Trwa ładowanie...

7 pytań, które usłyszał każdy wegetarianin i weganin

Diety wyłączające mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego nie są już szokującą nowością. Weganie i wegetarianie stanowią rosnącą grupę niemal z dnia na dzień – wraz z powiększaniem się tego grona konsumentów, poszerza się dopasowana do ich potrzeb oferta produktów, restauracji i usług.

7 pytań, które usłyszał każdy wegetarianin i weganinŹródło: Shutterstock.com
ddm4xfg
ddm4xfg

Wciąż jednak można spotkać wujka niedowiarka, troskliwą babcię czy – co gorsza – internetowego trolla, którzy potrafią zasypać gradem wątpliwości i zarzutów. Choć pełna szacunku dyskusja to zawsze dobry sposób poznawania odmiennego stylu życia, jest kilka pytań, które, usłyszane setki razy, mogą powodować co najmniej przewracanie oczami. Oto zestawienie silnej czołówki – prawdopodobnie najczęściej zadawanych wegetarianom i weganom pytań.

To co ty właściwie jesz?

W odpowiedzi na to pytanie dużo łatwiej byłoby wymienić, czego się nie je. Weganie nie jedzą zwierząt ani niczego, co od nich pochodzi. Sięgają za to po występujące w wielkim bogactwie warzywa, owoce, rośliny strączkowe, orzechy i ziarna. Korzystają również z mnogości wegańskich odpowiedników mleka, sera czy mięsa. Gotują, pieką, smażą, przyprawiają i łączą ze sobą rozmaite smaki, zapachy i tekstury. Wegetarianie jedzą także jajka i mleko, dodatkowo mogą wybierać spośród najróżniejszych gatunków serów i jogurtów. Może czas pogodzić się z tym, że diety wege nie opierają się na jedzeniu trawy?

Skąd czerpiesz białko?

Słynne białko – podstawowe zmartwienie osób sceptycznych wobec wegetarianizmu i weganizmu – jest jednym z głównych budulców organizmu. Składa się z aminokwasów; niektóre z nich ludzki organizm potrafi zsyntetyzować sam, niektóre (konkretnie osiem) musimy mu dostarczyć z pożywieniem. To, co jemy, jest trawione i rozkładane na podstawowe elementy – w tym aminokwasy. Wszystkie brakujące możemy pozyskiwać zarówno z mięsa, jak i z roślin. Te ostatnie różnią się zawartością konkretnych składników odżywczych, ale wystarczy rozsądna i zróżnicowana dieta, by cieszyć się pełnią zdrowia i nie martwić o niedobory białka.

Ale ryby jesz?

W skrajnych przypadkach to pytanie jest rozszerzane o drób: "Nie jesz mięsa, czyli kurczaka albo rybę zjesz?". W głowach wciąż dużej liczby osób mięso ryb i ptaków to nie jest "takie prawdziwe mięso". Można podjąć próbę wytłumaczenia, że wegetarianie nie jedzą żadnych zwierząt. Schody zaczynają się wtedy, gdy rozmówca upiera się, że ryba to nie zwierzę. Warto wówczas wykazać się cierpliwością i sięgnąć do podręcznika biologii. Ten moment może zrewolucjonizować czyjeś spojrzenie na świat!

ddm4xfg

A jajka?

Jeśli w związku z poprzednim pytaniem udało się przekonać rozmówcę, że ptaki nie są roślinami ani grzybami, tylko pełnoprawnymi przedstawicielami niejedzonych przez wegetarian zwierząt, całkiem prawdopodobne, że padnie pytanie o jajka. Bo przecież "jajka to dzieci kury", więc gdybyśmy ich nie zjedli, wyklułyby się z nich rozkosznie puchate pisklęta. Oskarżeni o hipokryzję wegetarianie muszą się tłumaczyć, znów sięgając do podstaw biologii. Jajko to nic innego jak komórka jajowa i do powstania kurczaka niezbędne jest jej zapłodnienie. Istnieje bardzo nikła szansa kupienia w sklepie zapłodnionego jajka, ale nawet z takiego nie wyrośnie kurczak. Żeby tak się stało, musiałoby ono być nieprzerwanie utrzymywane w temperaturze 37-40 stopni Celsjusza. Oczywiście z produkcją jajek wiąże się wiele innych dylematów moralnych, z których powodu weganie rezygnują z ich jedzenia.

Rosołku nawet nie zjesz?

Nie. Po wyjęciu mięsnej zawartości rosół nie staje się daniem odpowiednim dla wegan i wegetarian. Choć łamie to serca wielu babciom, wywar z mięsa to wciąż wywar z mięsa.

A dlaczego krzywdzisz rośliny?

Przyznajmy, że ten zarzut brzmi dość absurdalnie, ale naprawdę się pojawia! Zazwyczaj jest łączony z "informacją”" o rzekomym odczuwaniu bólu przez marchewki. Rośliny reagują na niektóre potrzebne im do przeżycia bodźce, ale nie cierpią. Zwierzętom informacja o bólu jest konieczna do ucieczki lub obrony. Rośliny nie mają takiej możliwości, dlatego odczuwanie przez nie bólu nie miałoby żadnego sensu. Nie posiadają układu nerwowego, który by im na to pozwalał. Zatem nie, marchewka nie cierpi i nie tęskni za nią rodzina.

A czy wiesz, że od niejedzenia mięsa…

…można umrzeć, stać się bezpłodnym, nabawić się amnezji (anemia jest przereklamowana), łamią się kości? Wyliczaniu tych, i wielu innych, straszliwych konsekwencji niejedzenia mięsa towarzyszy zwykle historia koleżanki szwagra, której bratowa właśnie przez wegetarianizm czy weganizm zniszczyła sobie życie. Prawdopodobnie wszyscy znamy, może nawet osobiście, kogoś, kto z mięsa nie zrezygnował, a mimo to spotkały go podobne przypadłości. Każda dieta – jeśli jest źle stosowana – niesie ryzyko, a samo jedzenie mięsa nie gwarantuje długiego życia w pełnym zdrowiu i szczęściu.
Więcej o weganizmie:
Wakacje na weganie – dokąd jechać?
Jak bezboleśnie zostać weganinem?
5 najlepszych miejsc z wegańskimi śniadaniami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddm4xfg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddm4xfg
Więcej tematów