Trwa ładowanie...

Jak długo można przechowywać wigilijne dania?

"Nie jedz, bo to na Święta!". "No jedz, bo się zepsuje!" – znacie to? My, Polacy, mamy taki zwyczaj, że przygotowujemy więcej jedzenia, niż jest nam potrzeba. Boże Narodzenie z kolei to czas wyjątkowy, kiedy niczego nie może zabraknąć, kiedy zjeżdża się cała lub prawie cała rodzina i nigdy nie wiemy, ile tak naprawdę ugotować barszczu czy zrobić pierogów.

Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane potrawy mogą posłużyć nam jeszcze przez wiele dni po kolacji wigilijnej Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane potrawy mogą posłużyć nam jeszcze przez wiele dni po kolacji wigilijnej Źródło: Adobe Stock
d3fl4hw
d3fl4hw

Mija kolacja wigilijna, w czasie której więcej się je oczami niż ustami. Mija pierwszy dzień Świąt, kiedy to najadamy się tak, że prawie nie możemy się ruszać. Mija drugi dzień Świąt, w czasie którego staramy się dojeść wszystko, czego nie da się przechować. Ciągle jednak zostaje nam sporo jedzenia. W jaki sposób nie marnować tego wszystkiego? Podpowiadamy, co robić, by jak najmniej wyrzucić.

Najlepsza metoda – mrożenie

Większość wigilijnych potraw możemy zamrozić, jeśli mamy miejsce w zamrażarce.

Pierogi i uszka z powodzeniem możemy mrozić zarówno surowe, jak i obgotowane oraz ugotowane. Surowe najlepiej układać na tackach obsypanych mąką tak, by nie dotykały się nawzajem. Dopiero po zamrożeniu można je przesypać do jednego woreczka. Dzięki temu unikniemy ich zlepiania się. Ugotowane lub obgotowane można zamrozić razem w jednym opakowaniu, jeśli przeleje się je wcześniej olejem. Po godzinie od włożenia do zamrażarki należy wyjąć je i potrząsnąć woreczkiem, by sprawdzić, czy na pewno się nie zlepiły.

Zrób sobie detoks przed Sylwestrem

Ryby smażone również można przechowywać w zamrażarce, jednak przed mrożeniem najlepiej zdjąć z nich panierkę.

d3fl4hw

W zamrażarce dobrze przechowują się też ciasta: drożdżowe, z makiem, baby, a nawet serniki. Również chleb można z powodzeniem włożyć do zamrażalnika, pamiętając, by wcześniej owinąć go folią. Wtedy zachowa swój smak i zapach.

Co ciekawe, mrozić można również barszcz czy zupę grzybową. Należy jedynie pamiętać, że płyny w trakcie mrożenia zwiększają swoją objętość, więc nie można wlewać pełnych pojemników. Zupy można mrozić w opakowaniach plastikowych albo nawet w woreczkach. Nie nadają się do tego szklane pojemniki, które mogą popękać.

Zamrożone potrawy zachowują swoją świeżość od 6 tygodni do nawet 6 miesięcy. Na opakowaniach warto pisać daty, by mieć pewność co do tego, ile czasu dany produkt jest już zamrożony.

Pamiętajmy, że nie wolno mrozić sałatki jarzynowej ani potraw ze śmietaną i jajkami. W tych produktach najszybciej rozwijają się szkodliwe bakterie. Ciasta z galaretkami również nie nadają się do mrożenia.

d3fl4hw

Pasteryzacja lub przerób

Wigilijną kapustę, barszcz czy zupę grzybową, które zostały nam po kolacji, można z powodzeniem zawekować, wlewając gorące do słoików lub pasteryzując w garnku z wodą albo w piekarniku.

Kapustę z Wigilii można z powodzeniem przerobić na świąteczny bigos, dorzucając do niej kiełbasę i inne wędliny oraz mięso. Sprawdzi się ona również jako farsz do krokietów, pasztecików czy pierogów.

Jeśli chodzi o smażone ryby, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest włożenie ich do słoika i zalanie gorącą marynatą z wody, octu, cukru, cebuli i przypraw. Tak przygotowane ryby podaje się potem na zimno jako przystawkę.

d3fl4hw

Z resztek powigilijnych można również przyrządzić smaczną sałatkę, komponując ze sobą różne składniki w dowolny sposób.

Chłodne miejsce

Najpopularniejszym sposobem przechowywania wigilijnych potraw jest włożenie ich do lodówki lub wystawienie do piwnicy, spiżarni albo na balkon, jeśli na zewnątrz jest odpowiednio niska temperatura.

Do takiego przechowywania produktów spożywczych sprawdzą się przede wszystkim różnego rodzaju pojemniki: szklane, próżniowe i plastikowe, które pozwolą odpowiednio posegregować i ustawić potrawy.

d3fl4hw

Przed powietrzem i wysychaniem odpowiednią ochronę daje również folia spożywcza lub folia aluminiowa.

Ile czasu można przechowywać w lodówce wigilijne potrawy?

  • Ryba po grecku – 4-5 dni,
  • Pierogi, uszka – 3-4 dni,
  • Kluski z makiem – 2-3 dni,
  • Zupy (barszcz, grzybowa) – 2-3 dni,
  • Sałatki z majonezem – 1-2 dni,
  • Kapusta z grzybami, paszteciki – 5-6 dni,
  • Śledzie w oleju – 5 dni,
  • Śledzie marynowane w słoiku – do 2 tygodni,
  • Ciasta z kremem – 1-2 dni, 
  • Ciasta drożdżowe, makowiec, sernik – 5-7 dni,
  • Piernik – do kilku tygodni,
  • Pierniczki, kruche ciastka – do miesiąca.
d3fl4hw

Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane potrawy mogą posłużyć nam jeszcze przez wiele dni po kolacji wigilijnej. Dzięki nim przez dłuższy czas możemy zapomnieć o gotowaniu obiadów i cieszyć się tym świątecznym okresem. Nie marnujmy jedzenia i jeśli nie mamy miejsca w lodówce ani zamrażarce lub nie mamy ochoty na tydzień dojadania, zawsze możemy podzielić się jedzeniem z ubogimi. Jest wiele instytucji, które zajmują się zbieraniem takiej żywności i przekazywaniem jej do domów opieki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fl4hw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fl4hw
Więcej tematów