Trwa ładowanie...

Czym najlepiej nawodnić organizm? Osiem szklanek wody to mit

Panuje przekonanie, że powinniśmy pić co najmniej osiem szklanek wody dziennie. Jak się okazuje to mit. Ile tak naprawdę wody należy wypić w ciągu dnia oraz co się stanie z naszym organizmem, gdy wypijemy jej za mało? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju spożywa jej za małoCo dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80 proc. mieszkańców naszego kraju spożywa jej za małoŹródło: Adobe Stock
d3k1g25
d3k1g25

Ile wody należy pić?

Woda jest dla nas bardzo ważna. Możemy nie jeść przez kilka dni, ale pić musimy codziennie. U dorosłego człowieka jej zawartość wynosi zazwyczaj 60 proc. masy ciała. Jednak każdego dnia nasz organizm traci nawet 3 litry płynów. To efekt oddychania, wydalania czy pocenia się.

W upalne dni, wraz z potem tracimy wodę, a wraz z nią - sole mineralne i witaminy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych sytuacjach straty mogą być o wiele większe. Jeśli przebywamy w gorącym klimacie, w temperaturze przekraczającej 35 st. C i zdecydujemy się na wysiłek fizyczny, dzienne ubytki wody mogą sięgać kilku litrów. Więcej powinniśmy pić również wtedy, gdy mamy gorączkę, biegunkę, wymioty, jak też w zaburzeniach pracy nerek, po ciężkich poparzeniach lub gdy cierpimy na cukrzycę. Woda reguluje temperaturę ciała, nawilża błony śluzowe i gałki oczne, usuwa zbędne produkty przemiany materii oraz reguluje procesy trawienia.

By wyrównać bilans i utrzymać dobrą formę niezbędne jest regularne nawadnianie. Około 30 proc. tego zapotrzebowania zaspokaja dobrze zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w warzywa i owoce. Resztę stanowią napoje. W polskich realiach najczęściej herbata, spożywamy też dużo kawy, soków, owocowych oraz słodkich napojów gazowanych, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

5 dodatków do wody, które odmienią jej smak

W zależności od wagi, wieku, aktywności fizycznej, diety oraz klimatu, w którym żyjemy, zapotrzebowanie na wodę będzie się różnić. Najczęściej przyjmuje się jednak, że powinniśmy pić 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

d3k1g25

Co pić w upalne dni? Jak najlepiej nawodnić organizm?

Latem powinniśmy pić głównie zwykłą wodę, najlepiej mineralną i w dodatku niegazowaną. Woda powinna być w temperaturze pokojowej. Możemy do niej dodać listki mięty czy melisy, plasterki cytryny, ogórka, maliny czy truskawki. W upalne dni możemy też sięgać po napoje izotoniczne czy ziołowe herbatki. Pragnienie doskonale ugasi również kwas chlebowy. Unikajmy natomiast dosładzanych, kolorowych soków, napojów gazowanych, napojów zawierających kofeinę czy alkohol.

woda Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Co się dzieje, gdy pijesz za mało wody - objawy i skutki odwodnienia

Niedobór wody objawia się bólem głowy, wypiekami na twarzy, osłabieniem, zmęczeniem czy obniżeniem sprawności fizycznej. Pojawiają się problemy z koncentracją, pogarsza się nawet zdolność wykonywania prostych obliczeń oraz szybkość reakcji psychomotorycznych, bardzo ważnych np. podczas prowadzenia samochodu.

Kiedy pijemy zbyt mało wody nasza krew gęstnieje, a jej przepływ staje się wówczas utrudniony, czego efektem bywa podwyższone ciśnienie.

d3k1g25

W organizmie zaczynają kumulować się rozmaite substancje toksyczne, tworząc sprzyjające środowisko dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Pęcherz czy nerki są wówczas bardziej podatne na infekcje i stany zapalne.

Gdy brakuje wody, nasz wewnętrzny regulator czerpie ją w pierwszej kolejności z jelita grubego, które zaczyna działać na mniejszych obrotach, utrudniając przemieszczanie się treści pokarmowej. Częstym problemem stają się wtedy uciążliwe zaparcia.

Nie pijąc odpowiedniej ilości wody narażamy się na niekontrolowany przyrost wagi, a także przyspieszenie procesów starzenia, czego konsekwencją bywa pojawianie się zmarszczek na skórze już w stosunkowo młodym wieku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3k1g25
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k1g25
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj