Trwa ładowanie...

Dieta fleksitariańska, czyli z czym to się je

Sięgają po mięso, ale od czasu do czasu. Schabowy tak, ale tylko od święta. "Elastyczny wegetarianizm" wybiera coraz więcej Polaków. Fleksitarianizm, bo o nim tu mowa, chociaż jako zjawisko nie jest niczym nowym, staje się coraz bardziej popularny.

Dieta fleksitariańska, czyli z czym to się jeŹródło: 123RF
daa46p4
daa46p4

Fleksitarianizm – co to?

Fleksitarianizm to rodzaj diety, który polega na eliminowaniu mięsa. Może dotyczyć to ograniczania ilości mięsnych posiłków w tygodniu lub spożywania go bardzo okazjonalnie – na przykład na mieście lub u znajomych.
Ludzie mają różne powody do rezygnacji z mięsa – etyczne, religijne czy zdrowotne. Czasami jednak przejście na wegetarianizm lub weganizm może wiązać się z dużymi wyrzeczeniami. Dla osób, które chcą zmienić dietę na bardziej roślinną poleca się fleksitarianizm, ponieważ pozwala on małymi krokami odstawiać mięso i tym samym przyzwyczajać organizm do zmian.

Fleksitarianizm polega na spożywaniu w większej mierze produktów roślinnych, przy jednoczesnym ograniczeniu produktów mięsnych. Może być to dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero uczą się bycia wege. Główną zasadą na diecie fleksitariańskiej jest ograniczenie mięsa i produktów odzwierzęcych w codziennych posiłkach. Podstawą jadłospisu są produkty wegetariańskie: warzywa, owoce, ziarna zbóż oraz orzechy. Produkty te są doskonałą skarbnicą witamin, substancji mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Głównym źródłem białka są rośliny strączkowe, soja, ciecierzyca, soczewica czy bób. Na diecie fleksitariańskiej dopuszczalne jest spożywanie produktów odzwierzęcych takich jak jaja czy nabiał. Mięso i jego przetwory są dozwolone, ale okazjonalnie.

Wegetarianizm od czasu do czasu

Diety wegetariańskiej coraz bardziej zyskują na popularności. Nowe badania naukowe dowodzą, że ograniczenie spożywania mięsa może przyczynić się do zachowania prawidłowego stanu zdrowia, wiąże się z obniżeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia czy nowotworów. Dodatkowo ograniczona konsumpcja mięsa jest także korzystna dla środowiska.

Zobacz także: Czerwone mięso groźne dla zdrowia?:

Chociaż ograniczenie spożywania mięsa nie jest nowym zjawiskiem, to naukowe określenie go jako "fleksitarianizm" ma zaledwie 30 lat. Bycie wegetarianinem od czasu do czasu to bardziej styl życia niż dieta. Kluczem do sukcesu elastycznego wegetarianizmu jest bycie świadomym konsumentem. Nie trzeba całkowicie odstawiać mięsa, aby czerpać wynikające z tego korzyści zdrowotne.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

daa46p4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
daa46p4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj