Wszystko, co powinieneś wiedzieć o miodzie
Miód od tysiącleci ceniony jako substancja słodząca, a także lek. Często pojawia się w naszej diecie zimą, bo doskonale wspiera naszą odporność. Warto więc zapoznać się bliżej z właściwościami i ciekawostkami dotyczącymi tego wspaniałego produktu.
Jak wybrać miód?
Miód może pochodzić z konkretnej rośliny (np. akacji, lipy, lawendy, malin, rzepaku), albo z wielu roślin. W tym drugim przypadku otrzymujemy miód wielokwiatowy. Jest jeszcze trzecia odmiana miodu – spadziowy, produkowany przez pszczoły z wydalin owadów ssących soki roślin lub żywica z żywych drzew.
Miody między sobą różnią się także kolorem. Miód akacjowy jest praktycznie bezbarwny, z kolei gryczany ciemnobrązowy. Każdy naturalny miód jest bogaty w cukry proste, takie jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Zawiera również kwasy organiczne, nadające specyficzną ostrość oraz mnóstwo mikroelementów i pyłków pszczelich.
Właściwości miodu
Miód pomaga przy wielu dolegliwościach, zaczynając od problemów z układem pokarmowym, poprzez schorzenia układu oddechowego, a na chorobach serca kończąc. Jest jednak pełen wolnych rodników, które opóźniają proces starzenia się.
Miód łatwo traci jednak swoje właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. Powyżej 45 stopni C denaturacji ulegają substancje, które decydują o prozdrowotnych właściwościach miodu. Dlatego też jeśli słodzimy gorącą herbatę czy używamy miodu do wypieków, posłuży on jedynie jako substancja słodząca. Warto więc jeść miód na zimno – wtedy jest najzdrowszy.
Kto nie powinien jeść miodu?
Miód ma tyle zalet, że wydawałoby się, że może jeść go każdy. Tak, niestety, nie jest. Nie powinno się podawać go dzieciom do 12 miesiąca życia, ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia jadem kiełbasianym, którego ślady mogą się w miodzie znaleźć. Starszym osobom to nie zaszkodzi, ale niemowlęta mogą to mocno odchorować.
Innym przeciwwskazaniem dla spożycia miodu jest uczulenie. U osób z alergią powinniśmy zachować ostrożność. Produkty pszczele na szczęście dość rzadko wywołują silne reakcje alergiczne, należy jednak zachować ostrożność. Miód nie jest także zalecany osobom z cukrzycą, w przypadku tej dolegliwości, jedzenie pszczelego złota warto omówić z lekarzem.
Przechowywanie miodu
W miarę upływu czasu oraz w zależności od warunków przechowywania zmienia się konsystencja miodu – gęsta ciecz ulega krystalizacji. To charakterystyczna cecha miodu. Krystalizacja jest prawidłowym procesem, dlatego nie obawiajmy się tego, że długo przechowywany miód zaczyna twardnieć. To normalne. Wystarczy słoik z takim miodem wstawić do ciepłej wody, a po kilku minutach jest on znowu płynny.