Zupa Tom Kha Gai - tajski wymiar smaku
Zupa tom kha gai to tajski przysmak, który swoich zwolenników znalazł na całym świecie. Jest aromatyczna i ma niepowtarzalny, wyrazisty smak dzięki takim składnikom jak mleczko kokosowe, trawa cytrynowa czy korzeń galangalu. Wspaniale rozgrzewa organizm, przez co polecana jest szczególnie w okresie zimowym. Dowiedz się jak w prosty sposób zrobić zupę tom kha gai, tak aby smakiem dorównywała najlepszym tajskim restauracjom.
Czym jest zupa tom kha gai?
Zupa tom kha gai to tradycyjna tajska potrawa, z kurczakiem, mleczkiem kokosowym oraz całym mnóstwem warzyw i przypraw, które razem tworzą niepowtarzalną kompozycję smaku. Zupę tę możemy wykonać z gotowej pasty lub zrobić ją od początku ze wszystkich składników. W obydwu przypadkach wykonanie jej powinno być proste i nie przysporzyć nam większych problemów.
Zupa tom kha gai dzięki zawartości wielu wartościowych składników takich jak witamina C, B oraz K, jest polecana w profilaktyce przeziębień; działa przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo, Jest zalecana osobom z nietolerancją laktozy. Jest również dobrym posiłkiem dla osób na diecie odchudzającej, ponieważ zupa tom kha gai zawiera około 1800 kcal.
Gotowe pasty do wykonania zupy tajskiej możemy dostać w supermarketach, warto jednak zwracać uwagę na ich jakość i skład, ponieważ niektóre z nich mogą być bardzo słone i finalnie zepsuć smak zupy. Można zdecydować się na mrożoną mieszankę gotowych warzyw. Po rozmrożeniu w całym domu unosi się ich orientalny aromat.
W przypadku gotowych past najlepiej jest zakupić je w specjalnych sklepach azjatyckich, których z roku na rok w Polsce przybywa. Przewagą zakupienia ich w sklepach z orientalną żywnością jest zupełny brak sztucznych składników oraz szkodliwego oleju palmowego.
Zupa tom kha gai - przepis
Do przygotowania zupy tajskiej potrzebujemy:
- 4 plastry korzenia galangal;
- 3 papryczki chilli;
- 2 trawy cytrynowe (można skorzystać ze zmielonej trawy; w takim przypadku dodajemy 3 łyżeczki);
Składniki te można zastąpić wspomnianą wyżej gotową pastą (najlepiej dodać jej 2 saszetki).
Oprócz tego potrzebne będą:
- 1,5 l wody;
- 1 lub 2 łyżeczki cukru białego;
- 7 liści kaffiru;
- 0,5 pokrojonej w plasterki limonki lub 2 łyżki jej soku;
- 5 gałązek kolendry;
- 1 lub 2 łyżki sosu rybnego (jeśli chcemy, aby danie było wegańskie lub wegetariańskie, można zastąpić sosem sojowym);
- 1 pomidor pokrojony w plastry lub łódki;
- 400 ml mleczka kokosowego;
- 1 mrożona mieszanka azjatycka z grzybami Mun;
- 5 grzybów słomianych;
- 200 gram piersi z kurczaka (lub zamiennie tofu/krewetki);
- opcjonalnie garść makaronu ryżowego.
Przygotowanie:
1. Do gotującej się wody dodajemy pastę tom kha. Jeśli zdecydujesz się na ugotowanie zupy bez pasty, powoli gotuj wodę z liśćmi kaffiru, papryczkami chilli i pokrojonymi korzeniami galangalu, a także zgniecioną trawę cytrynową.
2. Po zagotowaniu dodajemy cukier, sos rybny (lub sojowy), kurczaka (krewetki/tofu), mleczko kokosowe, grzyby i gotujemy wszystko razem około 3 minuty (jeśli z mięsem, dłużej - około 15-20 minut).
3. Do zupy wrzucamy mieszankę chińską. Próbujemy, czy zupa ma odpowiedni smak, jeśli nie doprawiamy według uznania.
4. Zdejmujemy zupę z ognia i dodajemy limonkę.
5. Zupę tom kha dekorujemy kolendrą. Można podawać ją z makaronem, jednak najlepiej ugotować go osobno i dodawać bezpośrednio na talerzu.
Aby zupa miała idealnie gładką konsystencję, nie powinniśmy doprowadzać jej do wrzenia, powinna gotować się na wolnym ogniu. Aby złagodzić ostrość zupy, można podawać ją z ryżem, w taki właśnie sposób podają ją Tajowie.
Smacznego!