Warzywne spaghetti. 4 przepisy na przepyszny jesienny obiad
Długi, cienki makaron to jeden z fundamentów kuchni włoskiej, cenionej na całym świecie. Tradycyjnie wytwarza się go z twardej pszenicy durum, jednak warto też spróbować alternatywnych wersji spaghetti, przyrządzanych z… warzyw. Które nadają się do tego najlepiej?
Spaghetti z cukinii
Przygotowanie warzywnego spaghetti nie jest skomplikowanym wyzwaniem, szczególnie jeśli dysponujemy odpowiednimi gadżetami – obieraczką typu julienne, z charakterystycznymi ząbkami albo spiralizerem, czyli ręcznym lub automatycznym urządzeniem służącym do krojenia warzyw na długie i cienkie paski czy spirale.
Co teraz? 2-3 niezbyt duże cukinie myjemy, osuszamy, po czym kroimy, używając wspomnianych wyżej akcesoriów, w cienkie paseczki, aż dojdziemy do miąższu z pestkami. Przekładamy do miski z zimną wodą i wstawiamy do lodówki (warzywo zachowa wówczas kolor i przyjemną chrupkość).
Następnie przygotowujemy pesto z jarmużu, które będzie pysznym dodatkiem do spaghetti. Dużą garść liści jarmużu myjemy, osuszamy, po czym rwiemy lub kroimy na cienkie paski. Blendujemy z orzechami włoskimi lub nerkowcami (3-4 łyżki), czosnkiem (2-3 ząbki), startym parmezanem (2 łyżki) oraz skórką otartą z jednej cytryny. Na koniec dodajemy oliwę z oliwek lub olej z pestek winogron – tyle, by uzyskać pożądaną konsystencję pesto. Na koniec doprawiamy je solą i pieprzem.
Danie jednogarnkowe w kwadrans. Pomysł na szybki i syty obiad z makaronem
Na rozgrzaną patelnię dodajemy odsączoną cukinię i pesto, mieszamy i krótko podgrzewamy. Na talerzach dekorujemy pokrojonymi w ćwiartki pomidorkami koktajlowymi i skrapiamy sokiem z cytryny.
Spaghetti z dyni
Do przygotowania tej pysznej potrawy niezbędna jest dynia makaronowa, w Stanach Zjednoczonych nazywana "spaghetti squash". Jej nazwa nawiązuje do specyficznej struktury miąższu, który po upieczeniu lub ugotowaniu można wydobyć widelcem w postaci pasemek przypominających makaron.
Dlatego nasze zadanie jest proste. Dynię kroimy na pół, umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, po czym wstawiamy na 45 minut do piekarnika nagrzanego do 200 st. Po wyjęciu wyskrobujemy łyżką włóknisty miąższ, mieszamy go z oliwą, posiekanym i podsmażonym czosnkiem, natką pietruszki, sokiem z cytryny, posypujemy tartym parmezanem i pyszne danie gotowe.
Spaghetti z marchewki
Długa, świeża marchewka może być znakomitym produktem do przygotowania pysznego spaghetti. Na początku obieramy ją ze skórki, myjemy, osuszamy i – za pomocą obieraczki julienne – kroimy w cienkie, długie paski. Oczywiście możemy też zrobić to nożem, ale w ten sposób skomplikujemy sobie pracę.
Na rozgrzanej patelni podsmażamy pokrojony w drobną kostkę boczek, po czym dodajemy posiekany czosnek, szczyptę świeżo startego imbiru oraz płatków chili. Wszystko chwilę podsmażamy, a następnie dodajemy marchewkowy makaron. Doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażamy kolejne kilka minut, nie za długo, ponieważ marchewka powinna być chrupiąca. Na talerzu posypujemy płatkami parmezanu i posiekanym tymiankiem.
Spaghetti z batatów
Słodkie ziemniaki to jedne z najbardziej zdrowych oraz pożywnych warzyw – wystarczy ich niewielka porcja, by zaspokoić nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminy A i C. Bataty możemy wykorzystać w kuchni na różne sposoby, choćby jako bazę pysznego makaronu.
2-3 średniej wielkości bataty myjemy, obieramy po czym kroimy w długie, cienkie paseczki, używając obieraczki julienne lub spiralizera. Na patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulę i 1-2 ząbki czosnku, wcześniej przeciśniętego przez praskę. Następnie dodajemy batatowy makaron, podsmażamy przez 6-8 minut, aż trochę zmięknie (obróbka nie może trwać za długo).
By zrównoważyć słodycz batatów, spaghetti możemy zaserwować z wyrazistym w smaku sosem serowym. Jak go przygotować? Pół cebuli drobno siekamy, po czym przekładamy do garnka z 1-2 łyżkami masła. Dusimy na małym ogniu przez 10-15 minut, a następnie dolewamy mleko (200 ml), słodką śmietanę (100 ml), dosypujemy mąkę ziemniaczaną (łyżeczkę) i pokruszony ser pleśniowy (3-4 łyżki). Przyprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem białym. Gotujemy jeszcze kilka minut.