Trwa ładowanie...
15-03-2013 17:08

Wielkanocny wyjazd - w Polsce czy za granicą?

Z roku na rok coraz więcej z nas decyduje się na wielkanocny wyjazd. Wybierać można między urlopem w egzotycznym miejscu, w którym Wielkanoc spędzimy pod palmą z drinkiem w ręku, a wyjazdem w miejsce, w którym będziemy mogli kultywować wielkanocną tradycję.

Wielkanocny wyjazd - w Polsce czy za granicą?Źródło: materiały prasowe, fot: materiały prasowe
d2ukpnk
d2ukpnk

Zgodnie z tradycją

Wielu Polaków przywiązanych do obyczajowości, wybiera wyjazd, który im pozwoli świętować zgodnie tradycją. Czasem jest to wyjazd do innego miasta, gdzie mieszka rodzina, a czasem jest to po prostu wspólny rodzinny wyjazd do miejsca, w którym można szczególnie mocno odczuć wyjątkowy czas Wielkiej Nocy.

Dobrym pomysłem może okazać się wyjazd w góry. Świąteczny wyjazd dobrze zaplanować jest tak, aby obejmował już Wielki Piątek, wtedy można wziąć udział w Drodze Krzyżowej. To właśnie na południu Polski znajdują się najsławniejsze Kalwarie, umiejscowione w taki sposób, by jak najwierniej odzwierciedlały układ wzgórz starej Jerozolimy. Najbardziej znana to Kalwaria Zebrzydowska.
Inną możliwość spędzenia świąt stwarzają gospodarstwa agroturystyczne, w których można spędzić Wielkanoc taką, jak w domu. Oferta jest naprawdę szeroka. Możemy wybierać spośród propozycji w pełni tradycyjnych (malowanie pisanek, święcenie koszyczka, udział w Rezurekcji), pozwalających poznać sposoby świętowania w danym regionie, poprzez propozycje półświeckie, np. z tradycyjnym wielkanocnym śniadaniem i szukaniem prezentów od króliczka, aż po propozycje skupiające się na świeckiej stronie świąt. Taki wyjazd to dobre rozwiązanie dla osób zmęczonych pracą i obowiązkami, które nie muszą poświęcać swoich sił na przygotowanie świąt i chcą przede wszystkim odpocząć i spędzić ten czas z najbliższymi.

Nietypowe święta

Polacy coraz częściej decydują się w okresie świąt wyjechać poza granicę kraju i przeżyć ten czas w sposób nietypowy i daleki od tradycji. Badania pokazują, że w okresie wielkanocnym najczęściej wyjeżdżają ludzie młodzi 25-50 lat, a decyzję o podróży podejmują kobiety. Wielkanocne wojaże traktowane są zazwyczaj bardziej jako czas wypoczynku po długiej zimie niż duchowe przeżycie. Do popularnych egzotycznych kierunków na ferie wielkanocne należą Egipt i Tunezja. Coraz bardziej popularne stają się też kierunki pozwalające połączyć wypoczynek w ciepłym miejscu z przeżywaniem najważniejszego chrześcijańskiego święta. Dlatego coraz częściej Polacy wyjeżdżają do krajów katolickich takich jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia. Oprócz gwarancji pięknej pogody, turyści mają możliwość duchowego uczestniczenia w ceremoniach religijnych. Niezapomnianym przeżyciem może być spędzenie Wielkiej Nocy w miejscu pochówku Chrystusa. Wyjazd do Ziemi Świętej może sprawić, że przeżycie świąt będzie wyjątkowo głębokie. W Jerozolimie
znajduje się przecież Bazylika Grobu Pańskiego, dla osób wierzących przebywanie w tym miejscu w Wielki Piątek może okazać się przeżyciem mistycznym.

Dużym zainteresowaniem cieszą się dalsze zakątki ziemi takie jak Meksyk czy Filipiny (to najbardziej katolicki kraj Azji), gdzie Wielkanoc jest obchodzona wyjątkowo. W latynoskich rejonach (np. Meksyk) lokalne tradycje wielkanocne są silnie ugruntowane i zwiedzający nie dość, że wypoczną, to mają jeszcze okazję doświadczyć na własnej skórze, jak obchodzi się święta w dalekich i egzotycznych kulturach.

d2ukpnk

W okresie wielkanocnym biura podroży często dostają zapytanie o możliwość wyjazdu na... Wyspę Wielkanocną. Wyspa ta leży na południowym Pacyfiku i jest najbardziej odosobnioną wyspą na świecie. Odkrył ją 5 kwietnia 1722 r. w niedzielę wielkanocną holenderski podróżnik Jacob Roggeveen - stąd też jej nazwa. Swoją sławę zawdzięcza również 887 skalnym posągom zwanym moai. Wyspę Wielkanocną zwiedza rocznie ok. 30 tys. turystów.

d2ukpnk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ukpnk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj