Ziemniaki są popularne, ale wiele o nich nie wiemy. Co można z nich zrobić?
Ziemniaki są w Polsce bardzo popularne. Każdy wie, że można przygotowywać je na wiele różnych sposobów. Smakują doskonale i wbrew temu, co mówią niektórzy, wcale nie są bardzo kaloryczne. Zapewniam was jednak, że nie wiecie o nich wszystkiego. Przytoczę kilka przydatnych i ciekawych informacji na ich temat.
Właściwości zdrowotne ziemniaków. Dlaczego warto je jeść?
Ziemniaki są zdrowe, ale oczywiście wszystko zależy od tego, w jaki sposób je przygotujemy. Frytki, które są smażone na pełnym tłuszczu nie będą posiadały tych samych właściwości, co ziemniaki ugotowane w wodzie. W tym warzywie znajdziemy wiele witamin i składników mineralnych. Mowa tutaj między innymi o witaminie C, a także witaminach z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy. Oprócz tego magnez, potas czy fosfor.
Nie można przy tym zapomnieć, że wbrew powszechnej opinii, zawierają one stosunkowo niewiele kalorii. Od 70 do 80 kcal na 100 gramów. Czasami warto więc zastąpić nimi kaszę i makaron. Jeśli jesteście na diecie, to wcale nie musicie ich z niej eliminować. Wręcz przeciwnie! Pamiętajcie jednak o tym, by je gotować albo piec w “mundurkach”, a nie smażyć.
Ziemniaki różnią się między sobą. Czym się kierować przy zakupie?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że istnieją różne odmiany ziemniaków. Mimo że wyglądają podobnie, to ich smak i konsystencja jest inna. Niektóre nadają się bowiem do robienia frytek, z kolei inne doskonale będą smakować w sałatce lub jak zrobimy z nich puree. Zakup odpowiednich ziemniaków, w celu stworzenia konkretnego dania, będzie więc kluczowy, jeśli chodzi o smak. Można też znaleźć ziemniaki, które mają... odmienne kolory! Te fioletowe prezentują się na talerzu wyjątkowo. Dużą popularnością cieszą się też bataty, czyli słodkie ziemniaki.
Zobacz też: Ziemniaki gratin z tymiankiem. Francuski klasyk
Puree, frytki i ziemniaki w mundurkach
… to właśnie w takiej formie najczęściej podajemy ziemniaki. To w końcu doskonały dodatek do dań mięsnych i nie tylko. Warto jednak podać je też w nieco odmiennej odsłonie. Mowa tutaj o panczkraucie. Co to takiego? Tak zwana “ciapkapusta”, czyli ziemniaki z kiszoną kapustą oraz boczkiem – to dodatek charakterystyczny dla kuchni śląskiej.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 1 kg kiszonej kapusty
- ½ kg boczku
Przygotowanie: ziemniaki i kapustę ugotować w oddzielnych garnkach. Kapusty nie odcedzać – powinna być kwaśna. Boczek pokroić w kostkę, przełożyć na patelnię i na wolnym ogniu wysmażyć na skwarki.
Ziemniaki odcedzić. Dodać skwarki – wraz z wytopionym tłuszczem (część skwarków zostawić do dekoracji). Utłuc. Wymieszać z ugotowaną kapustą. Przed podaniem okrasić skwarkami.
Jeśli chodzi o nietypowe wykorzystanie ziemniaków, to można przygotować także “ziemniaki po szwedzku”. Nacina się je i zapieka w piekarniku.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- oliwa
- suszony rozmaryn
- sól
- pieprz
Przygotowanie: ziemniaki umyć, przekroić na pół. Ułożyć na blasze. Skropić oliwą. Oprószyć gruboziarnistą solą, przyprawić pieprzem i rozmarynem. Obtoczyć w oliwie i przyprawach. Piec 30 minut w temp. 200 st. C (termoobieg).
Nietypowe wykorzystanie ziemniaków. Można z nich stworzyć bardzo wiele potraw!
Ziemniaki nie muszą się wam kojarzyć z kulinarną nudą. Oczywiście, wszyscy lubimy frytki, ale ten produkt doskonale nadaje się do sałatek albo zup. Możecie na przykład wykorzystać ziemniaki, połączyć z innymi produktami i stworzyć z nich farsz do gołąbków. Często serwuję takie danie moim gościom i uwierzcie mi - są zachwyceni! Jeśli macie ochotę na prosty eksperyment w kuchni, to polecam ziemniaki w karmelu.
Składniki:
- kilka ziemniaków najlepiej młodych
- cukier
Przygotowanie: możliwie jak najmniejsze ziemniaki ugotować w mundurkach (w osolonym wrzątku), wystudzić i obrać ze skóry. Cukier wsypać do garnka, podgrzać. Gdy zrobi się karmel, obtoczyć w nim ziemniaczki (powinna powstać chrupiąca skórka).
I jeszcze ostatnia propozycja. Jeśli zostały wam, na przykład z poprzedniego dnia, ugotowane w całości ziemniaki, pokrójcie je w grube talarki (ewentualnie posólcie) i wymieszajcie z gęstą śmietaną. Możecie także specjalnie ugotować ziemniaki w mundurkach, ostudzić i postępować jak wyżej. Przyznam się wam, że w moim rodzinnym domu tak przygotowane danie "na zimno" jadaliśmy bardzo często.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl