Grill – przeczytaj zanim kupisz
Polacy uwielbiają grillowanie – z badań wynika, że nawet trzech na czterech mieszkańców naszego kraju spędza wolny czas nad rusztem z kiełbaską, karkówką czy kaszanką. Jednak wcześniej muszą wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Co warto wiedzieć przed zakupem grilla?
Człowiek ceni opiekane nad ogniem przysmaki od zarania dziejów. Nasi praprzodkowie sprzed tysięcy lat układali kawałki mięsa na rozżarzonych kamieniach albo… kłach mamuta. W średniowieczu nadziewali je na rożen, który zawieszano nad ogniskiem. Z czasem zaczęły upowszechniać się paleniska wykonane z cegieł.
Grill w formie zbliżonej do współczesnej jest znacznie młodszym wynalazkiem. Pochodzi z początku lat 50. XX wieku, gdy Amerykanin George Stephen zaczął sprzedawać przenośne opiekacze z charakterystyczną pokrywą w kształcie kopuły mającą chronić potrawy przed deszczem, zaś zgromadzonych w pobliżu ludzi przed zadymieniem.
Od tego momentu datuje się początek grillowego szaleństwa, które najpierw opanowało Stany Zjednoczone, a następnie cały świat. Do naszego kraju dotarło dopiero po upadku komunizmu. I w pełni mu się poddaliśmy… "Grill dla Polaków jest symbolem pozytywnych zmian w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu, związanym z naszym stylem życia. Jest uznawany za naszą zdobycz cywilizacyjną i jedną z największych polskich satysfakcji po 1989 roku" – piszą autorzy raportu "Polacy cenią swój czas wolny", przygotowanego na podstawie badania przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie marki Żubr.
Grillowany łosoś z sosem koperkowym
Grillowanie wciąż pozostaje jedną z naszych ulubionych form spędzania wolnego czasu. Jednak, by nie przyniosło rozczarowań i nerwów, wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza sprzętowego.
Przenośny czy stacjonarny?
Przed zakupem grilla musimy przede wszystkim zastanowić się, jak będzie wykorzystywany. Jeśli zamierzamy zabierać go na wycieczki i pikniki, dobrym rozwiązaniem będzie niewielki opiekacz turystyczny, najlepiej z możliwością złożenia w poręczną walizkę. W sklepach znajdziemy też grille jednorazowe, które bez problemu zapakujemy do torby czy plecaka. W takim zestawie znajduje się już węgiel i specjalna podpałka.
Gdy najczęściej grillujemy na własnej działce lub w ogrodzie, a w dodatku przygotowujemy posiłek dla większego grona, sensowniejszy będzie wybór grilla stacjonarnego. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przede wszystkim na solidność konstrukcji. Grill musi utrzymywać stabilność nawet na nierównym podłożu. Powinien być też wyposażony w kółka ułatwiające jego przemieszczanie, nawet, gdy jest rozgrzany.
Duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonano ruszt – świetnie sprawdza się zwłaszcza żeliwo, które nie tylko pozytywnie wpływa na smak opiekanych produktów, ale również jest odporne na zarysowania i łatwe do czyszczenia. Praktycznym rozwiązaniem okazuje się możliwość regulacji wysokości rusztu.
Warto zwrócić uwagę na grille z zamykaną pokrywą, zapewniającą kontrolę nad płomieniem, przyspieszającą czas obróbki mięsa oraz nadającą mu pożądanej soczystości. Taka osłona zatrzymuje też dym, który często bywa uciążliwy dla uczestników grillowej imprezy. Niektóre klapy posiadają również przydatny termometr.
Dla wygody użytkowania dobrej jakości grille wyposaża się w wyciągane szuflady na popiół, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Istnieją też opiekacze z funkcją wędzenia mięs, ryb albo warzyw.
Kupując grilla zwróćmy uwagę, czy posiada np. składane półki, na których można rozłożyć miski, talerze oraz potrzebne akcesoria: łopatki, widelce i szczypce.
Gazowa alternatywa
Tradycyjny grill węglowy ma wiele zalet, ale jego obsługa bywa kłopotliwa, o czym przekonuje się wielu dzielnych panów domu, którzy muszą walczyć z trudnym do rozpalenia węglem albo nadmiarem dymu. W dodatku specjaliści ostrzegają, że taka obróbka żywności, zwłaszcza mięsa, nie jest zbyt korzystna dla zdrowia, ponieważ powoduje uwalnianie tzw. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz innych szkodliwych związków, które sprzyjają rozwojowi nowotworów, m.in. jelit i żołądka.
Interesującą alternatywą może być nowoczesny grill gazowy. Jest on wprawdzie sporo droższy od węglowego, ale jego obsługa nie sprawia żadnych problemów, a podczas przyrządzania potraw nie powstają niebezpieczne związki. Dzięki możliwości regulacji temperatury mamy pełną kontrolę nad grillowaniem i unikamy przypalenia albo niedopieczenia potraw. Wadą takiego rozwiązania może być natomiast ich smak, zwykle nie tak wyrazisty, jak w przypadku obróbki nad rozżarzonym węglem.
Ciekawym rozwiązaniem jest też grill elektryczny umożliwiający przyrządzanie posiłków w domu czy na balkonie. Nie emituje ognia i dymu, dzięki czemu nie stanowi uciążliwości dla sąsiadów. Ma jeszcze jedną zaletę – przyrządzane na nim specjały są zdrowsze niż te przygotowywane na węglowym żarze.
Tego typu urządzenia bywają wyposażone np. we wskaźnik poziomu wysmażenia. Posiadają też automatyczne programy do przyrządzania czerwonego mięsa, burgerów, ryb czy owoców morza.