Czym słodzić, gdy na sklepowych półkach brakuje cukru?
W sklepach coraz częściej zaczyna brakować cukru, a jeśli już uda nam się go znaleźć, cena znacznie przewyższa nasze oczekiwania. Zobacz, jak poradzić sobie bez cukru i czym go zastąpić.
Miód, czyli płynne złoto
W odróżnieniu od cukru miód ma bardzo wiele wartości odżywczych. Zawiera fosfor, magnez, potas, wapń żelazo, mangan, kobalt oraz witaminy takie jak witamina A, kwas foliowy, pantotenowy, biotynę oraz witaminy z grupy B.
Wśród wartości leczniczych miodu, warto wymienić jego pozytywny wpływ na wydolność serca. Miód wykazuje również silne działanie bakteriobójcze, dlatego polecany jest w przypadku infekcji.
W kuchni miód ma wiele zastosowań. Możemy słodzić nim herbatę lub używać go do wypieku ciast oraz w zasadzie wszędzie tam, gdzie użylibyśmy cukru. W kuchni doskonale sprawdzi się miód o neutralnym smaku, na przykład miód lipowy. Jeżeli jednak zależy nam na zachowaniu jego wartości odżywczych, warto dodawać miód do letniej herbaty czy kubka mleka. Traci on bowiem witaminy pod wpływem wysokiej temperatury.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Erytrytol. Najzdrowszy zamiennik dla cukru
Zdrowsze zamienniki cukru — stewia, ksylitol i erytrol
Stewia, to roślina, która rośnie na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Słodzik produkowany ze stewii jest 300 razy słodszy od cukru, więc żeby zastąpić nią pół szklanki cukru, potrzeba tylko pół łyżeczki stewii. Słodzik ten ma zero kalorii, jest więc świetną alternatywą dla osób na diecie. Wykazano istotne właściwości stewii. Ekstrakt z liści tej rośliny obniża zarówno ciśnienie, jak i poziom glukozy we krwi. Dzięki niej trzustka wytwarza więcej insuliny.
Ksylitol pozyskiwany jest z kory brzozy, ale występuje także w malinach, kukurydzy czy śliwkach. Zawiera 40 proc. mniej kalorii niż cukier i jest on też od niego znacznie mniej słodki. Ksylitol jest metabolizowany bez użycia insuliny, przez co jest polecany osobom chorym na cukrzycę. Wykazuje właściwości prebiotyczne i wspomaga wchłanianie wapnia. Jest polecany przez dentystów, ponieważ nie tylko nie fermentuje on w jamie ustnej, ale działa także przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Należy jednak unikać spożywania go w dużych ilościach, ponieważ może powodować biegunkę.
Erytrol w naturze występuje w pyłach niektórych roślin. Nie ma kalorii i nie wpływa na poziom glukozy we krwi. Smakuje podobnie do cukru, chociaż jest od niego nieco mniej słodki. Jak ksylitol, przy większym spożyciu erytrol może działać przeczyszczająco. Zaleca się więc nie spożywać go więcej niż 100 g dziennie.