Dojrzałe awokado w godzinę. To naprawdę możliwe
To prawdopodobnie najmodniejszy owoc sezonu, a nawet kilku ostatnich sezonów. Wszyscy kochamy awokado. Być może z wyjątkiem tych, którzy nie wiedzą, że należy jeść wyłącznie dojrzałe. Podpowiadamy dwa sposoby na szybkie dojrzewanie tych owoców w warunkach domowych.
Awokado jest dobre dopiero wtedy, kiedy jest miękkie. Doskonale sprawdza się jako masło o botaniczno-orzechowym posmaku. Żeby jednak osiągnąć ten stan owocu, awokado musi być miękkie, tak bardzo miękkie, że niemal wydaje się nieapetyczne albo wręcz zepsute. Nigdy jednak nie da się takiego kupić w sklepie, pozostaje więc kupienie niezjadliwie twardego i czekanie, aż dojrzeje na parapecie.
I wtedy na scenę wchodzą one: dwie doskonałe metody, by awokado było dojrzałe już po dniu, a w ekstremalnych wypadkach nawet po kilkudziesięciu minutach. Pierwsza metoda jest powolniejsza – zajmuje dzień lub dwa (zamiast tygodnia), jest jednak mniej inwazyjna i bardziej naturalna.
ZOBACZ TEŻ: Jak szybko obierać awokado?
Aby przyspieszyć dojrzewanie awokado o kilka dni, należy szczelnie zapakować je w torbę razem z bananem albo jabłkiem. Te dwa owoce oddychają gazem – etylenem, który jest ich gazowym hormonem wzrostu. Umieszczenie awokado w zamkniętym ekosystemie (papierowej torbie), w którą jabłko lub banan "wydychać" będą etylen, doprowadzi do atmosfery sprzyjającej szybkiemu dojrzewaniu.
Jeśli ta metoda uchodzi za szybką, to kolejna jest metodą turboszybką. Aby doprowadzić do tego, by awokado dojrzało w nawet kilkadziesiąt minut, należy zawinąć je w folię aluminiową (tu podpowiadamy, którą stroną folii do środka)
i umieścić w piekarniku w temperaturze 95 stopni. W zależności od tego, jak niedojrzałe jest awokado, proces jego "dojrzewania" przez stymulację temperaturą może zająć od dziesięciu minut do godziny. Po odwinięciu z folii i lekkim przestudzeniu można schłodzić je w lodówce. Nie cofnie się przecież w rozwoju do stanu niedojrzałego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl