Trwa ładowanie...

Jak przygotować się do świąt i wigilii? Plan prac i zakupów

Wielu z nas myśli o świętach jak o wielkim przedsięwzięciu. Wigilia i kilka świątecznych dni spędzają nam sen z powiek.

Jak przygotować się do świąt i wigilii? Plan prac i zakupówŹródło: Shutterstock.com
d1w96qe
d1w96qe

Boimy się, że święta nas przerosną, nie damy rady sprostać przedświątecznym porządkom, zakupom, prezentom, a świąteczne menu na pewno nie spełni niczyich oczekiwań. Zwłaszcza że zaplanowaliśmy odwiedziny rodziny i znajomych. Chcielibyśmy spędzić ten wyjątkowy czas w dobrej atmosferze, uśmiechnięci i bez oznak zmęczenia. A ze świąt czerpać wszystko, co bliskie i ciepłe. Jak pogodzić więc codzienne obowiązki z planowaniem świątecznej mapy zadań?

Na samym początku grudnia odpowiednio zaplanować i podzielić przedświąteczne obowiązki między wszystkich członków rodziny. W tym celu opracujmy – wspólnie, kalendarz prac i zadań, i bezwarunkowo się go trzymajmy - bez odstępstw i taryfy ulgowej. Rozliczajmy też pozostałych domowników. Konsekwencja zaprocentuje podczas świąt.

Do przedświątecznego kalendarza wpisujemy następujące punkty:

  • przedświąteczne porządki
  • listę prezentów
  • menu i przepisy
  • listę dekoracji
  • listę zakupów
  • listę osób, które zaprosimy na wigilię, świąteczny obiad lub kolację
  • listę osób, którym wysyłamy świąteczne życzenia lub do których dzwonimy z życzeniami
  • kwotę, jaką przeznaczymy na święta.

Przy każdym punkcie dopisujemy członków rodziny, którzy uczestniczą w realizowaniu zadania. Określamy też czas na jego wykonanie. Należy to dobrze przemyśleć, aby przygotowania, prace i zakupy nas nie przerosły. Dobrze, aby sprawiały przyjemność i mobilizowały do sprawnej realizacji przyjętego harmonogramu. Wspólna odpowiedzialność za dobrze przygotowane święta jednoczy i zbliża. Odbudowuje też relacje i emocje, które gubimy w gonitwie codziennego dnia.

d1w96qe

Przedświąteczne porządki

Wspólnie zastanówcie się w rodzinnym gronie, jak mają w tym roku wyglądać porządki przedświąteczne. Co wymaga niezbędnego odkurzenia, mycia, może zechcecie przestawić meble, aby zmienić scenografię mieszkania lub domu na czas świąt? Co trzeba wyrzucić, posegregować i oddać potrzebującym i bezdomnym? Może znajdziemy też zużyte koce i narzuty, które oddamy do schroniska dla zwierząt? A nasze dzieci zrobią segregację zabawek i część z nich można będzie oddać do domu dziecka lub świetlicy w domu dziennej opieki? Zadania dzielimy między domowników – na przykład: ja – kuchnia i salon, mąż – łazienka, okna, trzepanie dywanów. Dzieci – sprzątanie zabawek i gier, wyrzucanie śmieci. Określone prace dzielimy na etapy i porządki wykonujemy stopniowo w kolejnych tygodniach. W pierwszej kolejności bierzemy się za trzepanie dywanów, mycie okien, pranie zasłon, firan, czyszczenie kanap, segregację niepotrzebnych rzeczy.

Pani domu powinna też zadbać o siebie, dlatego na początku miesiąca zapisuje się do fryzjera i kosmetyczki. Przegląda też garderobę i wybiera świąteczne kreacje. Planuje też ubrania dla dzieci. Zwraca uwagę małżonka na sprawę świątecznego stroju.

Prezenty

Na liście prezentów wpisujemy imiona osób, którym je kupujemy, a także pomysły na prezenty. Jeżeli zaczniemy to robić stosunkowo wcześnie, część prezentów zdążymy kupić przez internet bez konieczności jeżdżenia do sklepów. Zaoszczędzimy w ten sposób czas na inne sprawy i zadania.

Prezenty, które zdecydujemy się kupić bezpośrednio w sklepie, zapisujemy osobno i ustalamy dzień, kiedy będziemy je kupować sami lub wspólnie – na przykład z mężem. Z konkretną listą rzeczy do kupienia uporamy się z tym w krótszym czasie. Warto też przed wypadem na zakupy prezentowe, zorientować się, gdzie konkretnie można je znaleźć. Może w tym samym miejscu uda nam się też dostać kilka innych prezentów.

123RF
Źródło: 123RF

Ważne jest, abyśmy podczas zakupów trzymali się ściśle naszych wyborów, bo zmiany będą nas kosztowały odpowiednio więcej czasu. Od razu kupujemy też papier do pakowania, ozdobne pudełka, torby, wstążki i bileciki. Dobrze jest systematycznie zaraz po zakupie upominków świątecznych pakować je i odkładać do dużego pudła lub specjalnego pojemnika i schować przed dziećmi!

d1w96qe

Jeżeli mamy w planie wykonanie prezentów własnoręcznie lub z dziećmi, wyznaczamy na to dzień i gromadzimy potrzebne do tego materiały, składniki i dodatki.

Wigilijne i świąteczne menu i przepisy

Wigilia to szczególny dzień w roku w naszej tradycji i kulturze. Bez względu na to, czy przygotowujemy ją z rozmachem, czy skromnie, należy ten jedyny w roku wieczór odpowiednio zaplanować. Wybieramy więc ulubione potrawy wyniesione z rodzinnego domu, nasze nowe dania i to, co smakuje naszym dzieciom. Gromadzimy przepisy i piszemy listę zakupów.

Ustalamy też cały świąteczny jadłospis i tak samo dopisujemy listę zakupów. Rozpisujemy harmonogram przygotowywania wybranych potraw i dopisujemy, kto nam będzie przy ich przygotowywaniu pomagał.
Unikniemy w ten sposób zakupu niepotrzebnych produktów, dodatków i przypraw, które nie będą nam potrzebne, a dodatkowo zabiorą czas i staną się zbędnym wydatkiem. Przed zakupami warto przejrzeć kuchenne szafki. Może okazać się, że wiele przypraw lub bakalii, które zamierzaliśmy kupić, mamy już w domu.

Co gotujemy lub pieczemy w pierwszej kolejności?

  • pierniczki i pierniki, które będą leżakować
  • wkładamy mięsa do zalewy
  • nastawiamy kwas buraczany na barszcz
  • gotujemy bigos
  • lepimy uszka i pierogi – można je zamrozić
  • przygotowujemy pasztety mięsne, które można zamrozić, a potem upiec tuż przed świętami
  • robimy łazanki i suszymy je
  • przygotowujemy mak z bakaliami
  • smażymy skórkę pomarańczową i cytrynową
  • pieczemy keksy i ciasteczka
  • pieczemy mięsa
  • marynujemy śledzie
  • moczymy suszone grzyby
  • przygotowujemy ryby w galarecie
  • gotujemy kompot z suszonych owoców

Przeglądamy też zastawę stołową i czyścimy sztućce. Kupujemy serwetki stołowe. Pierzemy i prasujemy obrusy.

d1w96qe

Dekoracje świąteczne

Trzeba poświęcić jeden wieczór na wyciągnięcie pudeł ze świątecznymi dekoracjami. Musimy je przejrzeć, dokonać selekcji i ewentualnie pozbyć się takich, które już nam się opatrzyły lub nie będą pasowały do tegorocznej koncepcji wystroju mieszkania lub domu. Możemy oddać je do domu samotnej matki lub domu opieki. My natomiast musimy zastanowić się, czy trzeba coś uzupełnić lub wykonać samemu. W ostatnim tygodniu przed świętami stopniowo dekorujemy nasz dom, kupujemy choinkę i stroimy ją najpóźniej dwa dni przed wigilią. A może zrobimy coś wspólnie? Przygotowujemy więc wykaz niezbędnych materiałów. Angażujemy w to dzieci.
Życzenia świąteczne

Jeżeli zdecydujemy się na wysyłanie życzeń pocztą, musimy zrobić to przynajmniej na dwa tygodnie przed świętami. Inaczej nasze ciepłe słowa nie dotrą do adresatów na święta… Życzenia zgodnie z zasadami dobrego wychowania składamy:

  • w Wigilię osobiście czy telefonicznie tylko najbliższej rodzinie
  • dalszej rodzinie i przyjaciołom w pierwszy i drugi dzień świąt
  • pozostałym przed świętami, gdy ich widzimy lub telefonicznie.

Jeżeli chodzi o zaproszenia bliskich lub przyjaciół na świąteczne spotkania w naszym domu, to robimy to najpóźniej 5-6 dni przed spotkaniem albo odpowiednio wtedy, kiedy znamy już dokładnie swoje i naszych gości plany świąteczne. Wcześniej musimy podać im wszystkie niezbędne informacje – robimy to osobiście lub telefonicznie. Kiedy i o której godzinie mają się u nas zjawić oraz powinniśmy określić czas przyjścia – na przykład między 18.00 a 18.30. Zaproszenie w imieniu obojga gospodarzy spotkania może przekazać jedno z małżonków.

d1w96qe

W ten sposób przedświąteczne przygotowania mogą okazać się całkiem znośnymi czynnościami, a nawet nas zmobilizować do sprawniejszego ich wykonania. Odhaczanie wykonania poszczególnych zadań przybliża do świąt w dobrej atmosferze i bez niepotrzebnego stresu. Nie musimy w dzień wigilii martwić się ani o zapomniane zakupy produktów, ani o prezent dla kogoś bliskiego.
Zatem udanego świątecznego planowania!
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1w96qe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w96qe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj