Jak prawidłowo przechowywać produkty spożywcze? Nie wszystko powinno być w lodówce!
Niektórzy wychodzą z założenia, że niemal wszystkie produkty spożywcze, jakie kupują, powinny być przechowywane w lodówce. Nie jest to jednak konieczne, a czasami nawet niewskazane! Warto zdawać sobie z tego sprawę i przechowywać je w prawidłowy sposób. Podzielę się z wami kilkoma niezbędnymi informacjami na temat przechowywania produktów.
Jeszcze przed zrobieniem zakupów, pomyślcie, czy naprawdę potrzebujecie takiej ilości jedzenia
Znacie powiedzenie, że nigdy nie powinno się chodzić na zakupy, kiedy jest się głodnym? Mimo że niektórym wydaje się to zabawne, to jednak jest w tym sporo prawdy. Okazuje się bowiem, że wówczas kupujemy znacznie więcej produktów spożywczych, które ostatecznie lądują w koszu na śmieci. Pamiętajmy więc o tym, by uprzednio stworzyć racjonalną listę zakupów. Zastanówmy się, co będziemy w stanie przechować i czy faktycznie to zjemy! Dotyczy to przede wszystkim produktów, które mają krótki termin ważności.
Co zrobić, by zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej?
Istnieją proste sposoby, które pozwolą nam zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej. Jeśli chcemy, by wędlina “dłużej wytrzymała”, to kupujmy cały kawałek, a nie plastry. Będzie można kroić plasterki na bieżąco, a cały kawałek można zawinąć w pergamin. Oczywiście w przypadku wędliny jedyną słuszną formą jest trzymanie jej w lodówce. Podobnie w przypadku chleba – po zakupie całego bochenka powinniśmy przechowywać go w chlebaku, zamykanym pojemniku, serwetce albo lnianym worku. Wystrzegajmy się natomiast foliowych opakowań, ponieważ nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale dodatkowo przyśpieszą psucie się pieczywa.
Postawcie na pojemniki, ale pamiętajcie by unikać foliowych toreb
Jeśli chodzi o przechowywanie produktów spożywczych w folii, to naprawdę kiepskie rozwiązanie. Zdecydowanie lepiej postawić na pojemniki zamykane próżniowo, z których “wysysane” jest powietrze. Dzięki temu produkty przez dłuższy czas są świeże. Istnieje wiele miejsc, gdzie możecie je kupić - spokojnie, nie trzeba na nie wydawać fortuny.
Zobacz też: Jak przechowywać jedzenie w lodówce?
Sprawdzą się też szklane pojemniki oraz zakręcane słoiki. Jeśli chodzi o sypie produkty (takie jak na przykład: mąka, kasza czy ryż), to przesypuję je do szklanych słojów i trzymam na półkach. Wyglądają elegancko i są niezwykle praktyczne. Zawsze można z nich korzystać w razie potrzeby. Podpiszcie je, by się nie pomylić!
Te produkty “nie przepadają” za lodówką. Czego unikać, a co przechowywać w chłodzie?
Zrywacie warzywa z własnego ogrodu albo robicie zakupy w lokalnym warzywniaku. Przygotowujecie kanapki, sałatki, a to, co pozostało, wkładacie do lodówki. Błąd! Dlaczego? Ponieważ pomidory i ogórki (najczęściej używane), nie lubią zimna. Jeśli przechowujemy je w lodówce, zwłaszcza przez długi czas, to najprawdopodobniej stracą smak i aromat. Szybciej się też zepsują. To samo dotyczy marchwi, buraków, ziemniaków (te najlepiej trzymać w piwnicy, jeśli mamy taką możliwość), cebuli oraz czosnku. Warto umieścić warzywa w koszyku, w zacienionym i raczej chłodnym miejscu. Istotne, by nie były narażone na zbyt mocne promienie słońca.
Podobnie – wbrew temu, co mówi wiele osób - jest w przypadku oliwy. Najlepiej kupować taką w szklanej, ciemnej (nietransparentnej) butelce i przechowywać ją w szafce, a nie lodówce. Mój przyjaciel, co jakiś czas, przywozi mi 3 albo 5-litrowy pojemnik z oliwą z oliwek. Taki produkt przechowuję w swojej piwniczce i odlewam stopniowo do szklanej butelki – w ramach domowego zapotrzebowania.
Wyjątek stanowi jednak olej lniany, który szybko jełczeje i musi być przechowywany w lodówce. Pamiętajcie też o tym, by podczas robienia zakupów upewnić się, że przechowywany był w chłodni!
Podobnie w przypadku owoców sezonowych (poziomek, truskawek, jeżyn czy winogron) warto trzymać je w lodówce, by na dłużej zachowały smak i soczystość. Istnieje jednak haczyk - pamiętajcie, że nie powinny one znajdować się w niej dłużej niż 48 godzin! Jeśli zaś chodzi o truskawki, to wiele osób popełnia częsty pbłąd. Warto pamiętać o jednej rzeczy - jeśli chcecie, by były świeże przez długi czas, nie obrywajcie z nich szypułek.
Pamiętajcie o tym, że nie wszystko musi lądować w lodówce, a my powinniśmy “optymalizować” nasze zakupy spożywcze. Nie marnujmy żywności i kupujmy tyle, ile faktycznie jesteśmy w stanie zjeść i przechować.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl