Beta-karoten - dieta dla zachowania letniej opalenizny
Prowitamina A, czyli beta-karoten, pełni w naszym organizmie wiele ról. Jedną z nich jest wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Jako naturalny barwnik, wpływa też na jej koloryt.
Latem o piękną, opaloną cerę nie musimy się martwić. Gwarantuje nam ją przebywanie na słońcu. Jednak gdy tylko wracamy z urlopów i więcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, a do tego dni stają się krótsze i mniej słoneczne, opalenizna szybko blednie. Można jednak zachować ją na dłużej. Wystarczy, że zadbamy, by jesienna dieta obfitowała w produkty zawierające sporo prowitaminy A. Oto pięć naszych propozycji na produkty i dania, pełne beta-karotenu.
Marchew
Marchew to warzywo, które jest najbogatszym źródłem beta-karotenu. W 100 gramach korzeni marchewki znajdziemy nawet 9 miligramów prowitaminy A, z której potem w organizmie powstaje niezbędna nam do prawidłowego funkcjonowania witamina A. Marchew najlepiej jeść na surowo, w surówkach. Możemy też zrobić z niej sok, jednak warto pamiętać, że na każdą szklankę potrzeba kilku warzyw, nie przesadzajmy więc z ilością. Szklanka dziennie dla pięknej skóry, zdecydowanie wystarczy.
Żeby urozmaicić marchewkową dietę, warto też przygotować z niej pyszne dania. Np. marchewkową zapiekankę, która będzie doskonałym dodatkiem do obiadu.
Potrzebne nam będą: pęczek młodych marchewek, ząbek czosnku, pół pęczka kolendry, masło, sól i pieprz. Marchewki obieramy bardzo cienko, czosnek i kolendrę siekamy. Warzywa układamy w nasmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym, posypujemy czosnkiem i kolendrą, solimy i posypujemy pieprzem, na wierzchu układamy kawałki masła i zapiekamy pół godziny w temp. 160 stopni C.
Zobacz także: Smaczne i zdrowe - morele zamiast słońca:
Czerwona papryka
Trzy razy mniej beta-karotenu niż w marchewce znajduje się w czerwonej papryce. Jest to jednak i tak spora ilość. Paprykę w kuchni wykorzystujemy dość rzadko, a szkoda. Oto nasz pomysł na pyszną surówkę z pieczonej papryki. Składniki: kilka strąków papryki, czosnek, oliwa z oliwek, sok z cytryny, sól i pieprz. Paprykę wkładamy do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i pieczemy, aż skórka sczernieje. Od razu wkładamy do plastikowej lub papierowej torby i studzimy. Papryka dzięki temu zmięknie i łatwo będzie usunąć skórę. Po zdjęciu skóry usuwamy gniazda nasienne, kroimy paprykę w paski, polewamy oliwą, sokiem z cytryny, posypujemy posiekanym czosnkiem, pieprzem i solą i podajemy po schłodzeniu.
Jarmuż
Choć jarmuż jest zielony, beta-karotenu jest w nim tyle, ile w wielu czerwonych czy pomarańczowych warzywach i owocach. I choć wielu z nas nie przepada za jego smakiem, to bardzo zdrowa zielenina. Z jarmużu możemy przyrządzić znakomite pesto, które idealnie smakuje z makaronem. Potrzebne nam będą: opakowanie oczyszczonego i umytego jarmużu, pół brokuła, garść orzechów włoskich, dwa ząbki czosnku, oliwa z oliwek, trochę soli. Orzechy siekamy drobno, wrzucamy do blendera razem z pokrojonym jarmużem, brokułami i czosnkiem. Miksujemy, dolewamy trochę oliwy, miksujemy dalej, na koniec solimy i posypujemy pieprzem. Gotowe pesto dodajemy do świeżo ugotowanego makaronu i mieszamy.
Szpinak
Podobnie jak w jarmużu, w szpinaku znajdziemy również sporo beta-karotenu. I choć najczęściej jemy szpinak duszony, surowe listki młodych roślin również są bardzo smaczne i zdrowe. Pasują idealnie do sałatki, na którą potrzebne nam będą: dwie szklanki młodych liści szpinaku, kilkanaście żółtych i czerwonych pomidorów koktajlowych, kilka ugotowanych na twardo przepiórczych jajek, szczypiorek, koperek, trochę śmietany, łyżka majonezu, pieprz. Jajka obieramy i kroimy na pół, podobnie jak pomidory. Szczypiorek i koperek siekamy. W misce mieszamy ze sobą wszystkie warzywa i jajka, ze śmietany, majonezu i pieprzu robimy płynny sos i polewamy nim sałatkę. Podajemy od razu.
Suszone morele
I na koniec suszone morele, które oprócz dużej zawartości beta-karotenu są również znakomitym remedium na problemy z trawieniem. Możemy je jeść na surowo, dodawać do deserów czy robić z nich nadzienia do drobiu. Idealnie nadają się również do zrobienia pysznego chutneya. Składniki: trzy duże czerwone cebule, pół szklanki suszonych śliwek, szklanka suszonych moreli, litr soku jabłkowego, cytryna, kilka łyżek brązowego cukru, masło, cynamon, goździki. Cebulę, śliwki i morele siekamy. W rondlu rozgrzewamy masło, wrzucamy posiekane cebule i owoce, lekko podsmażamy, dodajemy cukier, sok z jabłek, startą skórkę i sok z cytryny, kawałek cynamonu i goździki i dusimy wszystko, aż sok z większości wyparuje, a sos zrobi się gęsty. Podajemy do ryb, warzyw i mięs.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl