Trwa ładowanie...

Gruszka suszona – zastosowanie w kuchni, wartości odżywcze

Jednym z najbardziej niedocenianych suszonych owoców jest gruszka suszona. To nie tylko smaczna przekąska – gruszka suszona to też źródło jodu, potasu i magnezu.

Gruszka suszona – zastosowanie w kuchni, wartości odżywczeŹródło: pixabay.com/szjeno09190, fot: szjeno09190
d4k3y3l
d4k3y3l

Gruszka suszona rzadko jest sprzedawana w sklepach. Specjały takie jak suszone śliwki czy suszone rodzynki są dostępne w zasadzie wszędzie, natomiast żeby znaleźć suszone gruszki, trzeba odwiedzić naprawdę dobrze zaopatrzony market. Najlepiej, jeśli w swojej okolicy mamy specjalistyczny sklep z bakaliami lub straganik, na którym sprzedawane są suszone owoce – w takich miejscach na pewno dostaniemy gruszkę suszoną.

Gruszka suszona – jak suszyć gruszki?

Gruszki suszone dostępne w sklepach są zazwyczaj konserwowane dwutlenkiem siarki, który nie wpływa zbyt korzystnie na nasz organizm. Dlatego warto pokusić się o samodzielne suszenie gruszek. Zwłaszcza, że gruszka suszona to jedna z najprostszych zdrowych przekąsek do zrobienia.

Warto jednak pamiętać, że gruszki do suszenia powinny być twarde, niepoobijane. Świeże gruszki musimy pokroić na mniejsze kawałki i wykroić gniazda z nasionami. Gruszki nie powinny być w piekarniku poddane zbyt wysokiej temperaturze, gdyż zamiast gruszki suszonej otrzymamy kawałek chrustu.

Jeśli chodzi o odmiany gruszek, większość z nich powinna doskonale smakować również w postaci gruszki suszonej. Nieważne, czy wybierzemy gruszkę Klapsę czy gruszkę Konferencję – oba rodzaje gruszek są słodkie, zdrowe, a poddane obróbce termicznej dalej będą smakować świetnie. Można także trochę poeksperymentować i sprawdzić, jak smakuje suszona gruszka Nashi, czyli azjatycka odmiana gruszki.

d4k3y3l

Gruszka suszona – zastosowanie w kuchni

Gruszka suszona to przede wszystkim świetna przekąska, polecana szczególnie osobom uzależnionym od słodyczy. Suszona gruszka jest słodka, a przy tym znacznie mniej kaloryczna od słodyczy ze sklepu, więc szybko powinniśmy polubić smak gruszki suszonej.

Gruszka suszona to także jeden z najważniejszych składników kompotu z suszu. Niestety dla większości z nas kompot z suszu to jedynie wigilijny napój, który pijemy zwykle ten jeden raz w roku ze względu na tradycję. Tymczasem warto pić kompot z suszonych owoców częściej, szczególnie z dodatkiem gruszki suszonej, która sprawi, że smak kompotu suszonego nie będzie mdły.

Podobnie jak inne bakalie, gruszka suszona może być również śmiało dodawana do ciast i innych deserów. W tym względzie również nie doceniamy gruszki suszonej, która z powodzeniem może być zamiennikiem np. suszonej moreli. Jeśli chodzi o suszone owoce, w kuchni zwykle ograniczamy się do rodzynek, a przecież właściwości gruszki suszonej są takie same – suszona gruszka dodaje potrawom głównie słodyczy.

Gruszka suszona – wartości odżywcze

To, o czym należy pamiętać, sięgając po suszoną gruszkę, jest znaczna kaloryczność gruszki suszonej. W 100 gramach suszonej gruszki jest aż 329 kcal. Kalorie w gruszce suszonej biorą się stąd, że gruszka suszona ma w sobie dużo mniej wody niż świeża gruszka. Krótko mówiąc, gruszka suszona jest bardziej sycąca, a mniej orzeźwiająca.

Gruszka suszona zawiera w znacznych ilościach cenny potas oraz magnez. Ponadto suszone gruszki korzystnie wpływają na nasz układ pokarmowy, który jest przez nie odkwaszany. Gruszka suszona to także źródło jodu, który pomaga w walce z niedoczynnością tarczczycy.

Gruszka suszona - przepisy

d4k3y3l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k3y3l
Więcej tematów