Sezon na strusie jaja
Jak smakuje jajecznica ze strusiego jaja? Postanowił się o tym przekonać Mikołaj Rey, który odwiedził strusią farmę Katarzyny Michnowskiej. Właścicielka zdradziła, ile jaj znosi tygodniowo samica strusia. Z kolei w studiu "Dzień Dobry TVN" poszukiwacz smaków zdradził, że strusie jajo na twardo należy gotować półtorej godziny, zaś jajo na miękko "tylko" 45 minut. Na co należy zwrócić uwagę, kupując strusie jajo i ile takie jajo kosztuje?
Z jednego jaja strusiego przygotować możemy jajecznicę dla 10-12 osób. Półtorakilogramowe jajko to 1000 g białka i 300 g żółtka, które stanowi doskonałe źródło składników odżywczych - cennych mikro i makroelementów oraz witamin. To także doskonałe źródło białka. W strusim żółtku znajdują się duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego i układu krążenia. Pod względem zawartości cholesterolu jajo strusie zajmuje miejsce pośrednie pomiędzy jajem indyczym a przepiórczym. Jego ilość jest porównywalna do jaja kurzego.
Jaja strusie w kuchni
Pewien problem w przypadku strusich jaj stanowi jednak dobranie się do środka, chronionego przez naprawdę grubą skorupę. Chcąc przyrządzić "strusiową" jajecznicę, najlepiej skorzystać z wiertarki. Nawiercamy dwa otwory (jak przy wydmuszce) i całą zawartość wylewamy na patelnię. Do otwarcia skorupki możemy też użyć piłki do metalu. Nie najlepszym pomysłem jest rozbijanie jaja młotkiem. Zawartość prawdopodobnie rozpryśnie się na całą kuchnię i zamiast jajecznicy będziemy mieli tylko mnóstwo sprzątania.
Przepis na jajecznicę ze strusiego jaja ze szparagami, łososiem i kawiorem
x-news.pl/mp/WP Kuchnia