Trwa ładowanie...
jedz zdrowo
09-07-2009 08:45

Gry komputerowe mogą promować zdrową żywność

Dzieci, które grają w sieciowe gry promujące zdrową żywność i napoje częściej wybierają odżywcze przekąski niż dzieci, w których grach występowały niezdrowe produkty w rodzaju chipsów - informuje pismo "Archives of Pediatrics".

Gry komputerowe mogą promować zdrową żywnośćŹródło: archiwum, fot: archiwum
dn5j1qb
dn5j1qb

Dzieci, które grają w sieciowe gry promujące zdrową żywność i napoje częściej wybierają odżywcze przekąski niż dzieci, w których grach występowały niezdrowe produkty w rodzaju chipsów - informuje pismo "Archives of Pediatrics".

W ciągu ostatnich 40 lat odsetek otyłych wśród dzieci i młodzieży wzrósł trzykrotnie. Zdaniem autorów badań, jedną z głównych przyczyn jest propagowanie przez telewizyjne reklamy wysokokalorycznej żywności i napojów o znikomej wartości odżywczej. Podobne działanie ma prawdopodobnie internet - zwłaszcza, że umieszczone tam reklamy są tańsze, a regulacji prawnych właściwie nie ma.

Typowym przykładem są reklamy w formie gier (advergames), promujące konkretny produkt czy markę. Zespół naukowców z Georgetown University w Waszyngtonie przeprowadził badania z udziałem 30 dzieci w wieku 9-10 lat, pochodzących z ubogich, afroamerykańskich rodzin. W jednej z gier (opartej na klasycznym Pac-Manie) gracze byli nagradzani za wybieranie zdrowej żywności - na przykład bananów czy soku pomarańczowego.

Druga wersja gry premiowała wybór chipsów, batonów, ciastek i coli. Dzieciom podobały się obie wersje gry - grały w nie przeciętnie po 9 minut i 32 sekundy. Tak krótki czas wystarczył, by spośród zaproponowanych im przekąsek wybierały zdrowsze - albo mniej zdrowe- zależnie od tego, co promowała gra. Jak komentują autorzy, dzieci wybiorą wszystko, co im się wmówi. Ponieważ nabyte w dzieciństwie nawyki rzutują na sposób odżywiania przez resztę życia, naukowcy proponują wykorzystanie propagandowych gier dla dobra społeczeństwa - zwłaszcza, że w USA nawet dzieci z ubogich rodzin maja dostęp do internetu co najmniej kilka razy w tygodniu.

PAP

Zobacz w innych serwisach:

dn5j1qb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dn5j1qb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj