Dlaczego warto jeść lody? Poznaj najważniejsze powody, które przemawiają za ich jedzeniem
Gorąco, upał, żar z nieba… O czym myślisz? O lodach! Zimne i bardzo smaczne. No i wybór jest ogromny: tradycyjne, włoskie, świderki, w kubeczku, w rożku albo na patyku. Właściwie można wybierać, co się chce i gdzie chce, bo w wakacje budek z lodami również nie trzeba daleko szukać. Czy jednak, poza chęcią i smakiem, mamy powody, żeby w ogóle jeść lody? Mamy! Nawet więcej niż jeden!
Lody mają wiele wartościowych składników odżywczych
Bez żadnych wątpliwości możemy stwierdzić, że lody naturalne są zdrowe. Jeśli nie mają sztucznych ulepszaczy i półproduktów, dostarczają naszemu organizmowi nie tylko wapnia i białka, ale też łatwo przyswajalnego tłuszczu, potasu, fosforu, witamin A, D, E, B2 czy też B12. W sorbetach dodatkowo znajdziemy witaminę C.
Dzięki swojemu składowi lody sprawiają, że nasze kości i zęby są zdrowsze i bardziej wytrzymałe. Lody mogą dostarczać do organizmu również przeciwutleniaczy, które działają antyoksydacyjnie. Korzystnie wpływają na serce, ciśnienie, płodność i wzrok.
Lody zwiększają odporność
Okazuje się, że jedzenie lodów pobudza organizm do produkcji przeciwciał. Temperatura ciała wynosi średnio 36,6 st. C. Lody z kolei mają ok. -8 do -4 st. C. W naturalny sposób w trakcie spożywania lodów spada temperatura w obrębie przewodu pokarmowego. Cały organizm nastawia się wtedy do walki z potencjalną infekcją. Należy jednak pamiętać, by jeść lody powoli i nie doprowadzić przypadkiem do bólu gardła, jeśli zbyt duże kawałki deseru trafią bezpośrednio do przewodu pokarmowego.
Lody a odchudzanie. Dietetyk obala popularny mit
Lody wcale nie są aż tak tuczące
Jeśli porównamy lody z innymi deserami, okazuje się, że wcale nie mają aż tak wielu kalorii, jak nam się wydaje. W 100 g lodów o smaku śmietankowym znajdziemy ok. 160-200 kcal. Tymczasem takiej samej gramatury porcja mlecznej czekolady dostarczy nam 600 kcal! Jeśli wybierzemy lody mleczno-owocowe, nasz organizm przyjmie ok. 120 kcal, a lody sorbetowe na bazie owoców to już niecałe 100 kcal na 100 g.
Lody pomagają schudnąć
Oczywiście wiele zależy od tego, jak dużo i jak często jadasz lody i jakiej jakości są inne produkty spożywcze obecne w naszej codziennej diecie. Jeśli jednak jesz lody z umiarem, mogą one nawet pomóc schudnąć. W jaki sposób?
Dostarczanie do organizmu zimnych lodów wymaga ogrzania ich w przewodzie pokarmowym, co pochłania pewną energię. Okazuje się więc, że spożywając np. lody sorbetowe albo jogurtowe, które mają najmniej kalorii, więcej ich spalasz w trakcie jedzenia niż przyjmujesz. Z kolei wapń znajdujący się w lodach na bazie mleka albo jogurtu zwiększa w organizmie ilość enzymu, który odpowiada m.in. za spalanie tłuszczu.
Ponadto lody są lekkostrawne, więc nie zalegają w naszym organizmie. Są bezpieczne nawet dla osób, które cierpią na wrzody żołądka.
Lody na chore gardło
Lody zalecane są nawet przez lekarzy w przypadku anginy, po usunięciu migdałków, zębów albo po operacjach laryngologicznych. Niska temperatura zmniejsza ból i obrzęk, a także sprawia, że śluzówka szybciej się goi. Wszystko to sprawia, że lody są naturalnym lekarstwem na gardło.
Lody poprawiają humor
Pamiętacie te filmy, w których kobiety sięgają po opakowanie lodów, jeśli mają złamane serce? Szczególnie lody czekoladowe zawierają dużo magnezu, który wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego. Ponadto lody stymulują produkcję hormonu szczęścia, czyli serotoniny.
Ze względu na zawartość cukru oraz wielu składników odżywczych świetnie sprawdzają się na kaca.
Lody poprawiają jakość snu
Lody zawierają tryptofan, który pozytywnie wpływa na wytwarzanie melatoniny. Jest to hormon odpowiadający za zdrowy i spokojny sen. Jeśli więc chcesz rano obudzić się w dobrej formie, wieczorem po prostu zjedz porcję lodów.
Lody korzystnie działają na koncentrację
Cukier, który znajduje się w lodach, podnosi poziom energii i jednocześnie wspiera mózg w pracy intelektualnej. Właśnie dlatego warto sięgnąć po lody przed pracą albo przed nauką.
Czy warto więc jeść lody? Oczywiście! Nie można