Tradycyjne dania świąteczne na świecie
Polskie dania wigilijne znamy wszyscy. Wyjeżdżając jednak za granicę i uczestnicząc w świątecznych przyjęciach często wpadamy w zdziwienie, bo podawane potrawy zdecydowanie różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Każdy naród ma bowiem swoją własną, kulinarną tradycję. Poznajmy najciekawsze świąteczne dania z kilku krajów świata.
Oczywiste jest, że w Norwegii na świątecznych stołach królują morskie ryby, do których dostęp mieszkańcy tego pięknego kraju mają nieograniczony. Świąteczny obiad zaczyna się od bardzo charakterystycznej zupy, gotowanej z mleka na wywarze z wędliny, a doprawia się ją cynamonem. Rommegrot, bo tak się nazywa, ma bardzo ciekawy, niecodzienny smak.
Najważniejszym daniem podczas norweskiej wigilii jest lutefisk, czyli moczony w wodzie i następnie gotowany lub grillowany suszony dorsz. Duże filety tej ryby podawane są z przeróżnego rodzaju sosami na bazie musztardy, z ziemniakami i groszkiem. Na świątecznych stołach nie brakuje również potraw z mięsa. Ribbe to żeberka gotowane w kapuście, podawane z ziemniaczanym puree, ale równie popularne są kiełbaski jagnięce czy pieczeń jagnięca.
Portugalia to także morski kraj, więc i tam na stole nie może zabraknąć potraw z ryb. Co więcej, również w tym południowym państwie najważniejszym składnikiem głównego dania jest suszony dorsz. Przygotowuje się z niego bacalhau de consoada. To potrawka z namoczonego dorsza gotowanego z ziemniakami, rzepą, kapustą i marchewką. Potrawkę je się z pieczywem, ale z kolei dania mięsne podaje się koniecznie z puree z ziemniaków. A jakie to dania? Przede wszystkim nadziewany drób: kurczaki, kaczki lub indyki. Nadzienie najczęściej składa się z ryżu i bakalii, ale również zdarza się, że kurczaka faszeruje się… kaszanką. Popularnym daniem świątecznym, które może nas zaskoczyć, są gotowane, a następnie smażone w głębokim tłuszczu, świńskie uszy.
Zobacz też: Jaką zupę podać zamiast barszczu?
Francuski stół świąteczny ugina się pod przeróżnymi daniami. Wbrew stereotypowym opiniom, nie jedzą oni ślimaków codziennie – to raczej danie właśnie od święta. Pieczone z czosnkiem, natką pietruszki i masłem winniczki to pyszna przekąska podczas obiadu. Nie może zabraknąć też potraw z owoców morza. Ostrygi, grillowane langusty lub krewetki to tylko część z wielkiego wyboru tych smakołyków. Francuzi w okresie świątecznym jadają też mięsa. Indyki i perliczki faszeruje się najczęściej jadalnymi kasztanami i piecze. W wersji bardziej luksusowej farsz składa się z przetłuszczonej wątroby, czyli foie gras i trufli.
W Wielkiej Brytanii nie obchodzi się Wigilii, a najważniejszy jest pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Głównym daniem jest nadziewany kaszą, ryżem, bakaliami i podrobami indyk oraz, oczywiście, pudding, robiony z chleba, jajek, rodzynek i suszonych owoców. Nie może zabraknąć napojów owocowych na bazie alkoholu. Poncz przygotować można z soku jabłkowego, choć teraz bardziej popularny jest sok pomarańczowy.
Jedynym obowiązkowym daniem świątecznym w Czechach jest na Boże Narodzenie karp smażony w panierce, podawany z sałatką ziemniaczaną, przygotowywaną z gotowanych ziemniaków, groszku, marchewki, pietruszki, selera, jajek, ogórków kiszonych lub konserwowych oraz majonezu lub śmietany. Przygotowuje się również karpia "na czarno" w sosie z dodatkiem piernika, suszonych śliwek, migdałów i rodzynek. Jako pierwsze danie podaje się zupę rybną, gotowaną z resztek karpia.
Jak widać, co kraj, to obyczaj. Może jednak od czasu do czasu warto skorzystać z tradycji cudzoziemców i urozmaicić ich potrawami nasze święta?
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl