5 powodów, dla których warto jeść ogórki małosolne
Zachwycają delikatnością i chrupkością, a także niepowtarzalnym aromatem nieodmiennie kojarzącym się z latem. Po ogórki małosolne warto sięgać także ze względu na imponujące walory odżywcze, dzięki którym świetnie wpływają na nasze zdrowie i… sylwetkę.
Ach, ten smak…
Jędrne, chrupiące, lekko pachnące czosnkiem i koprem ogórki małosolne to znakomity dodatek do kanapki czy grillowanej kiełbaski. Ten specjał warto wykorzystać także bardziej kreatywnie, choćby przygotowując z nich letnią sałatkę, z dodatkiem posiekanej cebuli, rzodkiewek, szczypiorku i podzielonego na drobne różyczki kalafiora (surowego, zapewniającego daniu element chrupkości). Jako sos możemy wykorzystać gęsty jogurt naturalny połączony z majonezem i musztardą (w podobnych proporcjach).
Ogórki małosolne będą też świetną bazą pysznego chłodnika. Wystarczy zetrzeć je na tarce o grubych oczkach. To samo robimy ze świeży ogórkiem i rzodkiewką. Wszystko zalewamy kefirem wymieszanym z gęstym jogurtem naturalnym, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekany koperek, doprawiamy solą i pieprzem, po czym schładzamy w lodówce.
Na bazie ogórków małosolnych możemy przygotować zdrowy i orzeźwiający koktajl. Jak to zrobić? Wystarczy obrać je ze skórki, pokroić na mniejsze kawałki, a następnie zmiksować z kefirem (lub maślanką), drobno pokrojonym koperkiem oraz posiekaną szalotką. Doprawiamy białym pieprzem, suszonym oregano oraz szczyptą chili lub kilkoma kroplami tabasco.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogórki małosolne. Sprawdzony przepis
Moc błonnika
Mimo krótkiego czasu kiszenia ogórki małosolne szybko nabierają wartości odżywczych. Stają się m.in. skarbnicą błonnika pokarmowego, który pobudza perystaltykę jelit, chroni przed zaparciami i odgrywa ważną rolę w gospodarce lipidowej organizmu (m.in. zmniejsza stężenie "złego" cholesterolu LDL i przyspiesza jego wydalanie, dzięki czemu pomaga zapobiegać poważnym schorzeniom układu krążenia: miażdżycy, chorobie wieńcowej czy udarowi mózgu.).
Błonnik pomaga też w usuwaniu organizmu szkodliwych toksyn i metali ciężkich, w tym ołowiu, rtęci i kadmu, których skumulowanie grozi bardzo poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.
Dieta odchudzająca? Tylko z ogórkiem!
Ogórki małosolne są lekkostrawne i niskokaloryczne, ponieważ w wyniku fermentacji tracą bardzo dużo cukru, przekształcanego w kwas mlekowy. 100 g tego specjału dostarcza zaledwie 12 kalorii. Dlatego produkt powinien gościć w jadłospisie osób stosujących diety odchudzające, ale również tych, którzy chcą utrzymać szczupłą sylwetkę.
Dodatkową zaletą ogórków jest wysoka zawartość wspomnianego już błonnika, który szybko zapewnia uczucie sytości, przez co tracimy ochotę na podjadanie między posiłkami, czyli jedną z przyczyn pojawiania się zbędnych kilogramów.
Skarbnica probiotyków
Proces fermentacji sprawia, że ogórki małosolne stają się silnymi probiotykami – zawierają dobroczynne szczepy bakterii, które poprawiają perystaltykę jelit, wzmacniają odporność organizmu i oczyszczają go z toksycznych odpadów, obniżają poziom "złego" cholesterolu LDL, zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych nowotworów (szczególnie raka jelita grubego), a także skutecznie powstrzymują procesy starzenia organizmu, w tym skóry.
Sok z ogórków – izotonik doskonały
Dużo walorów ma również sok z ogórków małosolnych. Od wieków uchodzi za skuteczne remedium na kaca, ale może być również wartościowym zamiennikiem nafaszerowanych chemikaliami napojów izotonicznych, ponieważ świetnie nawadnia organizm, a dodatkowo zawiera mnóstwo potrzebnych mikroelementów. Wystarczy zmiksować ogórkowy sok (0,5 l) z sokiem pomidorowym (0,3 l) oraz drobno posiekanym szczypiorkiem, po czym schłodzić.
Sok z ogórków małosolnych możemy wykorzystać także na inne sposoby, przygotowując koktajl, chłodnik czy marynatę do mięsa.