6 rad, jak zrobić najlepsze ogórki małosolne
Powoli już możemy kupić lub samodzielnie wyhodowaliśmy ogórki gruntowe. Dla wielu osób ten sezon nie może istnieć bez ogórków małosolnych, które są zdrowe, smaczne, chrupkie i można je naprawdę szybko przygotować. Co trzeba zrobić, aby były perfekcyjne?
Wybór ogórków
Aby nasze ogórki małosolne wyszły idealnie, trzeba wybrać odpowiedni składnik podstawowy, czyli właśnie ogórki. Nie mogą być one za duże, by były chrupkie i jędrne, a nie stały się puste w środku. Postawmy na jasnozielone i twarde ogórki gruntowe, bo tylko wtedy wyjdą naprawdę smaczne. Przed włożeniem ich do słoika warto przez kilka godzin wymoczyć je w zimnej wodzie.
Wybór dodatków
Do przygotowania ogórków małosolnych potrzebujemy podobnych dodatków, jakich wymagają ogórki kiszone. Potrzebne więc nam będą: korzeń chrzanu, czosnek, ziarenka gorczycy, sól, pieprz w ziarnkach, baldachy kopru, liście laurowe, ziele angielskie i liście dowolnych drzewek lub krzewów owocowych: wiśni, porzeczki, czereśni.
Właściwe układanie
Dla najlepszych efektów ogórki powinniśmy układać ciasno w słoiku, beczułce czy nawet w garnku. Najlepiej zrobić to, nachylając naczynie. Wtedy będzie nam najłatwiej ułożyć ogórki jedne na drugich, a między nie wkładać dodatki wymienione wyżej.
Tradycyjna mizeria. Zobacz, jak urozmaicić jej smak
Przygotowanie zalewy
Zalewa do ogórków małosolnych zawiera oczywiście mniej soli niż zalewa potrzebna do kiszenia. Na jeden litr wody potrzeba ok. 1 płaskiej łyżki soli. Wodę z solą należy zagotować i dokładnie wymieszać, by sól rozpuściła się. Odstawiamy ją do przestygnięcia, po czym wlewamy do naczynia tak, by przykrywała wszystkie ogórki. Najlepiej, by miała ok. 40 stopni Celsjusza. Dzięki temu ogórki będą gotowe w krótszym czasie. Można je zalać również całkiem ostudzoną wodą, ale wtedy ogórki, by odpowiednio smakowały, będą potrzebowały nieco więcej czasu. Naczynie zakręcamy, ale nie dokręcamy całkowicie. Można je również tylko przyłożyć talerzykiem albo nawet przykryć ściereczką.
Okres dojrzewania
Standardowo ogórki zalane ciepłą zalewą potrzebują 2-3 dni, by nadawały się jedzenia. Im dłużej będą stały, tym będą kwaśniejsze. Aby określić, czy ogórki są już gotowe, tak naprawdę wystarczy obserwowanie wody w naczyniu. Gdy stanie się mętna, będzie to oznaczało, że już możemy cieszyć się chrupkością i smakiem ogórków małosolnych.
Przechowywanie
Aby ogórki małosolne nie zamieniły nam się w kiszone, należy przechowywać je w lodówce. Z kolei, jeśli chcemy cieszyć się smakiem małosolnych również zimą, warto ogórki zapasteryzować przez kilka minut, wstawiając zakręcone słoiki do garnka z wrzącą wodą.
Przepis na ogórki małosolne
Składniki:
- 1 kg ogórków,
- 5 gałązek kopru,
- kilka ząbków czosnku,
- kawałek korzenia chrzanu,
- kilka liści porzeczki lub wiśni,
- 1,5 l wody,
- 1,5 łyżki soli kamiennej.
Przygotowanie:
- Ogórki moczymy w wodzie przez ok. 3 godziny. Myjemy je i umieszczamy w dużym – ok. 3-litrowym słoju.
- Dodajemy do słoika obrane ząbki czosnku, pokrojony w słupki chrzan i pozostałe przyprawy.
- Przygotowujemy zalewę, zagotowując wodą i rozpuszczając w niej sól. Solankę lekko studzimy i zalewamy nią ogórki tak, by były całkowicie nią przykryte.
- Słoik lekko przykrywamy i odstawiamy w zacienione miejsce na 3-4 dni. Jeśli zauważymy, że woda zaczyna robić się mętna, ogórki możemy już wyjmować i jeść.
Ogórki małosolne to dla wielu osób kwintesencja lata. Po co kupować gotowce niewiadomego pochodzenia, skoro można zrobić te przetwory samodzielnie?