Trwa ładowanie...
jedz zdrowo
12-03-2009 11:33

Alkohol bardziej szkodzi ludziom po 50. niż młodym

Ludzie po pięćdziesiątce są mniej rozsądni niż młodzi podczas picia alkoholu ze znajomymi. Co więcej, kilka kieliszków może im zaszkodzić bardziej niż ludziom młodym - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Alkohol bardziej szkodzi ludziom po 50. niż młodymŹródło: archiwum, fot: archiwum
d32ozyo
d32ozyo

Ludzie po pięćdziesiątce są mniej rozsądni niż młodzi podczas picia alkoholu ze znajomymi. Co więcej, kilka kieliszków może im zaszkodzić bardziej niż ludziom młodym - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of Studies on Alcohol and Drugs".

Sara Nixon wraz z zespołem z University of Florida Gainesville przebadała 42 dorosłych w wieku od 50 do 74 lat i 26 dorosłych w wieku od 25 do 35 lat. Uczestników losowo podzielono na dwie grupy - jednych poproszono o wypicie umiarkowanej ilości alkoholu, drugich o wypicie napoju bezalkoholowego (służącego w tym eksperymencie jako placebo). Wszystkie osoby z grupy alkoholowej miały taki sam poziom alkoholu we krwi.

Następnie badani wzięli udział w teście, w którym trzeba było najszybciej jak to możliwe połączyć ponumerowane kropki. Zadanie to umożliwia naukowcom ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej, planowania i umiejętności logicznego myślenia. Test przeprowadzono dwukrotnie - 25 i 75 minut po zakończeniu picia.

Naukowcy zaobserwowali, że osoby starsze po alkoholu wypadły w teście gorzej niż młodsze. W grupie bezalkoholowej nie stwierdzono zależności wyniku od wieku. Co więcej, osoby starsze pytane o to jak się czują, subiektywnie oceniały swój stan jako dobry i nie odczuwały działania alkoholu.

Zdaniem Nixon silniejsze działanie alkoholu na osoby starsze może być szczególnie niebezpieczne, jeżeli przeceniając swoje możliwości postanowią usiąść za kierownicą.

d32ozyo

Badaczka radzi osobom starszym: "Nie spieszcie się, posiedźcie trochę, żeby organizm mógł zmetabolizować wypity alkohol. Nie wychodźcie zbyt szybko ze spotkania - zjedzcie deser, a samochód zostawcie na parkingu i wróćcie taksówką".

Naukowcy nie wiedzą czemu taka sama ilość alkoholu we krwi silniej działa na osoby starsze niż młodsze. Prawdopodobnie wynika to z odmiennego tępa metabolizmu lub innego działania na mózg.

Nixon podkreśla też, że jej badania mówią tylko o krótkotrwałym, natychmiastowym działaniu alkoholu, nie opisują jego potencjalnych długofalowych efektów picia. Zdaniem autorki, największym problemem starszych osób jest rozbieżność postrzegania swoich możliwości po kilku drinkach i faktycznego stanu po ich wypiciu.

(PAP)

Zobacz w innych serwisach:

d32ozyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ozyo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj