Trwa ładowanie...

Ulubiony sos do grillowanej kiełbasy. Tego nie wiedziałeś o ketchupie!

Ketchup jest obecnie najpopularniejszym sosem pomidorowym świata, chociaż pierwotnie wcale nie zawierał pomidorów. To idealny zimny dodatek do ciepłych, najczęściej kalorycznych dań, który również można wykonać samodzielnie.

Współczesny ketchup składa się z koncentratu pomidorowego z dodatkiem octu i np. czosnku, ziela angielskiego, goździków, nawet cukru i żurawinyWspółczesny ketchup składa się z koncentratu pomidorowego z dodatkiem octu i np. czosnku, ziela angielskiego, goździków, nawet cukru i żurawinyŹródło: 123RF
di07blj
di07blj

Początkowo ketchup spożywany był przez Chińczyków jako zaprawa do ryb i jeszcze wtedy bardziej przypominał sos sojowy. Potem przypłynął do Europy razem z angielskimi marynarzami, a później rozprzestrzenił się na ogromną skalę w Stanach Zjednoczonych i tam właśnie, dzięki Henry'emu Johnemu Heinzowi, stał się popularnym do dziś sosem z przecierem pomidorowym i różnymi przyprawami.

Współczesny ketchup składa się z koncentratu pomidorowego z dodatkiem octu i np. czosnku, ziela angielskiego, goździków, nawet cukru i żurawiny. Obecnie w sklepach znajdziemy ketchup w różnych wariantach smakowych i gramaturach, ale należy pamiętać, że dobrej jakości ketchup powinien być bogaty w przyprawy, warzywa, powinien też zawierać najlepiej powyżej 150 g pomidorów (nawet do ok 200 g) na 100 g przecieru i, oczywiście, jak najmniej konserwantów.

Ketchup – wartości odżywcze

Ketchup to przede wszystkim doskonałe źródło likopenu, pochodzącego z pomidorów. Jest to związek chemiczny należący do przeciwutleniaczy, który często wykorzystuje się jako barwnik w przemyśle spożywczym. Co ważne, likopen w ketchupie jest jednak znacznie łatwiej przyswajalny niż likopen w surowych pomidorach, a to dlatego, że w procesie gotowania związek ten ulega kondensacji.

Grillowanie - fakty i mity. Ekspert zdradza, jak zdrowo i bezpiecznie grillować

W ketchupie możemy również znaleźć, w zależności od składu, potas i różne witaminy. Ketchup bywa jednak kaloryczny: w 100-gramowej butelce może znajdować się 93.0 kcal i 22.2 g węglowodanów, ale spożywany w małych ilościach nie wpływa znacząco na wagę.

di07blj

Ketchup – właściwości lecznicze

Likopen zawarty w ketchupie, ze względu na swoje silne właściwości antyoksydacyjne, może zapobiegać powstawaniu wielu różnych nowotworów. Jego regularne spożywanie może również sprzyjać poprawie kondycji serca i obniżeniu "złego" cholesterolu oraz chronić przed wylewem czy neurologicznymi chorobami.

Ketchup – kulinarne zastosowanie

Ketchup ma różne smaki: od mocno pikantnego po bardzo łagodny, lekko słodkawy, dlatego każdy miłośnik tego sosu odnajdzie swój ulubiony wariant. Ketchup jest powszechnie znany przede wszystkim jako dodatek do różnych, dosyć kalorycznych potraw na ciepło, np. frytek, zapiekanek, grillowanej kiełbaski, hot dogów, hamburgerów czy pizzy po amerykańsku.

grillowana kiełbasa 123RF
Źródło: 123RF

Ketchup może być także składnikiem różnych dipów, podawanych np. z tortillą, a niektórym służy także jako wyrazisty dodatek do zup-kremów pomidorowych. Ketchup dodajemy także do zaprawy do np. zapiekanych żeberek albo do panierowanych w ostrej posypce kawałkach kurczaka.

di07blj

Jednakże ketchup to nie jedynie gotowane i przyprawiane pomidory: to także przecier na bazie cukinii bądź dyni, a nawet bananów, który jest szalenie popularny na Filipinach. Jeżeli chcemy jeść najbardziej wartościowy ketchup i uniknąć konserwantów, możemy również go zrobić sami w domowym zaciszu. Wystarczy jedynie sparzyć pomidory i kilkukrotnie je zagotować wraz z przyprawami, cebulą i czosnkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di07blj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di07blj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj