Granadilla (męczennica języczkowata). Bliska kuzynka marakui
Granadilla to egzotyczny owoc, który coraz częściej można spotkać także i w Polsce, ponieważ dobrze znosi trudy długich podróży. Choć zarówno hiszpańska, jak i polska nazwa owocu brzmi tajemniczo, to granadilla jest bliską kuzynką dobrze nam już znanej marakui.
Granadilla (męczennica języczkowata) – czym jest i skąd pochodzi?
Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie ceni się ją nie tylko ze względu na owoce, ale sadzi się także granadillę jako roślinę ozdobną w parkach, pergolach i ogrodach Boliwii, Peru i Wenezueli.
Znana również jako passiflora ma bardzo charakterystyczne, ozdobne kwiaty o intensywnym zapachu, a sama roślina jest wiecznie zielonym pnączem z wąsami czepnymi, za pomocą których wspina się aż do koron drzew w poszukiwaniu promieni słonecznych.
Nazwa granadilla z języka hiszpańskiego oznacza "mały granat", a z kolei passiflora, czyli kwiat męki Pańskiej, odnosi się do męki Chrystusa. Stąd już blisko do polskiej nazwy – męczennica.
Granadilla, w odróżnieniu od marakui, ma owoce nie fioletowe, a pomarańczowe o nieco jajowatym kształcie. Skórka jagody może być nakrapiana. Co istotne, zjadamy tylko wnętrze owocu.
Granadilla
Granadilla (męczennica języczkowata) – jak jeść i do czego wykorzystywać owoc?
Jako że skórka jest niejadalna, to najłatwiej owoc przekroić w poprzek na pół. Wnętrze pomarańczowego jaja usłane jest gąbczastą, białą okrywą, a pod nią skrywa się jadalna część. Ma postać galaretki z ciemnymi ziarenkami – najwygodniej zjeść ją za pomocą łyżeczki. Na surowo ma orzeźwiający, intensywny i słodki smak. Jest mniej kwaskowata niż marakuja.
Z uwagi na jej wyjątkowy smak, a także konsystencję, może być wykorzystywana do deserów jako ozdobny dodatek czy też topping. Dobrze komponuje się zwłaszcza z jogurtami, musami czy nawet owsianką lub puddingiem. Jej ożywczy smak sprawia, że warto granadillę dodać do smoothie, a także sałatek owocowych.
Do produkcji dżemów i soków także się nadaje, choć do tego celu częściej wykorzystuje się marakuję.
Co ciekawe, napar z męczennicy języczkowatej ma działanie usypiające, a Indianie południowoamerykańscy wykorzystywali odurzającą moc korzeni rośliny w swych rytuałach.
Granadilla (męczennica języczkowata) – jak kupić, by owoc był smaczny?
Twarda, wytrzymała skórka sprawia, że owoc jest odporny i mało co go dyskwalifikuje – chyba tylko obecność pleśni na skórce.
Natomiast najsmaczniejsze i najsłodsze owoce to te, których skórka jest już nieco pomarszczona i wyschnięta, z dużą ilością brązowych plamek. Wówczas wystarczy ścisnąć męczennicę w dłoni, by powierzchnia owocu pękła, odsłaniając smakowite wnętrze.
Granadilla (męczennica języczkowata) – właściwości
Męczennica jest bardzo wartościowym owocem – choć stosunkowo kaloryczna, to wspiera odchudzanie dzięki wysokiej zawartości błonnika. O jej wartości stanowi jednak obecność antyoksydantów, a także witamin A, E i C.
Co jeszcze skrywa granadilla pod żółtą skórką? Całą moc zdrowia: żelazo, mangan, cynk i fosfor to tylko niektóre z mikroelementów, w które męczennica jest zasobna.
Zobacz także: