Trwa ładowanie...
24-01-2014 17:03

Zalety komosy ryżowej

Ziarna nazywane też złotem Inków, boliwijskim prosem czy ryżem peruwiańskim zawierają więcej wapnia niż mleko i więcej zdrowych tłuszczów niż którekolwiek ze znanych nam zbóż. Dzięki swym niezwykłym wartościom odżywczym komosa ryżowa zaliczana jest do tzw. superproduktów. Mimo to w Polsce wciąż jest mało znana.

Zalety komosy ryżowejŹródło: Fotolia
drd0cfm
drd0cfm

Ziarna nazywane też złotem Inków, boliwijskim prosem czy ryżem peruwiańskim zawierają więcej wapnia niż mleko i więcej zdrowych tłuszczów niż którekolwiek ze znanych nam zbóż. Dzięki swym niezwykłym wartościom odżywczym komosa ryżowa zaliczana jest do tzw. superproduktów. Mimo to w Polsce wciąż jest mało znana.

Mówi się, że komosa ryżowa (quinoa) jest "matką zbóż", choć tak naprawdę zbożem nie jest. Należy do rodziny komosowatych, tzn. roślin wytwarzających bogate w skrobię nasiona, niebędące zbożami. W Ameryce Południowej, skąd pochodzi, uważana jest za roślinę mogącą zdziałać przysłowiowe cuda. Rzeczywiście wiele jej cennych właściwości potwierdzono naukowo.

Tania w uprawie, potrafi przystosować się do niemal każdych warunków klimatycznych - może być uprawiana z powodzeniem w temperaturach mieszczących się w zakresie od – 4 do + 38 st. C, na terenach górzystych i na równinach. Dziś największym eksporterem komosy jest Boliwia. Władze tego kraju zaproponowały nawet, by wykorzystać ją jako "ostateczną broń w walce z głodem na świecie".

Historia uprawy komosy ryżowej sięga 5 tys. lat p.n.e. Była jednym z podstawowych produktów żywnościowych rdzennej ludności zamieszkującej Andy. Inkowie wykorzystywali roślinę w obrzędach religijnych, choć najbardziej cenili ją ze względu na wysoką wartości odżywczą. Dziś wiemy, że zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Ziarna zawierają też więcej wapnia niż mleko oraz więcej tłuszczów niż którekolwiek ze zbóż. Są również bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. To bardzo dobre źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B.

drd0cfm

To także świetne źródło białka (ok. 18-20 proc. w ziarnach). Jego skład jest dla nas bardziej korzystny niż w przypadku pszenicy czy kukurydzy. Ma w sobie aminokwasy, które zazwyczaj występują w niedoborze w zbożach m.in. lizynę, fenyloalaninę, tyrozynę, cysteinę i metioninę. Jego jakość jest porównywalna do kazeiny – białka mleka krowiego.

Na wyjątkowe własności odżywcze komosy ryżowej podczas dokładnych badań zwrócili uwagę naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Białko komosy ryżowej należy do jednych z bardziej wartościowych białek obecnych w roślinach zbożowych i pseudozobożowych - podkreślają Paweł Paśko, Aleksandra Iżewska oraz prof. dr hab. Zofia Zachwieja, członkowie zespołu badawczego. - Komosa ryżowa jest bogatszym źródłem białka niż nasiona powszechnie uprawianych roślin zbożowych.

Co ważne, nasiona quinoa nie zwierają glutenu, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane w diecie osób chorych na celiakię. Wysoka zawartość białka i żelaza sprawia, że z komosy ryżowej chętnie korzystają wegetarianie. Oczyszczenie organizmu przy pomocy ziaren od czasu do czasu przyda się nawet osobom lubiącym mięso.

- 22 dni w zupełności wystarczą, aby dostrzec różnicę. Ograniczając spożycie przetworów mlecznych i mięsa dajemy naszemu organizmowi szansę na oczyszczenie. Dopóki będziemy uzupełniać białka, nasz organizm nie będzie odczuwał zmęczenia dietą. Uzupełnianie ich to najważniejszy element diety wegańskiej. Osobiście, sięgam najczęściej po ziarna, szczególnie polecam komosę ryżową - tłumaczy Lily Simpson, założycielka firmy The Detox Kitchen.

Drobne ziarna komosy ryżowej to produkt lekkostrawny, który gotuje się podobnie jak ryż. Dobrze smakuje na słodko i wersji wytrawnej. Można przygotowywać z nich desery, sałatki lub podawać w towarzystwie mięs.

ml/mmch/kuchnia.wp.pl

drd0cfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drd0cfm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj