Trwa ładowanie...

Jak wybrać najlepszą kiełbasę na grilla?

Jeszcze niedawno o grillowaniu mówiło się najczęściej w kontekście Amerykanów. Polacy przejęli od nich modę na takie spędzanie wolnego czasu i lubują się w karkówkach, kaszankach, szaszłykach z grilla. Jednak nawet gdybyśmy przygotowali ogromne ilości różnych mięs, prawdziwy grill nie odbędzie się bez kiełbasy.

Wybierając kiełbasę na grilla, zwracajmy uwagę na jej składWybierając kiełbasę na grilla, zwracajmy uwagę na jej składŹródło: 123RF
d3mu12c
d3mu12c

Ładnie podpieczona i dobrze odymiona jest podstawą, a podana z ketchupem, musztardą albo sosem czosnkowym staje się najsmaczniejszym daniem świata. Musimy jednak pamiętać, że nie każda kiełbasa nadaje się do grillowania. Jaką wybrać, by się nie zawieść?

Rodzaje kiełbas

Idziemy do sklepu i chcemy kupić kiełbasę na grilla. Na miejscu okazuje się, że rodzajów tej wędliny jest tak dużo, że aż trudno się skupić. Kiełbasy mogą być suszone, surowe, parzone albo dojrzewające. Zazwyczaj są zrobione z mięsa wieprzowego, czasami z domieszką wołowiny, cielęciny lub mięsa drobiowego.

Kiełbasy dzielimy przede wszystkim ze względu na zawartość wody. Są kiełbaski:

  • trwałe – mają maksymalnie 36 proc. wody w swoim składzie, należą do nich np. kabanosy, salami, myśliwska,
  • półtrwałe – zawierają między 36 a 56 proc. wody, np. żywiecka, krakowska, jałowcowa,
  • nietrwałe – mające nawet 72 proc. wody, są to przede wszystkim mortadele i parówki.

Kiełbasy klasyfikuje się również ze względu na stopień rozdrobnienia mięsa. Mamy więc:

  • kiełbasy homogenizowane – rozdrobnienie mniejsze niż 3 mm. Mięso jest w nich homogenizowane na urządzeniach masarskich (parówki, mortadela),
  • kiełbasy drobno rozdrobnione – cząstki mięsa wielkości 3-5 mm (salami, metka),
  • kiełbasy średnio rozdrobnione – mięso podzielone na cząstki od 5 mm do 20 mm (kabanosy, jałowcowa, zwyczajna),
  • kiełbasy grubo rozdrobnione – cząstki grubsze niż 20 mm (krakowska, dębicka).

Produkty, których lepiej nie kładź na grilla

Na co zwrócić uwagę, wybierając kiełbasę na grilla?

Najlepsze do grillowania są kiełbasy grubo lub średnio rozdrobnione. Powinny być też nieco bardziej tłuste niż wędliny, które kupujemy na kanapki czy jako przekąska. Chodzi o to, by w trakcie przyrządzania mięso nie przesuszyło się, ale pozostało soczyste. Dodatkowo tłuszcz kapiący na węgle w grillu dobrze podtrzymuje temperaturę.

d3mu12c

Najlepiej wybierać kiełbasy półtrwałe. Trwałe zawierają za mało wody, więc mięso po grillowaniu wychodzi suche i twarde. Z kolei nietrwałe są po prostu mniej smaczne i mogą sprawiać wrażenie mdlących.

Oczywiście, wybierając kiełbasę na grilla, zwracajmy uwagę na jej skład. Jak zawsze – im krótszy, tym lepiej. Dobra kiełbasa powinna zawierać tylko mięso, tłuszcz, przyprawy i ewentualnie naturalne aromaty. Najlepsze kiełbasy to takie, które mogą pochwalić się ponad 60-procentową zawartość mięsa. Wszelkie ulepszacze, saletra, białka, cukier są zupełnie zbędne.

Najlepiej kupować kiełbasę w naturalnej osłonce, którą można zjeść. Unikajmy też wędlin hermetycznie pakowanych i w gotowych marynatach. Zazwyczaj trafiają tam mięsa słabe jakościowo. Znacznie bezpieczniej i zdrowej samemu zamarynować kiełbaski lub przyprawić je wedle własnego uznania.

W przypadku kiełbas jakość bardzo często idzie w parze z ceną. Te lepsze wędliny zazwyczaj są też droższe i kosztują ok. 25 zł za kilogram. Pamiętajmy, że nie warto zbytnio oszczędzać na kiełbasie na grilla. Tanie i złej jakości mięso nie tylko nie sprawi nam żadnej przyjemności w jedzeniu, ale może też niekorzystnie odbić się na naszym zdrowiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mu12c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mu12c
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj