Trwa ładowanie...

Biała kiełbasa, nie tylko od święta

Wielkanoc bez białej kiełbasy? Trudno to sobie wyobrazić. Przecież to nieodłączny składnik talerza z wędlinami czy żurku i podstawa świątecznego śniadania. Gotowana, pieczona czy smażona - przygotowujemy ją na różne sposoby, w zależności od dania i własnych upodobań. Czasem jednak, bez względu na to, jak ją zaserwujemy, będzie zwyczajnie niesmaczna, a nawet szkodliwa. Jak poznać dobrą białą kiełbasę? Co możemy z niej przygotować? A może w tym roku przygotujemy ją własnoręcznie?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Biała kiełbasa, nie tylko od świętaŹródło: iStock.com
d226rij
d226rij

Wybierając w sklepie białą kiełbasę, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Prawdziwa biała kiełbasa musi zawierać 80 proc. mięsa wieprzowego. Najlepiej, jeśli jest to połączenie mięsa z szynki i łopatki. Zwróćmy również uwagę na kolor. Im bardziej biała jest „biała”, tym więcej zawiera tłuszczu. Ciemniejsza, szara kiełbasa zawiera zdecydowanie więcej chudego mięsa. Z kolei za wspaniały wygląd, apetycznej, różowiutkiej "białej", odpowiadać może substancja konserwująca na bazie saletry. Mimo zachęcającego wyglądu lepiej z niej zrezygnujmy.

Jak zrobić białą kiełbasę w domu?

Jeśli chcemy mieć stuprocentową pewność, że nasza biała kiełbasa powstała z najwyższej jakości składników, zróbmy ją sami. To wcale nie jest takie trudne. Wystarczy trochę czasu i maszynka do mięsa ze specjalną nakładką do nabijania kiełbas (jest w każdym zestawie). Składniki: kilogram szynki wieprzowej, pół kilograma dość tłustej łopatki, pół kilograma karkówki, garść majeranku, sporo pieprzu, trzy posiekane ząbki czosnku, sól. Łopatkę i karkówkę kroimy w dużą kostkę i mielimy na drobnych oczkach. Szynkę kroimy nożem w kosteczkę wielkości dużych ziaren grochu i dodajemy do zmielonego mięsa. Dodajemy przyprawy i wyrabiamy. Po kilku minutach dolewamy szklankę lodowatej wody i jeszcze raz bardzo dokładnie wyrabiamy przynajmniej przez 20 minut. Jelita (bez problemu kupimy je w wielu sklepach czy w internecie) moczymy w zimnej wodzie, następnie naciągamy na nakładkę w maszynce. Nadziewamy jelita masą mięsną, zawijamy co około 15 centymetrów. Kiełbasę możemy sparzyć w wodzie o temperaturze 80 stopni C.

Biała kiełbasa najlepiej smakuje smażona

Potrzebujemy: kilogram kiełbasy, cztery duże cebule, dwa jabłka, 100 gramów masła, sól, pieprz czarny, liść laurowy, ziele angielskie. Cebule kroimy w cienkie plasterki, jabłka obieramy i kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy masło, wkładamy kiełbasę i smażymy dwie minuty. Dodajemy cebulę i jabłko oraz przyprawy i smażymy na małym ogniu kilka minut z każdej strony. Podajemy gorące z chrzanem lub żurawiną.

Pieczona biała kiełbasa to wielkanocny przysmak

Składniki: kilogram surowej białej, dwie cebule, trzy łyżki miodu, masło, szklanka piwa, dwie łyżki ostrej musztardy, łyżeczka słodkiej papryki, sól i pieprz. Cebule kroimy w plasterki i smażymy na maśle, lekko soląc. Przerzucamy ją do miski, dodajemy przyprawy, musztardę, miód i piwo. Kiełbasę układamy w naczyniu żaroodpornym, polewamy marynatą i pieczemy około godziny w piekarniku nagrzanym do 170 stopni C. Pilnujmy, by się nie przypaliła!

d226rij

Biała kiełbasa pod kołderką

Potrzebujemy: arkusz ciasta francuskiego, kilka białych kiełbasek, musztardę i jajko. Arkusz ciasta lekko rozwałkowujemy i kroimy w pasy trochę szersze niż długość kiełbasy. Smarujemy je lekko musztardą. Kiełbasę nacinamy z jednego końca i wyciskamy na ciasto tak, by zachowała kształt. Zawijamy i sklejamy, smarując brzeg jajkiem. Każdy rulonik smarujemy jajkiem i pieczemy około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Kiełbasa zapiekana z ziemniakami

Składniki: kilka kiełbasek, pokrojone w plastry dwa duże ziemniaki, dwie łyżki chrzanu, śmietana 18 procent, sól i pieprz. Ziemniaki lekko obgotowujemy we wrzątku. Układamy je jedną warstwą w posmarowanym tłuszczem naczyniu żaroodpornym. Przykrywamy kiełbaskami, układamy kolejną warstwą ziemniaków, polewamy śmietaną rozmieszaną z chrzanem i posypujemy lekko solą i mocno pieprzem. Smacznego!

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d226rij
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d226rij
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj