Trwa ładowanie...

8 pyszności kuchni tatarskiej

Przybyli do Polski w XVII wieku, gdy król Jan III Sobieski przyznał im wsie na Podlasiu. Tatarzy szybko zasymilowali się z miejscową ludnością, ale zachowali poczucie odrębności, czego przejawem są zachowane do dziś zwyczaje kulinarne i wiele oryginalnych potraw, którymi zachwycają się turyści odwiedzający ten region naszego kraju.

Kuchnia tatarskaKuchnia tatarskaŹródło: Adobe Stock, fot: ALICE KOROLEVICH
d2f1d51
d2f1d51

Kołduny

Bez wątpienia najsłynniejsza potrawa Tatarów polskich, przyrządzana w piątki lub podczaj bajramów, czyli ważnych świąt muzułmańskich. To małe pierożki z surowym farszem mięsnym (polędwicą wołową, udźcem baranim, szpikiem wołowym, drobno siekanymi, nigdy nie mielonymi), gotowane w rosole. "Kołdun kiedy akuratny, jak jego językiem do podniebienia przyciśniesz, w sześciu miejscach na raz sok musi puskać" – pisał Melchior Wańkowicz w książce "Tędy i owędy". Pierożki tradycyjnie podaje się w małych miseczkach, w towarzystwie filiżanki gorącego rosołu. Stara, tatarska zasada głosi, że jeśli dziewczyna potrafi robić ząbki na kołdunach jest gotowa do zamążpójścia.

Pieremiacze

Smażone w głębokim tłuszczu lub pieczone pierożki, które przypominają owalną sakiewkę wypełnioną farszem z drobno posiekanej wołowiny lub drobiu oraz cebuli. Ten tatarski specjał świetnie smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pieremiacze lubią towarzystwo kefiru, jogurtu naturalnego lub zsiadłego mleka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Banalny przepis na zupę ziemniaczaną. Zrobi ją także amator

Pierekaczewnik

Tradycyjna potrawa tatarska, składająca się z wielu warstw cieniutko rozwałkowanego ciasta makaronowego, przekładanych farszem słodkim (z twarogu, rodzynek, suszonych śliwek) lub wytrawnym (z baraniny, gęsiny, mięsa indyka). Całość zawija się w rulon, dlatego po upieczeniu pierekaczewnik przypomina wyglądem muszlę ślimaka. Jego przyrządzanie jest bardzo pracochłonne – ciasto musi być rozwałkowane na duże płaty, do czego używa się specjalnego wałka z drewna lipowego, zwanego kaczałką. To sprawia, iż pierekaczewnika sporządza się rzadko, zwykle na święta.

d2f1d51

Halwa

Mimo podobnej nazwy ten tatarski przysmak nie ma wiele wspólnego z turecką chałwą wytwarzaną na bazie sezamowej pasty tahini. Halwę przyrządza się z masła, mąki i miodu (zawsze w proporcjach 1:1:1). Najpierw przygotowuje się zasmażkę z masła i mąki, a następnie dodaje rozgrzany miód, intensywnie mieszając, by uniknąć grudek. Po zastygnięciu masę kroi się w romby. Halwa jest najważniejszym elementem pakietu wręczanego żałobnikom podczas tatarskich pogrzebów, w intencji spokoju zmarłego.

Dżajma

Kolejny specjał rozdawany żałobnikom podczas uroczystości pogrzebowych. Dżajmę przygotowuje się z ciasta makaronowego, które dzieli się na małe porcje, każdą rozwałkowuje na cienkie płaty, polewa roztopionym masłem i przykrywa kolejnym płatem. Wprawne gospodynie potrafią stworzyć piramidę z kilkunastu płatów. Sekret smaku polega na tym, że zawsze jedna strona płata jest smażona bezpośrednio na patelni, a druga nasiąka masłem. Dżajmę podaje się gorącą, polaną miodem.

Kołduny Adobe Stock
KołdunyŹródło: Adobe Stock

Kaszka ryżowa

Klasyka kuchni tatarskiej. Na początku roztapia się masło i praży ryż, a następnie zalewa wrzącym mlekiem (ważne są proporcje – 2,5 szklanki mleka na szklankę ryżu). Masę miesza się delikatnie drewnianą łyżką, a następnie posypuje rodzynkami. Ważnym etapem jest szczelnie owinięcie garnka z kaszką kocem, by nie dopuścić do wystudzenia zawartości, która w takiej izolacji powinna spędzić 1,5 godziny. W tym czasie ryż wchłonie mleko i nabierze miękkości. Przed podaniem potrawę polewa się roztopionym masłem oraz posypuje cukrem z cynamonem

d2f1d51

Syta

Wspaniale orzeźwiający napój, tradycyjnie podawany modlącym podczas uroczystości religijnych. Sytę przygotowuje się z ciepłej, przegotowanej wody, w której rozpuszcza się sporą ilość miodu kwiatowego, najlepiej lipowego. Po schłodzeniu i rozlaniu do naczyń ozdabia plasterkami cytryny oraz listkami mięty.

Kompot Aszurejny

Ten ważny w tradycji tatarskiej napój, to nic innego, jak kompot z suszonych owoców i bakalii: jabłek, śliwek, gruszek, moreli, rodzynek czy migdałów. Zwyczajowo poszczególnych składników powinna być nieparzysta liczba, najlepiej 7 lub 9. Zalewa się je przegotowaną wodą, zostawia na 3-4 godziny, po czym gotuje na małym ogniu przez około 20 minut, na koniec dosładzając cukrem lub miodem. Kompot Aszurejny najlepiej smakuje po schłodzeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f1d51
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f1d51
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj