Tajemnica tkwi w farszu
Nigdy nie lubiłem naleśników. Znaczy: lubiłem, ale jakoś mnie... nudziły. Jednak wraz z wiekiem zmieniają się przyzwyczajenia. Okazało się, że naleśniki mogą być fantastycznym daniem obiadowym.
Nigdy nie lubiłem naleśników. Znaczy: lubiłem, ale jakoś mnie... nudziły. Jednak wraz z wiekiem zmieniają się przyzwyczajenia. Okazało się, że naleśniki mogą być fantastycznym daniem obiadowym.
Nie trzeba być mistrzem kuchni, aby zaserwować całkiem wyszukane danie. Przekonałem się o tym na własnej skórze, kiedy odkryłem, że wystarczy odrobina fantazji w doborze nadzienia do naleśnikowego ciasta.
Najpierw ciasto naleśnikowe. Potrzebne będą 2 jajka, szklanka mąki, szklanka mleka i odrobina soli. Mleko mieszamy z mąką, dodajemy jajka i sól. Mieszamy na jednolitą masę i smażymy na rozgrzanym oleju. Ciasto powinno się zarumienić z obydwu stron. Gdy będzie gotowe, pozostaje przygotować farsz.
Z aromatycznym mięsem
Pora kroimy w cienkie paski, a kiełbasę w kostkę i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem. Smażymy przez kilka minut, potem dolewamy bulion i czekamy, aż całość się zagotuje. Dodajemy mąkę rozrobioną ze śmietaną i gotujemy jeszcze przez chwilę, przyprawiając do smaku.
Teraz bierzemy się za kolejną część farszu. Pieczarki kroimy w kostkę i podsmażamy (najlepiej będzie, jeśli użyjemy do tego drugiej patelni). Gdy będą gotowe, przekładamy je do naczynia i lekko podsmażamy boczek. Teraz pozostaje wszystko połączyć w całość. Naleśniki, że palce lizać!
Kurczak i warzywa
Czas na wersję z kurczakiem. Przygotujmy 50 dag piersi z kurczaka, 2 cebule, kukurydzę w puszce, paprykę w proszku, przecier pomidorowy, oliwę.
Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na rozgrzanej oliwie, aż się zeszkli. Następnie dodajemy paprykę, przecier pomidorowy oraz niewielką ilość wody. Całość dusimy na małym ogniu. Kurczaka kroimy w kostkę, solimy i dodajemy do cebuli. Dusimy, często podlewając wodą. Pod koniec dorzucamy kukurydzę. Farsz gotowy.
Zielono z czosnkiem
Lubicie szpinak? Jeśli tak, to mamy dla was coś specjalnego. Do tego farszu przyda się kostka sera feta, opakowanie mrożonego szpinaku, 4 ząbki czosnku, sól i pieprz.
Szpinak rozmrażamy na patelni i dusimy przez kwadrans na odrobinie tłuszczu. Pod koniec dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Teraz należy rozdrobnić fetę i dodać do niej szpinak. Mieszamy i doprawiamy. Naleśniki podajemy na przykład z sosem śmietanowym.
Dużo warzyw
Czas na wersję warzywną. Przygotujmy 30 dag pieczarek, 2 cebule, opakowanie mieszanki warzywnej, żółty ser, sól i pieprz.
Zaczynamy od cebuli. Kroimy ją w drobną kostkę i wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem. Dodajemy pokrojone pieczarki, a później także mrożoną mieszankę warzywną. Dusimy, aż warzywa się rozmrożą i będą miękkie. Doprawiamy do smaku, a po zdjęciu z ognia dodajemy trochę startego sera.
Właściwie do ciasta naleśnikowego pasuje prawie wszystko. Zatem niech nie zabraknie Wam fantazji i chęci do eksperymentowania!
qk
fot. Jupiterimages