6 sałatek pasujących do grillowanych mięs
Najpopularniejszymi dodatkami do pieczonej kiełbasy czy karkówki wciąż pozostają keczup i musztarda, ale pamiętajmy, że mięsne specjały bardzo lubią także towarzystwo warzyw. Skomponowane z nich sałatki nie tylko zapewnią walory smakowe, ale dostarczą również wartościowych składników odżywczych.
Sałatka z jarmużu i kukurydzy
Pyszny dodatek do grillowanych mięs, zwłaszcza bardziej tłustych, np. lubianej przez Polaków karkówki.
Zaczynamy od podprażenia na suchej patelni nasion słonecznika (około 4-5 łyżek), które powinny nabrać złocistego koloru. Następnie świeży jarmuż (300 g) myjemy, osuszamy, pozbawiamy zgrubiałych i twardych łodyg, po czym rwiemy na kawałki i przekładamy do miski. Przygotowujemy sos z oliwy (80 ml), soku z jednej cytryny, 3 ząbków czosnku (przeciśniętych wcześniej przez praskę) oraz szczypty soli himalajskiej. Polewamy nim jarmuż i dokładnie mieszamy, by pokrył wszystkie liście. Gdy pod wpływem marynaty zmniejszą objętość o około połowę, dodajemy uprażonego słonecznika oraz kukurydzę z puszki (5-6 łyżek).
Sałatka z kalarepą
Dzięki wyrazistemu, słodko-pikantnemu smakowi kalarepka świetnie sprawdza się w sałatkach, które możemy zaserwować do grillowanej kiełbasy albo kaszanki.
Owoce i warzywa w diecie
Oto propozycja inspirowana przepisem z Izraela, gdzie to warzywo jest szczególnie cenione. 2-3 kalarepy oraz jabłko obieramy i kroimy w niewielkie kostki. Dodajemy kilka rzodkiewek startych na tarce o grubych oczkach. Zalewamy dressingiem z kwaśnej śmietany i kremówki (po 3 łyżki), czosnku (1 ząbek przeciśnięty przez praskę), soku z cytryny (łyżeczka) oraz oliwy (łyżka). Mieszamy i odstawiamy na 10 minut. Następnie dodajemy roszponkę (garść), doprawiamy solą, pieprzem i suszoną miętą.
Coleslaw
Bardzo prosta i smaczna sałatka, w Polsce zwana też colesławem. Świetnie pasuje do grillowanego mięsa, np. burgerów.
Na początku szatkujemy pół główki białej kapusty, przekładamy do miski, solimy i odstawiamy na kilka minut. W międzyczasie średniej wielkości marchewkę ścieramy na tarce (o dużych oczkach), a cebulę drobno siekamy. Kapustę mieszamy z marchewką, cebulą, posiekanym koperkiem, ewentualnie także startym jabłkiem. Dodajemy sos przygotowany z majonezu (3 łyżki), jogurtu naturalnego (łyżka), soku z cytryny (pół łyżki) oraz opcjonalnie cukru pudru lub miodu (łyżeczka). Mieszamy, w razie potrzeby doprawiamy solą i pieprzem.
Tabbouleh
Aromatyczna sałatka pochodząca z kuchni libańskiej może być samodzielną przekąską, ale doskonale sprawdza się też jako dodatek do grillowanych przysmaków, zwłaszcza kurczaka.
Zaczynamy od ugotowania kaszy bulgur (35-40 g). Po przestudzeniu przekładamy ją do miski, dodajemy obranego i pokrojonego w ćwiartki pomidora (bez gniazd nasiennych), drobno posiekaną czerwoną cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek (1-2 ząbki). Na koniec dosypujemy garść świeżych, posiekanych ziół: natki pietruszki, mięty, kolendry. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem świeżo wyciśniętym z cytryny.
Sałatka grecka
Grillowane mięso często pojawia się na stołach mieszkańców Aten czy Salonik. Zazwyczaj w towarzystwie prostej i pysznej sałatki, która nieprzypadkowo nazywanej grecką. Jak ją przygotować?
Zadanie jest proste. 2-3 dojrzałe pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy w ósemki. Dodajemy do nich pokrojonego w półkrążki ogórka gruntowego (ze skórką, dzięki czemu będzie bardziej chrupiący), pokrojoną w piórka niewielką cebulę czerwoną oraz garść oliwek (najlepiej szczególnie cenionej, ciemnopurpurowej odmiany Kalamata). Polewamy dressingiem z oliwy (1/4 szklanki) i białego octu winnego (łyżka), doprawionym solą i suszonym oregano. Na szczycie układamy plasterki fety, oczywiście oryginalnej, greckiej.
Sałatka ze szczawiem i fetą
Ser feta pasuje nie tylko do sałatki greckiej. Dobrze komponuje się także ze świeżym szczawiem, dzięki czemu otrzymamy smakowity dodatek do grillowanej kiełbasy.
Wystarczy pokroić lub porwać garść świeżych liści szczawiu, po czym dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i 2-3 pomidory (bez gniazd nasiennych) oraz odsączoną kukurydzę z puszki. Na koniec dorzucamy pokrojoną w kostkę fetę (ok. 100 g), mieszamy i doprawiamy solą, pieprzem, odrobiną octu winnego, ewentualnie także innymi lubianymi przyprawami, np. szczyptą oregano. Tak przygotowaną sałatkę odstawiamy na godzinę do lodówki.