Zjedz nektarynkę! Jakie właściwości mają te owoce?
Nektarynki są odmianą brzoskwini zwyczajnej, mają jednak gładką skórkę owoców i bardziej zwarty miąższ. Mają bardzo dużo składników mineralnych i witamin, a do tego są niskokaloryczne i smaczne.
Nektarynki – charakterystyka
Owoce nektarynek są słodkie i soczyste, o zwartym miąższu i kolorze żółto-pomarańczowym, miejscami mogą też być czerwonawe. Są owocami klimakterycznymi, co oznacza, że dojrzewają nawet po zerwaniu z drzewa, dlatego jeśli kupimy nektarynki nie całkiem dojrzałe, można pozostawić je na jakiś czas w temperaturze pokojowej, aż nabiorą koloru i miękkości.
Nektarynki są podobne do brzoskwiń, dlatego kiedyś sądzono, że są krzyżówką brzoskwini i śliwy, ale z badań genetycznych wynika, że gatunkowo nektarynka należy do brzoskwiń zwyczajnych, a brak meszku na powierzchni skóry i nieco inna konsystencja to wynik ujawnienia się genu recesywnego. Nektarynki stały się popularne dopiero w dwudziestym wieku, a chociaż są uprawiane w Polsce, to ich kultywacja nie jest łatwa, ponieważ ta roślina preferuje łagodny klimat i łatwo niszczona jest przez przymrozki. Nektarynka dobrze przyjęła się jako roślina uprawna we Włoszech, Hiszpanii, Francji czy Grecji, a także w Południowej Afryce, Chile i Stanach Zjednoczonych.
Czas na nektarynki
Nektarynki – zastosowanie
Nektarynki to owoce, które są idealne do spożycia na surowo, szczególnie że nie są tak miękkie jak brzoskwinie, a ich miąższ łatwo oddziela się od pestki. Nektarynka jest dobrym składnikiem sałatek owocowych i ciast, dodaje się ja do lodów, sorbetów, galaretek, musów i puddingów. Owoc ten jest chętnie wykorzystywany do przetworów: dżemów, kompotów i soków. Nektarynki mogą się również sprawdzić jako dodatek do dań wytrawnych, potraw z mięsem, serami czy orzechami. Z nektarynek produkuje się też nalewki i likiery. Na rynku można dostać również nektarynki suszone, kandyzowane lub konserwowane.
Nektarynki – wartości odżywcze
Nektarynki są bombą witaminową – dostarczają witamin z grupy B, w tym sporo witaminy PP, witamin A, C, E oraz K, a do tego dużo fosforu, miedzi i potasu. Są również świetnym źródłem błonnika – jedna nektarynka dostarcza około 10 proc. dziennego zapotrzebowania na ten składnik – i mają jedynie około 48 kalorii w 100 gramach. Dzięki betakarotenowi nektarynki pozytywnie wpływają na system immunologiczny, poprawiają wygląd skóry, a także włosów i paznokci, dobrze działają na cerę.
Owoce te wspomagają oczyszczanie organizmu, pobudzają pracę jelit i zapobiegają zaparciom. Nektarynki mają działanie moczopędne, łagodzą stres i zmęczenie i wzmacniają układ odpornościowy. W owocach nektarynek można znaleźć przeciwutleniacze, między innymi luteinę, dzięki którym spada ryzyko udaru, nowotworów płuc i chorób układu krążenia. Dodatkowo nektarynki dobrze działają na oczy.
Nektarynki i brzoskwinie mogą wywoływać alergie, ponieważ zawierają składniki podobne do tych obecnych m.in w migdałach – salicylany. Na reakcję alergiczną może wpłynąć sposób podania owocu – mniej alergizujące mogą być owoce bez skórki albo takie z puszki.