Trwa ładowanie...

Jak upiec pasztet drobiowy? Będzie lepszy niż ze sklepu

Pasztety, które możemy dostać w sklepach, są owiane złą sławą. Tak naprawdę nikt nie wie, co się w nich kryje. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest upieczenie pasztetu samodzielnie. Mamy wówczas pewność, że używamy najlepszych składników. Pasztet drobiowy jest znacznie delikatniejszy i mniej kaloryczny niż wieprzowy. Jak go przygotować?

Charakter pasztetu zależy od rodzaju i jakości użytego mięsaCharakter pasztetu zależy od rodzaju i jakości użytego mięsaŹródło: 123RF
d39w3z3
d39w3z3

Charakter pasztetu zależy od rodzaju i jakości użytego mięsa. Im więcej różnych gatunków mięsa, tym pasztet będzie smaczniejszy. Klasycznie wykorzystuje się wieprzowinę, drób, wołowinę i cielęcinę. Aby gotowy wyrób miał bardziej kremową konsystencję, dodaje się do mięsnej masy także drobiowe lub cielęce wątróbki.

Od czasu do czasu warto się pokusić o przygotowanie bardziej wykwintnej wersji. Doskonale smakują pasztety z królika, zająca, gęsiny czy dziczyzny. Pamiętajmy, że jeśli do przygotowania pasztetu używamy chudego mięsa (np. udka kurczaka), powinniśmy dodać np. boczek lub inny kawałek tłustego mięsa.

Istnieją dwie podstawowe szkoły przyrządzania pasztetu. Według jednej (promowanej m.in. przez Magdę Gessler) pokrojone na mniejsze porcje mięso, poza wątróbką, powinno najpierw zostać krótko podsmażone na silnym ogniu. Dopiero później przekłada się je do garnka, zalewa wodą i dusi do miękkości z cebulą, grzybami i przyprawami (zielem angielskim, jałowcem, liściem laurowym).

Jak upiec idealny pasztet na świąteczny stół?

Nie brakuje też przepisów, w których mięso nie jest wcześniej obsmażane, a od razu poddane duszeniu z przyprawami, które wcześniej były gotowane przez kilka minut w małej ilości wody.

d39w3z3

Pasztet drobiowy - jak upiec?

Pasztet drobiowy możemy przygotować z mięsa, na którym gotowaliśmy rosół. Do upieczenia pasztetu potrzebujemy około pół kilograma gotowanego mięsa (drobiowego), warzyw z rosołu, cebuli, przypraw, 4 jajek i namoczonej w mleku kajzerki.

Składniki przepuszczamy trzykrotnie przez maszynkę i łączymy z namoczoną w mleku kajzerką, jajkami i ulubionymi przyprawami. Żółtka możemy oddzielić, a z białek ubić pianę. Nada pasztetowi delikatności i pulchności.

Aby gotowy wyrób miał bardziej kremową konsystencję, dodaje się do mięsnej masy także drobiowe lub cielęce wątróbki. Keksówkę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Masę przekładamy do foremki, wyrównujemy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 50 min.

Pasztet 123RF
Źródło: 123RF

Pasztet drobiowy - jak doprawić?

Do obowiązkowych dodatków aromatyzujących potrawę należy na pewno gałka muszkatołowa, charakteryzująca się słodkawym oraz lekko orzechowym smakiem i zapachem. Pikantności nada pasztetowi także ziele angielskie.

d39w3z3

Nie możemy też zapomnieć o pieprzu i liściu laurowym, a jeśli chcemy, by pasztet miał trochę "leśny" charakter, warto podczas przyrządzania wykorzystać trochę ziaren jałowca czy czosnku niedźwiedziego. Smak i strukturę możemy wzbogacić, dodając grzyby leśne, suszoną żurawinę, wędzone śliwki czy posiekane włoskie lub pistacjowe orzechy.

Pasztet drobiowy - przepis krok po kroku

Składniki:

  1. 1 kg mięsa z kurczaka (np. udek)
  2. 500 g drobiowej wątróbki
  3. pęczek włoszczyzny (marchewka, seler, pietruszka)
  4. ziele angielskie
  5. czarny pieprz
  6. liść laurowy
  7. sól
  8. gałka muszkatołowa
  9. 2 cebule
  10. olej
  11. 1 czerstwa kajzerka
  12. 1 szklanka mleka
  13. 3 jajka

Przygotowanie:

  1. Mięso po umyciu zalewamy zimną wodą, dodajemy liść laurowy, ziarna pieprzu, ziele angielskie, włoszczyznę i gotujemy przez półtorej godziny.
  2. Wyjmujemy mięso i oddzielamy kości. Wątróbkę gotujemy w wywarze z mięsa przez 10 minut.
  3. Cebulę siekamy i szklimy na rozgrzanym oleju.
  4. Kajzerkę namaczamy w mleku i lekko odciskamy.
  5. Mięso, kajzerkę, warzywa z wywaru, cebulę dwa razy mielimy. Dodajemy jajka, 1/2 szklanki wywaru, przyprawiamy solą, pieprzem, gałką.
  6. Formę natłuszczamy, oprószamy bułką tartą i wkładamy masę. Pieczemy w temp. 180 stopni ponad godzinę.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d39w3z3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39w3z3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj