Znaleźliście robaki w suszonych grzybach? Zobaczcie, jak temu zapobiec na przyszłość
Robaki mogą pojawić się w grzybach zarówno już w lesie, przed ich zerwaniem, jak i już w domu. Ważne więc, jak się z nimi obchodzimy przed ich ususzeniem. Zobaczcie nasze porady.
Sezon na grzyby w pełni. Często udaje nam się zebrać tyle grzybów, że nie jesteśmy w stanie ich wszystkich zjeść. W takich sytuacjach warto grzyby utrwalić — wysuszyć, zamrozić lub zrobić z nich przetwory. Ważne, aby susząc grzyby trzymać się pewnych zasad, dzięki którym unikniecie zjedzenia robaków.
Co zrobić, aby w suszonych grzybach nie było robaków?
Aby w naszych grzybach nie znalazły się robaki, trzeba najpierw zadbać o odpowiednie przygotowanie ich do suszenia. Ważne, aby po uzbieraniu świeżych grzybów nie zostawiać ich w pojemniku czy reklamówce na blacie. Na grzybobranie wychodzimy zazwyczaj bardzo wcześnie rano, więc zmęczenie jest naturalne. Jednak, jeśli nie oczyścimy grzybów na czas, może okazać się, że będą nadawały się tylko do wyrzucenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Domowe masło. Zdrowsze i smaczniejsze niż ze sklepu
Warto też pamiętać o zasadach dotyczących czyszczenia grzybów. Nie każdy wie, że grzybów, które mamy zamiar suszyć, nie powinno się myć. Poprzez kontakt z wodą, grzyby pozbawiane są naturalnej warstwy ochronnej. Wówczas takie grzyby są łatwym celem dla robaków. Może pojawić się na nich również pleśń. Dlatego właśnie takie grzyby należy czyścić przy użyciu nożyka, którym usuwamy większe zanieczyszczenia. Potem lekko zwilżoną ścierką oczyszczamy je z piasku.
Kolejnym istotnym krokiem jest dokładnie sprawdzenie grzybów przed ich ususzeniem. Nawet jeśli grzyby z pozoru wyglądają idealnie, bardzo możliwe, że robaki już je skolonizowały. Aby upewnić się, że nasze grzyby nie mają robaków, trzeba przekroić je na kilka części. Jeśli po przekrojeniu nie widzicie żadnych kropek, możecie takie grzyby bez obaw ususzyć.