szpatułką, żeby otrzymać puszystą, napowietrzoną masę.
Jak zrobić gofry – w czym piec gofry?
Najprościej i najszybciej piecze się gofry, jeśli ma się przeznaczone do tego urządzenie, czyli gofrownicę. Warto, żeby urządzenie miało powłokę zapobiegającą przyklejaniu się ciasta, w przeciwnym razie ciasto może przywierać, a gofry mogą się rozrywać. Jeśli nie posiada się gofrownicy gofry można zrobić na kilka sposobów:
- W opiekaczu do kanapek - niektóre urządzenia mają wymienne płyty, które służą między innymi do robienia tostów i gofrów,
- W piekarniku – jest to świetna opcja dla osób, które robią gofry rzadko i nie chcą zagracać kuchni dodatkowym sprzętem, wystarczy wtedy kupić specjalną formę do pieczenia, która nadaje gofrom kształt,
- Na patelni – w sprzedaży dostępne są specjalne patelnie przeznaczone do robienia gofrów, które nadają im odpowiedni kształt.
Dobre gofry można jeść praktycznie bez żadnych dodatków albo posypać je jedynie cukrem pudrem. Gofry smakują dobrze polane syropem klonowym albo ulubionym syropem, na przykład karmelowym. W formie deseru można do nich dodać bitą śmietanę, dżem, owoce albo polewę czekoladową. Z goframi dobrze komponuje się również masło orzechowe albo inne kremy.
W wersji wytrawnej gofry można podawać z takimi dodatkami jak:
- żółty ser,
- twarożek (na przykład z rzodkiewką i szczypiorkiem),
- duszonymi pieczarkami,
- jajkiem sadzonym,
- bekonem.