Biała piana w słoiku z miodem. Czy jeść taki produkt?
Spożywanie miodu to przepis na długowieczność. Ojciec medycyny Hipokrates 111 lat życia zawdzięcza spożywaniu dużych ilości tego "nektaru". Ponieważ wiele osób zastanawia, czy miód może się przeterminować i co oznacza biały osad w słoiku, przygotowaliśmy odpowiedź.
Miód ma właściwości antybakteryjne, więc warto go włączyć do diety już dziś. Poza tym wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Czy miód może się zepsuć? Jak ogólnie wiadomo prawdziwy, naturalny produkt – nie. Na wielu wykopaliskach, w wielu miejscach na świecie znaleziono dzbany z miodem sprzed kilku tysięcy lat, które wciąż nadawały się do spożycia. Czasem jednak można się natknąć na miody, które uległy procesowi fermentacji.
Mało apetyczna piana
Fermentacji zazwyczaj ulegają miody zbierane wczesną wiosną i późnym latem. Biała piana, którą możemy zaobserwować w słoiku z miodem, to jest znak, że miód został zebrany zbyt wcześnie, gdy nie był w pełni dojrzały. Szybkie zamknięcie go w słoiku uniemożliwiło odparowanie nadmiaru wody. Nie oznacza to jednak, że sfermentowany miód trzeba spisać na straty.
Wykorzystanie miodu z pianą
Taki miód warto wykorzystać w produkcji domowych nalewek.
A w jaki sposób można jeszcze spożytkować miód? W okresie przeziębień warto go jak najczęściej jeść i przygotowywać z niego domowe syropy. Miodowe lekarstwa i środki wzmacniające są niezastąpione w okresie zwiększonego wysiłku fizycznego i umysłowego, przy długich, przewlekłych chorobach, stanach wyczerpania, niedoborze związków mineralnych i pierwiastków śladowych. Polecane są przede wszystkim dzieciom, osobom starszym i z przykrymi objawami przekwitania.