Trwa ładowanie...

Zdrowe zakupy w supermarkecie. Sprawdzone sposoby

W dobie XXI wieku, kiedy tak wiele mówi się o walce z otyłością i świadomym wybieraniu pełnowartościowych produktów, sklepy spożywcze wciąż kuszą ofertami niezdrowej żywności. Podpowiadamy jak wybierać produkty dobre dla naszego organizmu.

Zdrowe zakupy w supermarkecie. Sprawdzone sposobyŹródło: 123RF
d34cfvr
d34cfvr

Większość supermarketów ma podobny układ, który nie jest przypadkowy. Na początku warzywa i owoce, pieczywo na końcu sklepu, a słodycze i przekąski blisko kas i najlepiej na wysokości oczu. Jest to wypracowana strategia, która ma zwiększyć zyski dyskontów. Próbując przejść na zdrowe odżywianie, musimy zacząć od zdrowych zakupów. Nie wyczarujemy w domu zdrowego obiadu, jeżeli kupimy sztuczne produkty, pełne wspomagaczy.

Warzywa i owoce znajdują się zaraz przy wejściu do sklepu, żeby sięgnąć po nie na początku. Dzięki temu nasz mózg ma zakodowaną informację, że zdrowa żywność jest już w koszyku i sięgając po batonik przy kasie nic złego się nie stanie.

Lista zakupów – oszczędność dla portfela

Przed wyjściem na zakupy warto przygotować listę potrzebnych produktów. Dzięki temu w sklepie sięgniesz tylko po to, co naprawdę jest niezbędne. Ta metoda może okazać się zyskiem dla portfela. Kupując tylko to, co masz zapisane, nie wydajesz pieniędzy na zbędne jedzenie.

Zobacz także: Tych produktów nie kupuj na zapas. Wyrzucanie pieniędzy w błoto:

Mniej znaczy lepiej

Robiąc zakupy w supermarkecie, zwykle nie mamy czasu na dokładną analizę etykiet. Co więcej, zwroty na opakowaniach niewiele nam mówią. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dobrze rozumiemy oznaczenia na produktach, warto kierować się jedną zasadą. Im mniej składników, tym lepiej. Produkty, w których składzie jest mnóstwo dodatków, możemy spokojnie odstawić z powrotem na półkę. Poza tym jedzenie mniej przetworzone jest po prostu zdrowsze. Warto więc sięgać po mąki i makarony pełnoziarniste. Są one dużo bardziej bogate w wartości odżywcze.

d34cfvr

Bez cukru, bez tłuszczu, bez soli…

Często producenci kuszą nas ofertami "bez cukru", "bez tłuszczu", co nie zawsze oznacza, że są to zdrowsze odpowiedniki tradycyjnych produktów. Jogurt bez cukru może być słodzony syropem glukozowo-fruktozowym. Produkty, które opisywane są jako beztłuszczowe, może i mają mniej tłuszczu, ale często mogą mieć o wiele więcej cukru.

Niska kaloryczność to nie wszystko

Wiele osób starając się zdrowo odżywiać, szuka na półkach sklepowych produktów o jak najniższej kaloryczności. Z pewnością jest to ważne podczas diet odchudzających, jeżeli jednak nasza dieta ma być zbilansowana i pełnowartościowa możemy przymknąć oko na kalorie. Jeśli produkt jest bogaty w białko, błonnik czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Staraj się nie chodzić na zakupy na głodnego. Jeśli będziesz miał pusty żołądek, szybciej sięgniesz po niezdrowe przekąski.

Trudno jest przede wszystkim zacząć i zmienić swoje zakupowe nawyki. Jeżeli wypracujemy swój sposób na zdrowe zakupy, kolejne będziemy robić z większą świadomością i przyjemnością.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34cfvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34cfvr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj