Trwa ładowanie...

Woda, ale jaka i dla kogo. Podpowiadamy, którą wybrać

Mineralna, źródlana, z gazem lub bez, a może zrezygnować z kupowania butelkowanej i zdecydować się na filtrowanie wody kranowej? Na rynku jest dostępne wiele rodzajów wód do picia o różnych właściwościach, ale większość Polaków dzieli wodę na dwie podstawowe grupy: gazowaną lub nie.

Woda, ale jaka i dla kogo. Podpowiadamy, którą wybraćŹródło: 123RF
d9zj1o7
d9zj1o7

Fatalne skutki odwodnienia

Nawadnianie organizmu to istotny proces, nie tylko latem. Zapotrzebowanie na wodę u każdego jest inne, ale powinniśmy spożywać przynajmniej 2-2,5 l płynów na dobę. Powszechnie wiadomo, że nic nie nawadnia tak jak woda. Herbata wręcz ma skutki odwrotne, a słodzone napoje to prosta droga do wielu chorób.

Wodę należy pić systematycznie przez cały dzień. Wypicie 2 l wody na raz, nie zaspokoi zapotrzebowania na kilka godzin. Często zapominamy o regularnym nawadnianiu i możemy doprowadzić do odwodnienia organizmu. Bóle i zawroty głowy mogą być tego objawami. Zdarza się, że mylimy głód z pragnieniem. Zamiast napić się, sięgamy po przekąski. Po wodę należy sięgać regularnie, bo odczuwanie pragnienia może być sygnałem odwodnienia organizmu.

Jaką wodę wybrać?

Podstawową różnicą między wodą źródlaną a mineralną jest zawartość składników mineralnych. Jednak nie oznacza to, że woda mniej zmineralizowana będzie gorsza. Wody źródlane wydobywane są z krystalicznie czystych źródeł, z płytszych warstw podziemnych. Są dosyć nisko zmineralizowane. Wody mineralne pozyskuje się z otworów głębinowych, bogatych w minerały. Duże ilości minerałów nadają jej wyrazisty smak.

Zobacz także: Tutaj tytuł wideo:

Wybór wody zwykle wiąże się z preferencjami smakowymi. Źródlana jest bezpieczna dla większości z nas. Jeżeli nie cierpimy na żadne choroby, spokojnie możemy je kupować W zależności od zapotrzebowania organizmu na poszczególne składniki mineralne możemy decydować się na te z dużą ilością magnezu czy wapnia. Wody mineralne polecane są głównie dla kobiet w ciąży oraz sportowców. Osoby prowadzące umiarkowany tryb życia również mogą nimi nawadniać organizm, jednak powinny szukać na sklepowych półkach takich o mniejszej ilości składników mineralnych.

d9zj1o7

Gazowana czy nie?

Woda gazowana jest sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla. Polecana jest głównie dla osób po wysiłku fizycznym. Dzięki szybszemu wchłanianiu się i pobudzeniu produkcji moczu łatwiej pozbywa się z organizmu nagromadzonych w czasie wysiłku toksyn. Woda z bąbelkami szybciej orzeźwia, ponieważ część dwutlenku węgla wchłania się do krwi, pobudzając układ krążenia. Tego rodzaju płynów nie powinny wybierać osoby cierpiące na wzdęcia lub niestrawność ze względu na możliwość podrażnienia śluzówki układu pokarmowego.

Czy woda ma termin przydatności?

Woda sama w sobie nie posiada terminu przydatności, ale już butelką, w którą jest zapakowana – tak. Otwartą butelkę powinniśmy opróżnić w ciągu 12 h. Jeżeli pijemy bezpośrednio z butelki, infekujemy płyn. Taki napój należy spożyć w kilka godzin od otwarcia. O ile z jednej butelki pije jedna osoba i wypije własne bakterie, nic jej nie grozi, ale nie powinniśmy dzielić się naszymi napojami z wszystkim dookoła.

Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9zj1o7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9zj1o7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj