Ogórki małosolne nie dla każdego. Kto nie powinien ich jeść?
Ogórki małosolne to kwintesencja lata – chrupiące, delikatne, pachnące koprem i czosnkiem. Sięgamy po nie z chęcią także dlatego, że zawierają mnóstwo wartości odżywczych. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że ogórki małosolne nie każdemu się przysłużą.
Ogórki małosolne – właściwości
Ogórki małosolne powstają w procesie fermentacji beztlenowej, dzięki której wytwarza się kwas mlekowy. Ogórki małosolne, podobnie jak kiszone, są źródłem witaminy C, a także probiotyków chroniących nasz układ pokarmowy, ale także immunologiczny.
Dlaczego warto sięgać po ogórki małosolne? Są niskokaloryczne, a poza kwasem askorbinowym zawierają także magnez i potas oraz witaminy z grupy B, które są tak cenne dla naszego układu nerwowego.
Z powodzeniem można rzec, że ogórki małosolne, jak wszystkie kiszonki, wpływają pozytywnie na stan całego organizmu – dbają o zdrowie i urodę, odporność i dobre samopoczucie psychiczne. Smakują wyśmienicie, gaszą pragnienie, wyrównują poziom elektrolitów.
Wydawałoby się, że ogórki małosolne powinien jeść każdy. Nie do końca jest to prawdą – sprawdź, czy należysz do grupy osób, które powinny unikać sięgania po ogórki małosolne.
Ogórki małosolne. Sprawdzony przepis
Ogórki małosolne – kto nie powinien ich jeść
Ogórki małosolne czy kiszone mogą być niewskazane lub nawet szkodzić. W jakich chorobach należy ich unikać?
- nadciśnienie – choć uznaje się, że kiszonki regulują ciśnienie krwi dzięki acetyloholinie, to należy pamiętać, że zawierają pokaźną ilość soli w postaci sodu – jeden czy dwa ogórki nie zaszkodzą, ale większe ilości są niewskazane dla tych, którzy mają problem z podwyższonym ciśnieniem krwi.
- alergicy – w procesie fermentacji powstaje histamina – im dłużej ogórki są poddawane temu procesowi, tym większe ilości histaminy znajdują się w ogórkach.
- refluks – ogórki małosolne i kiszone wzmagają produkcję kwasów żołądkowych, więc mogą szkodzić osobom cierpiącym z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego.
- kamica szczawianowo-wapniowa – sód w nadmiernej ilości wzmaga wydzielanie przez organizm wapnia. Ten z kolei może odkładać się w nerkach, zaostrzając objawy chorobowe.
- wrzody żołądka – kwas z ogórków może podrażniać błonę śluzową żołądka, więc ci, którzy zmagają się z nadżerkami, powinni ograniczyć do minimum spożywanie kiszonek.
- IBS – choroby, w przebiegu których pojawia się rozwolnienie, są przeciwwskazaniem do spożywania ogórków małosolnych. Błonnik, kwas mlekowy przyspieszają perystaltykę jelit, więc mogą nasilać biegunki.
- zakrzepica – kiszonki to źródło witaminy K, która może zmniejszać skuteczność działania leków rozrzedzających krew, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepu.
Zobacz także: