Jak uniknąć kaca? Co jeść i pić, by alkohol nie zaszkodził
Choć to dawka czyni truciznę i ilość alkoholu ma kluczowe znaczenie, jest kilka patentów, by nawet suto zakrapiana impreza nie skończyła się kacem. Co może pomóc w uniknięciu osławionego syndromu dnia poprzedniego?
Jak uniknąć kaca – to, co pijesz, ma znaczenie
Zwracamy uwagę na spożywane w trakcie imprezy trunki, pamiętamy, by nie mieszać różnych rodzajów alkoholi oraz wiemy, że warto pić powoli, by szybko się nie upić, a w konsekwencji – nie mieć dotkliwego kaca.
Kto jednak zastanawia się nad tym, czym popijać alkohol? Chyba nikt, a to duży błąd. Przede wszystkim zapomnijmy o słodkich, gazowanych napojach oraz tzw. energetykach. Spożywanie ich w towarzystwie alkoholu na pewno skończy się fatalnie, gdyż słodkie napoje gazowane zwiększają absorpcję alkoholu.
Choć może trudno w to uwierzyć, to nadal są zwolennicy popijania alkoholu herbatą czy kawą. To chyba najgorszy z możliwych wyborów – kofeina wpływa negatywnie na serce i układ krążenia w połączeniu z alkoholem, a dodatkowo napoje te przyczyniają się do spotęgowania odwodnienia.
Co w zamian? Woda – duże ilości niegazowanej wody zapobiegną odwodnieniu, które to daje o sobie znać następnego dnia w postaci suchości w ustach, bólu głowy czy zawrotów i osłabienia. Jeśli nie woda, to sok. Nie nektar i nie napój o smaku owocowym, ale świeżo wyciskany sok. Zawarte w soku witaminy (zwłaszcza witamina C!) sprawią, że alkohol wyrządzi mniej szkody naszemu organizmowi, a następnego dnia z pewnością ból głowy będzie mniej dokuczliwy.
Noworoczny kac. Jak go uniknąć?
Jak uniknąć kaca – to, co jesz, ma znaczenie
Dla tych, którzy uwielbiają podjadać w trakcie imprez z alkoholem, mamy dobrą wiadomość: jedzenie ratuje nas przed kacem.
Ale uwaga! Ci, którzy myślą, że chrupanie paluszków i chipsów przez całą noc to wyborny pomysł, są w błędzie. To, co jemy, ma ogromne znaczenie.
Co warto zjeść, by uniknąć kaca?
- Obfity posiłek zawierający dobre tłuszcze i białko. Czyli po prostu racjonalnie zbilansowany obiad. Najlepiej spożyć go na godzinę lub dwie przed imprezą. Odżywi organizm i spowolni wchłanianie alkoholu. Osłoni żołądek, minimalizując ryzyko sensacji w postaci mdłości i wymiotów.
- Porcja świeżych warzyw i owoców. W trakcie imprezy dobrze pić soki, a przed imprezą? Zjedzenie porcji warzyw i owoców, bogatych w węglowodany i witaminę C zapobiegnie skutkom nadmiaru alkoholu. Dobrym rozwiązaniem jest chrupanie przekąsek z warzywami w trakcie imprezy – koreczki, sałatki warzywne – to są odpowiedni kompani do kieliszka z wódką.
- Również kiszonki to źródło witaminy C, więc ogórki można chrupać bez ograniczeń – przez całą imprezę!
- Zadbajmy o elektrolity. Przede wszystkim potas – to jego poziom drastycznie spadnie po imprezie, skutkując przykrymi konsekwencjami. Co robić? Postawmy na pomidory – sok pomidorowy czy sałatka z pomidorami pozwoli przywitać kolejny dzień bez bólu głowy.
- Coś słodkiego. Mało kto myśli o słodyczach, gdy pije wódkę. A jednak warto przed lub w trakcie imprezy wrzucić na ząb jakieś źródło węglowodanów prostych – łyżeczka miodu, 1 banan… Glukoza wspomoże pracę mózgu i zapobiegnie spadkom cukru we krwi, za które odpowiedzialny jest właśnie alkohol.
Zobacz także: