6 mniej znanych sposobów na wykorzystanie awokado
Owoc wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Meksyku zrobił w ostatnich latach spektakularną karierę. Nic dziwnego, gdyż awokado nie tylko skrywa potężną dawkę cennych składników odżywczych, ale jest też produktem bardzo uniwersalnym. Jak wykorzystać go w oryginalny sposób?
Tatar z awokado
Potrawa z siekanej wołowiny, z dodatkiem surowego żółtka, cebuli, korniszonów i grzybków marynowanych, od dziesięcioleci należy do ulubionych przekąsek Polaków. A gdyby przyrządzić tatara bez… mięsa? Do jego wegetariańskiej wersji potrzebujemy dojrzałego awokado, którego miąższ kroimy w drobniutką kostkę i wykładamy nim dno metalowej foremki. Górną warstwę może stanowić polędwica z tuńczyka (100 g), również pokrojona w kostkę i wymieszana z podobnie rozdrobnioną dymką, ogórkiem konserwowym, startym imbirem i posiekaną kolendrą. Danie serwujemy z sosem z oleju z pestek winogron, sosu sojowego i soku z cytryny.
Nutella z awokado
Krem z orzechów laskowych i kakao jest uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Problem w tym, że smarowidło stanowi skarbnicę cukru oraz niezbyt korzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tłuszczowych. Znacznie lepszą, a przy tym nie mniej smaczną alternatywą będzie mus z dojrzałego awokado, które wystarczy zmiksować na gładką masę z dojrzałym bananem, kakao (2 łyżki), mielonymi orzechami laskowymi (4 łyżki), w razie konieczności dosładzając miodem lub syropem daktylowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sprawdzone sposoby na niedojrzałe awokado
Lody z awokado
Awokado to produkt bardzo uniwersalny, dlatego można go wykorzystać do przygotowania zarówno dań wytrawnych, jak i słodkich, choćby pysznych i orzeźwiających lodów. Zadanie jest bardzo proste. Dojrzałe awokado miksujemy na gładką masę z mocno schłodzonymi: śmietaną kremówką (szklanka) i słodzonym mlekiem skondensowanym (pół szklanki), a także płynnym miodem (2 łyżki) oraz sokiem z cytryny (4 łyżki). Następnie przelewamy do miski i schładzamy. Później najlepiej skorzystać ze specjalnej maszynki do lodów, która zapewni naszemu deserowi idealną konsystencję. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia umieszczamy masę w zamrażalniku, co pół godziny wyjmując i miksując, aby rozbić zawiązujące się kryształki. Lody z awokado wyjmujemy z zamrażarki 10-15 minut przed podaniem.
Hummus z awokado
Awokado świetnie sprawdzi się do przygotowania alternatywnej wersji arabskiej pasty. By przyrządzić pyszne smarowidło potrzebujemy średnio dojrzałego owocu, który obieramy i pozbawiamy pestki, po czym miksujemy z odsączoną ciecierzycą (puszka), posiekaną natką pietruszki (pół szklanki) i kolendrą (1/4 szklanki), oliwą z oliwek (pół szklanki), tartym parmezanem (1/4 szklanki), sokiem z limonki (4-5 łyżek), przeciśniętym przez praskę czosnkiem (1-2 ząbki), cukrem i solą (po łyżeczce).
Chipsy z awokado
Popularna przekąska kojarzy nam się przede wszystkim z ziemniakami, ale równie smaczne chipsy przygotujemy też z awokado. Jak to zrobić? Duży, dojrzały owoc obieramy ze skórki, po czym rozgniatamy widelcem na gładką masę, a następnie mieszamy ze startym parmezanem (łyżeczka), czosnkiem w proszku, sokiem świeżo wyciśniętym z cytryny oraz suszonym oregano (po pół łyżeczki). Doprawiamy solą i pieprzem. Z masy formujemy małe kulki, przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i mocno spłaszczamy. Pieczemy około pół godziny w piekarniku nagrzanym do 160 st. Chipsy podajemy po przestudzeniu.
Pankejki z awokado
Pulchne naleśniki są bardzo popularne w krajach anglosaskich. Pyszne pankejki możemy przygotować z dodatkiem awokado. W dużej misce mieszamy mąkę pszenną (1,5 filiżanki), proszek do pieczenia (łyżeczka) i sól. Do drugiego naczynia przekładamy obrane i wypestkowane awokado, które rozgniatamy widelcem na gładką masę, dodając sok z limonki (łyżka). Następnie dodajemy miód (łyżeczka), startą skórkę z limonki (łyżeczka) i maślankę (2/3 filiżanki). Na koniec wbijamy dwa jajka i dodajemy ekstrakt z wanilii (łyżeczka). Mieszamy, aż do połączenia składników. Dodajemy do mąki i miksujemy. Ciasto wylewamy porcjami na patelnię z rozgrzanym masłem klarowanym. Gdy pankejki nabiorą złotego koloru, a na ich powierzchni pojawią się bąbelki, przewracamy na drugą stronę. Serwujemy je po amerykańsku – z syropem klonowym i owocami, np. truskawkami, malinami czy borówkami. W wersji bardziej kalorycznej możemy pokusić się o porcję bitej śmietany.